CHP-İYİ Parti Meclis Listesi!

CHP-İYİ Parti MECLİS LİSTESİ !
RAMAZAN NARİN·25 ŞUBAT 2019 PAZARTESİ

İYİ DEĞİL ;  Belediye Başkanlığı seçimlerinde en önemli eleman Parti veya BAŞKAN Adayı gibi gözükse de, asıl önemli olan unsur ekibidir.

Yani Meclis Listesidir. 
Meclis listesine niçin bakarız ? Bunlar, yarın şehrimizin Parlamentosunda olacaklar ve hem şehrin yarınlarına, hem de çoluk çocuğumuza, torunlarımıza tesir edecek kararlar alacaklar. O zaman meclis üyelerinin de şehirle ve şehirde yaşayan halkla alakalı kişilerden olmasını, liyakatlı, cesur ve basiretli olmalarını elbette bekleriz.

Lakin; Belediye Meclislerinde görev alanlar rant komisyonlarına girerlerse rantlarını alıp çıkarlar, girmeyenler de parmak kaldır, parmak indir usülündeki Belediye Başkanının, Partisinin hazırladığı gündemlerde, ya parmak kaldır emnine uyarlar, ya da indir emrine uyarlar. Siz hiç, bir meclis üyesinin, bir vatandaşın sorununda ilgili birime giderek bilgi aldığını veya o birimin hesabını kitabını, kararını sorguladığını duydunuz mu ? Duyamazsınız!  Çünkü, bizde meclis üyesi olmak, malesef denetçi ve yaptırımcı olarak vücut bulmaz...Meclis üyeliği ya kartvizittir bazıları için, ya reklamdır, ya da ranttır.

Bandırma CHP, bu yıl ittifak olarak seçimlere girdiğini unutup, içlerindeki siyasi kliklerin ve hiziplerin kavgasıyla bir aday belirlediler ve bunu meclis listesinde de açık ettiler.
Ve listelere daha çok CHP Balıkesir Milletvekili Fikret ŞAHİN müdahil oldu ve diğer müdahil olmaya çalışan Milletvekili Ahmet AKIN, eski Milletvekili Mehmet TÜM, pek fazla etkili olamadılar. Ama müdahillikte en başarılı diğer isim, CHP eski Belediye Başkanı ve eski Milletvekili Sedat PEKEL oldu...

Listeyi önümüze koyalım ; KONTENJAN ADAYLARI  1- Basri Ersan KIRBAŞ (İYİ Parti. Mesleği Menejerlik ve besicilik.), 2- Adem YILMAZ (CHP. Mesleği Ticaret ve Ticaret Odasından geldi.), 3- Metin OK (CHP Rakip Belediye Başkan Adayı idi, Kuyumcu) 

MECLİS ÜYELERİ ;  1- Yalçın CÖMERT (CHP Şehir Plancısı. Sedat PEKEL in döneminde İmar Komisyonu Başkanı, Bansiad eski başkanı Müteahhit ve işadamı ) 2- Selim PANÇ (CHP. Doktor. Sedat PEKEL ile Kent Konseyi Başkanlığı yapmıştı, her seçim döneminde her yere aday. Meclis üyeliğine razı olması düşündürücü.) 3- Adil Levent ÇOŞKUN (CHP. O da Ticaret Odasından geldi Tacir, o da Sedat PEKEL ile Kent Konseyi Başkanlığı yürütmüştü.)  4- Onur ÇON (CHP. Ticaret Odasından geldi. İnş Müh. Müteahhit.)  5- Ozan ONUR (CHP.Rakip Belediye Başkan Aday adayı idi) 6- Fatma Sibel SALI ( CHP. Eğitimci...Nazım Salı ve Sedat PEKEL isminin getirisi ile, siyaseten ve önceki mecliste de vardı.)  7- Merve POLAT (CHP. Avukat. ADD ve Av. Ramazan Şenol- Av. Namık Havutça desteği)  8- Eren ÜLKÜ (İYİ Parti) 9- Cihan YILMAZ (CHP. İnş. Müh. Ticaret Odası kontenjanından ) 10- Mesut ÖZDEMİR (CHP. Harita Müh.Tolga TOSUN desteği )  11- Aydın YAĞAR (CHP. Eski meclis üyesi Siyaseten ordadır.) 12- Aydilek GÖNENÇ (İYİ PARTİ. Ev hanımı), 13- Sıtkı AĞAN (CHP. Gülez OPTİK Tolga Tosun desteği,) 14- Hüseyin KOÇYİĞİT (CHP. Emekli işçi. Sedat Pekel desteği) 15- Abdullah ERBAY (CHP. Emekli. Edincikli ve Sedat Pekel desteği),  (Kazanan CHP olursa buraya kadar olanların son ikisi az riskli seçilme ihtimali varsa da devamı da gelebilir!.)

