Küfür Edebiyatı.!

KÜFÜR EDEBİYATI !

(YasaklıPazar yazısıdır...)

(Hayatında hiç küfür etmemiş ve etmeyenler... YORUM YAZSIN !)

Ortada bir ulus ve dil varsa ; Bir Edebiyat vardır, bir ARGO edebiyatı vardır, HİCİV edebiyatı vardır, bir de ; KÜFÜR EDEBİYATI !

Ben küfretmem,küfretmedim  diyemez kimse..!

Az veya çok, hepimiz bu edebiyatı biliriz ve küfür de ederiz. Küfürbazlık, tiryakilik gibidir. Nasıl ki tiryaki, tiryakisi olduğu içkiden, sigaradan v.s vazgeçemez, küfür de öyledir ve küfürbaz da küfr etmekten vazgeçemez !

*

Kim, mensup olduğu milletin dilini konuşmaktan vazgeçebilir ? Az önce TV de, bir Bakanımızın TBMM deki konuşmasında HAYSİYETSİZSİNİZ ! ALÇAKSINIZ ! gibi bağırdığını duydumda, acaba küfür mü ediyor dedim !

Yok yok etmiyormuş, kısa anlatım metodunu deniyor !

Aleni küfürler, cinayetlere sebep küfürler vardır, mecazi küfürler vardır...Edebi küfürler vardır...Güneş yüzü görmeyen küfürler vardır.

Küfretmek istiyorsanız, mutlaka...bunun da bir yolu vardır !

*

NECATİ EĞİTİM de TÜRKÇE/EDEBİYAT öğretmeni olacağım diye okurken, edepli olmak sanatı olarak  öğrenirdik EDEBİYATI.

Evet edepli olmak birinci şarttı, yazarken ve okurken. Bütün yazı türlerinin ana teması EDEPLİ olmaktan geçiyordu yani.

EDEPSİZLİK YAPMA ! derdik edebi harici yazanlara. Yasa koyucular bu konuda yüzlerce taslak hazırladılar hangisini SUÇ sayalım, hangisi suç değildir diye... Küfür eyleme dönüşünce mi suç olmalı, yoksa küfür... kendisi bir eylem midir diye ? En sonunda küfrü, kişilik haklarına saldırı, hakaret statüsüne soktular da....şimdi şikayet konusu olan küfürlere, edildiği yer zaman ve şartlar muvacenesinde cezalar veriliyor. Haaa, bu konuda takdir hakkı hakimlere verildiği için ; küfür anlamı taşıyor diyerek imalı mecazi sözlere de cezalar verilebiliyor artık. Yani ucu açık. 'BEN SENİ ADAM SANMIŞTIM !' dersiniz birine, o biri gidip sizi şikayet ederse, uyarmadı demeyin hakimine göre en az 6 aydan başlayan bir hapis cezasına çarptırılabilirsiniz...Bilin de !

KÜFÜR, erkeklere has bir sarfiyat gibi görülse de, günümüz dünyasında kadınlarımız da baya baya küfürbaz oldular biliyorsunuz. Öyle naif, öyle kaba, öyle mecazi küfürler ediyor ki günümüz kadınları, vallahi şaşırırsınız ve ağzınız açık kalır ! Ben KÜFÜR EDEBİYATI diye bir yazı yazayım düşüncesini beynimde dolaştırırken, kastım KADIN üzerine kurulu dernek ve STK lara laf atmaktı aslında....Analar en kutsalımız. Bizde de dünyada da aynı. Öyle ya, küfretmeyin erkekler ! diye bir kampanyalarını hiç duymadım. Çünkü, küfreden erkekleri analar doğuruyor ve analar yetiştiriyor değil mi ? İlk küfürlerini duydukları çocukları için babası gurur duydu falan derler de, bence anneleri de gurur duyuyor ki, o çocuğun küfürbaz olmasını kimse engellemiyor. Çocuklar, ev hayatından toplum ve sokak hayatına geçerken aman küfrü bilsinler falan diye düşünüyor ebeveyn ! Hatta, bilsinler ki çaresiz kalmasınlar diyoruz. Nasıl silahsız asker savaşta gülünç duruma düşerse, küfür bilmeyenin de ev hayatından toplum hayatına sokağa çıktığında bunu bilmemesi o silahsız askere benzetiliyor ve aman çocuklarımız silahlarını kuşanbın diyoruz evde ve hazırlayarak gönderiyoruz onları topluma !

*

Türkçe/Edebiyat öğretmeni olarak çok düşünmüşümdür, KÜFÜR bir ihtiyaç mıdır ? bir gelenek midir ? Bir çaresizlik midir ? Bir acziyet midir ? BİR EGO mudur ? Bir tatmin midir ? Bir deşarj mıdır ? Bir kısa anlatım, bir özet midir ? v.s v.s Ne olarak kabul edersek edelim, gerçekçi olacaksak en mutaassıp toplumdan, en modern topluma, en geri kalmış kabile toplumundan, en çağdaş topluma kadar herkes KÜFÜR eder ve her topluluğun bir küfür ajandası, bir küfür edebiyatı vardır...

