Kadınım Nasıl Sevmem Atamı

KADINIM NASIL SEVMEM ATAMI
Bugün eşimin tek eşiyim. Resmi nikahlıyım. Eşim beni üç kez( Boş ol!) diyerek kapının önüne koyamaz. Yasal haklarım var.
Bugün dünyaya peçe erkasından bakmak zorunda değilim. Kimse benim zorla başımı kapattıramaz, başımı örtmeye zorlayamaz. Ben nerede ne giyeceğimi bilirim.
Ben kadınım! İstersem doktor, istersem mühendis,  avukat, işçi ,istersem öğretmen, istersem sanatçı olurum. Kimse benim; bale, tiyatro, müzik, opera, resim, heykel  yapmamı engelleyemez!Ailemden kalan mirasdan erkek kardeşlerim ne kadar yararlanıyorsa ben de o kadar yararlanırım.
Ben eşimin arkasında veya önünde değil  yanında dururum. Kazancımı ailem için harcar, evimde evimin kadını olur, kimsenin beni sömürmesine, aşağılamasına izin vermem!
Ben kadınım dinlemeyi bildiğim kadar konuşmayı da bilirim. Baş eğmeyi bildiğim kadar baş kaldırmayı da bilirim! Bana değer veren ,haklarıma saygı duyan insanla hayatımı paylaşır, ona değer verir saygı duyarım. Bana fiziksel veya psikolojik şiddet uygulayan insanla aynı çatı altında yaşamak zorunda değilim. Mesleğimi yapar, kendi ayaklarım üzerinde dururum.
     Apolitik olmak zorunda değilim. Seçimlerde sandığa gider, aklımı kullanır, benim haklarımı koruyan, kadrosunda bana yer veren partiye oyumu veririm.
   Ben, kızımın çocuk yaşta evlenmesine göz yummam! Onun karma eğitimden yararlanmasını engellemem. Mesleğini kazanıp sevdiği, anlaştığı kişiyle evlenmesini  desteklerim. Onu erkek evladımla eş tutarım. Ezmem, ezdirmem!
   Ben ,ilmi, ahlaki,sosyal ve ekonomik hayatta eşimin ortağı ve destekçisiyim. Ben her mahkemede şahitlik yapabilirim, muhtar, belediye başkanı, milletvekili,  başbakan ve cumhurbaşkanı olabilirim. Ben önce insan, sonra kadınım. Erkeğin sahip olduğu bütün haklara sahibim!

Bana bu hakları tanıyan Yüce Atatürk' e minnettarım. İzindeyim. Rahmetle anıyorum.
   14-11-2023/   ULVİYE KARA AKCOŞ