Dat,Dat,Dat !

DAT! DAT! DAT!

_ Bas abi kornaya! Bir daha bas. Bu yolda karşıdan karşıya geçenlerin çoğu çocuk ya da yaşlı. Uyarmak şart. Şu köşede okul, bu köşede huzurevi var. Hız kesmene gerek yok, onlar dikkatli olsunlar. Biraz önce çocuk arabasıyla önümüze çıkan kadına az daha çarpıyorduk. Kadın kendini Şaban Ağa' nın merasında gezintiye çıkmış sanıyor, işlek bir caddede olduğunu unutmuş. Kazalar hep böyle oluyor. Neyse ki korna var. İcat edenden Allah razı olsun. Korna sadece uyarı cihazı değil ki; eve geldin, bas kornaya hanım çıksın balkona. Nihat Dayı' nın dükkanının önünden geçiyorsun, bas kornaya görsün seni. Bak, Selami' yle Osman arabayla yanından geçiyorlar, bas kornaya bir selam ver. Hatta uzun uzun bas! Hatırını da sormuş olursun! Diyorum ya! İyi ki arabalar da korna var. Dat! Dat! Daaat! Bas gaza abi, uyar yoldan geçenleri. Hem de havamız olsun. Cillop gibi araba! Şu cantlara bak. Benim arabayla bir saatte geldiğimiz yolu, yirmi dakikada geldik. Tekerlekler yola değmiyor. Yağ gibi kayıyoruz, kaymak ne kelime uçuyoruz abi, basbayağı uçuyoruz. Bas abi kornaya, yoldan geçenlere bak abi! Çil yavrusu gibi kaçışıyorlar. Amma kıymetli canları var yavukların. Keh, keh,keh! Sahi senin ehliyet işi ne oldu? Alabildin mi? Sağlık olsun abi, bir daha ki sefere alırsın...

Bilmem anlatabildin mi? İyi ki arabalarda korna var. Kornaya basan sürücünün bütün sorumluluğunu alıyor üzerinden. Kaza sonunda adam kendini haklı görüyor. O kadar korna basmış. Başka ne yapsaydı yani?

Bizim ülkemizde ne yazık ki korna çok özel durumlarda kullanacağımız bir uyarı aracı değil. Biz konayla küfür ediyoruz yaa! Var mı dünya da böylesi? Dahası var; sevincimizi ilan ediyoruz dosta düşmana. Oğlumuz sünnet oldu! Dat! Dat! Dat! Kızımız gelin oldu! Dat!Dat! Dat! Uyumakta olan bebek bu sesten korkmuş, uyanmış ağlıyor, ameliyatlı hastanın beynini çatlatıyormuş bu ses, olacak o kadar. Ne yani seçim olacak, bayram olacak... Çalsın kornalar! Gelin alıcı korna çalmadan olmaaaz! Olamaz!

Keşke bu kornalar toplumu bazı konularda uyandırmaya da yarasa. Mesela; televizyonda, Dilan Engin POLAT çiftini izleyen, masada Sıla Doğu' yu anlatan, telefonda Bahar Candan, Şule Kayatürk' ü konuşan vatandaş, korna sesini duyunca; pazardaki fiyatları hatırlasa, depremde 246. günde enkazdan çıkarılan ceset gelse aklına, ülkeye gelecek 1500 Filistinli savaş mağdurunu düşünse, yargıya darbe , başka bir deyişle yargı içi görüş ayrılıkları, THY' nin 25 yıl ertelenen 40 000 000 000 lira kira borcu gelse aklına! Hatta daha basit, emekliye verilmeyen zam, çınlasa kulaklarında! Hele bir de YENİ ANAYASA ' nın hayata geçirilme çalışması geçiverse aklının ucundan. Yok yaa! Neler saçmalıyorumben böyle. Olur mu öyle şey? Böyle bir durumda korna çalma yasağı konmalı, hatta kornaları söküp münasip bir yerde saklamalı. Korna dediğin de bir yere kadar öter yani!

ULVİYE KARA AKCOŞ/BANDIRMA/19-11-2023