_FARELİ KÖYÜN KAVALCISI ! KOYUNLAR..._

 

Arkadaşlar Merhaba... Hepinizin keyifleri kebap, sağlıkları iyidir inş. 

Çocukluğumuza dönelim... cümlesini bir psikolog bana sormadan önce, ben arada dönüyorum ne yalan. Bu akşam da zaman tünelinde, 1960'lı yıllarda okuduğum, beynime kazınmış ' FARELİ KÖYÜN KAVALCISI ' isimli masal kitabımla karşılaştım...Demek ki ; beyinaltı bir etki bırakmış bende... 

WİKİPEDİ bilgisi yoktu ben okuduğum zamanlarda..." Fareli Köyün Kavalcısı (Almanca: Rattenfänger von Hameln), Ortaçağ'da Aşağı-Saksonya Almanya'nın Hamelin (Hameln) kasabasında pek çok çocuğun evden ayrılarak, daha sonra ölümü ile ilgili bir efsane konusudur. Tam anlatımında, 16'ncı yüzyılda kasabada artan farelerden kurtulmak isteyen kasaba halkı, farelerin kasabadan temizlenmesi amacıyla bir kavalcıyla anlaşırlar. Vatandaşlar alınan bu hizmet için para vermeyi kabul etmediklerinde ise kavalcı rengarenk giysiler içerisinde kasabanın çocuklarını sihirli kavalıyla alıp kasabadan uzaklaştırır. Hikâyenin bu sürümü daha sonraki yıllar içerisinde bir masal gibi yayılmıştır. Hikâye bu haliyle Johann Wolfgang von Goethe, Grimm Kardeşler ve Robert Browning'in eserlerinde yer almıştır." 

Şimdi 21 y.y dayız ve kıyaslamalı olarak tekrar okudum çocukluğumun bu masalını. Günümüzün farelerini, günümüzün kavalcısını bulmaya çalıştı zihnim... 

Masaldaki köyü KOYUNLAR basmış olsaydı, kolaydı... Koyunları bir uçurumun kenarında gezdirirdik, birisi uçurumdan atlayınca nasılsa bütün koyunlar da o uçurumdan atlardı ve koyunlardan kurtulurduk değil mi ? 

Şimdi bu farelerden kurtulmak isteyen KAVALCI da sanırım, işbu koyunlardan ve la fonten masalındaki tilki-karga-peynir masalından etkilenmiş ve doğru olarak, kavalıyla aldattığı fareleri köyden çıkarıp nehire götürüp hepsinin boğulmasını sağlamış...Öyle değil mi ? 

Demek ki doğruymuş. Satın alınamayacak, etki altına alınıp kullanılmayacak İNSAN yokmuş ! 

Ama bunu hepimiz bildiği halde üst akıl kullanıyor nedense. İşte o üst akıl bizi çocukluğumuzda, marşal yardımıyla içirdiği süt tozlarıyla beynimizi uyuşturmuş, en akıllı kanatlı diye bildiğimiz karganın ağzındaki tilki kurnazlığı ile bir iki iltifat ederek düşürtüp almış, genetik olarak insana en yakın fareleri kaval sesiyle kandırıp hepsini boğmanın zevkini tatmış ve.... 

Ve ; koyun haline getirdiği toplumu uçurumun kenarında otlamaya bırakmış. Öyle ya, nasılsa biri atlar aşağı, nasılsa biri atladımı da diğer koyunlar da atlar aşağı... 

Koyunların, farelerin, en akıllı karganın başını yakan ne biliyor musunuz ? Bir çobanın KAVALI...! 

İnsanlar meğerse ne kadar çok musiki severmiş değil mi ? İltifat da sever tabiii...Biri size demesin ; AĞAM SEN NE BÖYÜK ADAMSIN ! Biri size demesin ; SENDEN GÜZELİ YOK ! ..............Oldu da bitti inşallah. Evrimleştiniz işte :) 

ÇOBAN SÜLÜ, dün dündür, bugünse bugün ! Dediği zaman kızmıştık ona. Oysa şimdiki çoban, sülüden daha iyi kaval çalıyor, dün söylediğini bugün inkar ediyor gene de alkışlanıyor değil mi ? 

Bu masalı da demek ki, emperyal abimiz üst akıllı olarak yazmış ve okutmuş bize...Ama bizim bugün koyun olacağımız zaten dünkü karga karga GAK dedi edebiyatımızdan, lağımda fare olarak dolaşmamızdan belli değil miydi ? Evrimleşmemize bir bakın yahuuu ! Kargaydık, biz akıllı çocuklardık....texsas tomiks, kaptan swingleri okurken, bize La Fonten Masallarını okuttular, yetmedi kırmızı pabuçlu kızı gösterip, fareli köyün kavalcısı masallarını okuttular...TÜRK olmayan TÜRKÇE olmayan ne varsa bize okuttular ve beynimizi çaldılar, koyun yaptılar bizi koyun... biliyor musunuz... Evrimleştirdiler yani ! 

Öttür, üfle kavalı FETULLAHÇI türesin, öttür ENSARCILAR türesin ! 

Neymiş ? Edebiyatın ve 3-5 masalın, çizgi romanın ve dahi 3-5 güzel edebi sözlerin etkisi ATOM Bombasından daha etkiliymiş ! 

Savaşmadan seviş ! Hippilerin felsefesiydi de, biz en iyisi savaşmadan yazalım, yoksa okuduklarımızla bir BOK olamayacağız demeyeceğim, çünkü koyunlar üst aklın çobanın tuvalette sıçtığı BOK haline de evrimleşebiliyor vallahi ! BOK olacağız BOKKK!  

Fareleri sevmem soğuk ve pis hayvanlar, bu gece onlara sövecektim, ama şekil değiştirip koyun olmuşlar yaaaa, şimdi söveyim mi, seveyim mi ? Yesem mi koyunları pirzola yapıp, yoksa kavalımı üflesem mi diyorum ! İyi uykular Türkiye...