İhale Emekliye Mi Kaldı!

İHALE EMEKLİYE Mİ KALDI!
    Yıllardır devletin sırtında yük görülen emekli,  yapılan komik  zam ile sahneye alındı. Son yirmi yılın belirleyicisi ve suçlusu  ilan edildi.
Ha bir de; beddualar sıralanmaya başladı... Beter olsunmuş da,  sürüm sürüm sürünsünmüş.,.. Sanki bütün emekliler iktidara hizmet etmiş, beslemiş büyütmüş, yolsuzluklara göz yummuş, çarpık gidişatın yolunu açmış, ekonomiyi çökertmiş, eğitim, sağlık v.s sektörlerinin beline beline vurmuş.
    Emeklinin üzerine bu kadar gidilmesi, yerden yere vurulması doğru olabilir mi?
    Ülkemizdeki emeklilerin  yaş ortalaması 65 üstüdür. Onların her biri,  vatanına milletine, kendi alanında hizmet etmiştir.  Çoğu; emekli maaşı alabilmek için büyük mücadele vermiş, çalışırken de hak ettiği ücreti alamamış yorgun insanlardır.   Çalışırken, haklarını alabilmek için; iş durdurmuş,  grevler yapmış, itilip kakılıp dövülmüş, hapis yatmış insanlar çoktur aralarında. Ayrıca onlar pekçok siyasi tablonun canlı şahitleridir. Onlar, iç çatışmalardan  bıktılar, sadece istikrar ve sükunet istediler.  Onlar zenginlik değil, huzur  aradılar. İşte bu arayış içindeyken birçok  ideoloji  önlerine çıktı. Güvendikleri dağlara  karlar yağdı. Çekiştirildiler, sürüklendiler, maaşları, alım güçleri sürekli irtifa kaybetti.  Yanlış yönlendirmeler  sonucunda  bu noktaya  gelindi.  CHP  nin kemik seçmeni emeklilerden oluşur.Muhalefetin de tutarlı yandaşı  emeklilerken ,  nasıl olur da muhalefeti beslemekle suçlanırlar?Anlaşılır gibi değildir. Eğer iktidarı ayakta tutan emekliler olsaydı; onlar da iktidar yandaşları gibi  zengin ve hak edilmemiş mevkilere  gelirlerdi. ( Bu cümleyi; iktidar yandaşlarının  ihya olduğunu söyleyenlerin açıklamalarına dayanarak yazıyorum.)
     Emekliler niçin aynı çatı altında değiller? Çünkü emekliyi kendi çatısının altına çeken  farklı dernek ve sendikalar var. Çoğunun da gerçek amacı ve çizgisi net değil. Cemaatlar, dini kurumlar onların inançlarından yararlanıyorlar. Emekli maaşı; çocuk okutan, çocuğuna iş kuran, evlendiren , kirada oturan, yan geliri olmayan  emeklilere  yetmiyor. Aslında hiç kimseye yetmiyor. Emekli, emekliliğin tadını çıkartmak yerine iş peşinde koşuyor. Yani, ona emekli demek bile yanlışken nasıl oluyor da son yirmi yılda yaşanan tüm olumsuzluklar onun sırtına yükleniyor? Emeklilerin aynı çatı altında toplanması, el ele tutuşup büyük bir güç olduğunu göstermesi için; önce  emekli dernek ve sendikalarının  birleşmesi gerek. Muhalefetin tutarlı, cabbar ve inandırıcı olması gerek! Partilerin tüzüklerine bağlı,iç çekişmelerden arındırılmış olması gerek. Emekli kendisine vaad edilen 15 bin TL' yi  vaad eden partiye güvenmediği için reddetti.  Nitekim daha sonra bu partide yaşananlar; liderin değişmesi, yapılan yanlışların, partiye sokulan sağ kökenli danışmanların bir bir açıklanması  emeklinin haklı olduğunu ortaya koydu. Sonunda değişim yolu açıldı. Emekli, A' dan Z' ye değişim gerektiğinin farkında. Ülkede, yolunda gitmeyen işlerin, çöküşlerin, yolsuzlukların da farkında!  Muhalefet partilerinin iç çatışmalarını, sağdan oy kapmak için  kendi seçmenine nasıl ihanet ettiklerini de  görürüyor ,biliyor! Emekli macera aramıyor! Emekli;  güvenli , düzenli, kaliteli yaşam istiyor.  Bunu sağlayacak partiye inanıp güvendiği an iş bitmiştir. Ne var ki; konu sadece bu değil.  Her kurum, her insan;  farkındalıkla hareket etmeli, üzerine düşeni  hakkını vererek yapmalı. Eğer ortada olumsuz  bir tablo varsa; bunun sorumluluğu gerçeklere dayandırılarak paylaşılmalı.
 21-01-2024 /  ULVİYE KARA AKCOŞ