DÜŞÜNCE-FİKİR ÖZGÜRLÜĞÜ diye bir insan hakkı vardır evrensel beyannamelerde ve anayasalarda ve kanunlarda. Peki küfür bir düşünce özgürlüğü müdür ? Değilse, eylemsel bir alet kullanılmıyorsa neden değildir ? İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ...diye de bir insan hakkı vardır aslında. Öyle ya, bazıları edebi cümleler kurarak ifade ederler düşündüklerini veya o an akıllarından geçeni. Bazıları ise ettikleri küfür ile ifade ederler değil mi ? Bir karşıtlığınızı, bir makale ile bir kitap ile zor izah edersiniz de, bir küfür ile o karşıtlığınızı pekala ifade edebilirsiniz değil mi ? En kibar, en kültürlü, en dindar, en saygılı, en kariyerli, en bilgili, en iyi, en mevkii ve makamlı v.d bütün EN ler, küfür edebilir mi ? Veya küfür ediyorlar mı sizce ? Bence ediyorlar ! Toplumumuzda, küfür edebiyatı (kullanımı da) baya yaygın ! Severken, nefret ederken, kendimizi anlatmakta zorlandığımızda, çok sevindiğimizde v.d başvurduğumuz bir yoldur bu. Ama bir kesim var ki, hani şu entel, dantel tipler, bir küfür duyduğunda, bunu hemen hakaret olarak algılayan ve hemen bütün ciddiyeti ile bilimsel açıklama getirmeye çalışan ve “ küfür, ancak kendini sözcüklerle ifade edemeyenlerin, konuşma ve anlatma yeteneği olmayan kişilerin başvurduğu ilkel bir iletişim yoludur” u falan patlatan....onlara da gıcık oluyorum aslında. Takkiye yapıyorlar çünkü !

*

Neyse ; şimdi gelelim konuya....Küfürler nedense önce ANADAN başlatılır değil mi ? Oysa ANALAR, annelerimiz Tanrıdan sonra ki en kutsallarımızdır değil mi ? O yüzden KADIN STK ları ve aydın kadınlarımız, ANNE adını kullananlar önce buna karşı çıksalar diyorum. Bizi niye katıyorsunuz ulan ! Diye dikelseler küfür edenlere. Biri birine kızıyor, bir anda ANASINDAN giriyor konuya...Oysa, annenin orda ne işi var, ne haberi var ? Ama olsun, seni doğuran o madem ki, küfrüde o yiyecek değil mi ? KÜFÜRSÜZ BİR TOPLUM ve o toplumun küfürsüz edebiyatı olabilir mi ? Sanmıyorum tabii. Küfür de kullanılan SİNKAF lar insani bir eylemdir oysa...Ama biz onu insani olmaktan çıkarıp hayvani eyleme çevirmek için küfür ediyoruz galiba. Küfür edince ben hayvanım mı diyoruz, hayvanlığımızı mı ikrar ediyoruz anlamadım da, galiba küfür bir ifade garibanlığı, ifade etme acizliği ! Dillerde bulunan binlerce kelime, ifade etmeye yetmiyor demek ki !

*

Türk Edebiyatında eserleri bulunan NEYZEN TEVFİK, ÖMER HAYYAM, M.AKİF ERSOY, NECİP FAZIL, ŞAİR EŞREF....Günümüzden CEMAL SÜREYYA, NAZIM HİKMET, CAN YÜCEL, AHMET ARİF gibi onlarcası var ki ; şiirlerinde yazılarında ARGO Edebiyatını kullanırken KÜFÜR EDEBİYATINI yani edepsizliği  edeplice sanat ayarında  yapagelmişlerdir.

https://onedio.com/haber/sizi-romantizmin-doruklarina-cikaran-unlu-sairl...

Dünya edebiyatında böylesi yüzlerce yazar ve şair vardır. Bunu fikir ve ifade özgürlüğü olarak edebi yapmışlardır. Şimdi, kadınlarımızda-kızlarımız da rahatça küfür argo mecaz yapabildiklerine göre, ben artık KÜFÜRÜN SUÇ olmaktan çıkarılmasını, ceza kanunlarından çıkarılmasını istiyorum arkadaş. Çıkarın ki ; millet edebiyat mı yapacak ? Edepsizlik mi yapacak ? Kendisi karar versin.

Küfür hakaret midir, iltifat mıdır....artık karışmıştır.

Mahkemelerimizde 100 dosyadan, bana göre yarısı küfür ve hakaret iddiasıyla açılan dava dosyalarıdır. Küfrü edepli yapın, edepsilik yapmayın diyebilirsiniz de, küfür etmeyin deseniz de ister bistemez bazı isyan durumlarımızda "küfür" ediyoruz arkadaş ! FETVA verenlere FETBAZ demişiz suç değil, cambaz, hilebaz, sihirbaz, düzenbaz....v.s diyoruz suç değil, küfürbaz niçin suç ? Haaa küfürsüz dil, küfürsüz edebiyat, küfürsüz siyaset, küfürsüz edebiyat falan diyorsak, haydi buyrun sosyal kampanyalara ve eğitime... hepimiz ağzımızı dilimizi temizleyelim hep birlikte o zaman arkadaş... Yok bunu yapmıyorsak, kusura bakmayın, siz mecliste küfür edeceksiniz!, Can Yücel yazılarında küfür edecek v.s.. Vatandaş bizler de küfür ederiz vallahi. Atalar sözüdür, imam şeyderse cemaat ŞEYT eder... değil mi ?

(Hayatında hiç küfür etmemiş ve etmeyenler... YORUM YAZSIN !)

13/12/2020 NOGAYTÜRK