Seçilme riski fazlalaşan sıralar ; 16- Müjdat GÜNDOĞDU ( İYİ PARTİ. Kamu Denetçisi),  17- Nuvit ERTEN (CHP. Mali Müşavir ,ne hikmetse hep yedekte düşünülen  eski meclis üyesi), 18- Ümit DURUKAN (CHP. Emekli. Metin OK ekibinden),  19- Samet ARSLAN (İYİ PARTİ. Enerji Sistemleri Mühendisi) 20- Bahadır AYBAKAN (CHP. Muhasebeci Metin OK ekibinden) 21- Nejdet AYTEKİN (CHP. Noter Başkatibi. Metin OK ekibinden), 22- Gül SÜPÜRGEN (İYİ PARTİ. Üniversite ev hanımı),  23- Ahmet ALP (CHP. Metin OK ekibinden), 24- Taylan DEMİR (CHP. Gençlik kotasından), 25- Hakan KAHRAMAN (CHP. Tolga TOSUN desteği) 26- Murat Hatip ÖZCAN (CHP. Gençlik kontenjanından) 27- Nutku BİLGİN (CHP. Metin OK ekibinden) 28- Yasemin ERDOĞDU  (İYİ PARTİ)
Meclise girenler içinde söz sahibi olacaklar ; Encümen üyeleridir, İmar Komisyonu gibi bir iki komisyonun Başkanlarıdır. Komisyonları görüşü ile Partinin görüşleri genelde çakışır ve komisyon kararları ,iktidar meclisi yeterli oya sahipse  takılmadan geçer. Değilse büyük sıkıntıdır. Meclis üyesi olup ta, şimdiye kadar hangi kararlara imza attığını bilmeyen nice üyeler maalesef vardır. Seçilebilecek sıralarda bu bakımdan liyakat değil, siyasi denge gözetilmiş gibidir. 
Öyle ki, şehirde trafik artık keşmekeştir, otopark sorunu almış başını gitmiştir,kamu alanları işgal altındadır, yeşil alanlar kalmamıştır ortalıkta...Çarpık kentleşme, kaldırımsız daracık yollar ve iskan verilmemesi gereken binaların yıkılıp durması gibi onlarca Belediyecilik sorunu vardır, ama meclislerde görev yapanlar nedense bu konularda hiç sorumlu değildir, Belediye başkanları ise doğru yaptıklarını anlatırken yanlış yaptıklarını doğal olarak zaten anlatmaz...

Belediyelerin meclislerine bir de daha çok inşaat müteaahhitleri ilgi gösterir. Veya meclis üyesi olduktan sonra mücahitliği bırakıp müteahhit olurlar çoğu. Neden ? Çünkü, yeşil alanlar, yol geçen parçalanmış arsalar veya 2-3 kat verilmiş imarı bulunan arsaların bir de bakmışsınız ki, 8-10 kat imara açıldığını, yeşil alanın imara açıldığını, çocuk bahçesi olarak ayrılan yerin konut alanına çevrildiğini duymayı sıradan işler sayar kanıksamayız bile...
Bandırma Belediyesinin daha önce dava dahi açmadan kabul ettiği 1/100.000 lik Katı Atık Ağır Metal Sanayii Planı doğrultusunda, Büyük şehir 1/5.000 lik planlar ile rantı yönetecek, ilçe belediyesi de 1/1.000 lik planlar ile noktayı koyacaktır. Meclise girenlerin hepsinde bu heyecan vardır. Ama bu rantın yönetilmesi için yetişmiş ve idealist bir meclis yapısı önümüze getirilmemiştir. Muhtemelen bu rant da, birkaç müteahhidin elinde yürütülecektir.
Hani şehir imar planlarında 1. sınıf tarım arazisi veya yeşil alan olarak görülen yerler var ya, hepsi potansiyel rant kapısıdır. Bir gün bir bakmışsınız ki, tarım arazisinde bir kimya tesisi kurulmuş veya bir çimento fabrikası peydahlanıvermiştir. Hele ağır metal ve atık kimya tesisleri, torunlarımızın ortalama ömrünü 35-40 yaşına düşürecek kadar tehlikelidir ki... Tanrı Bandırmayı korusun !

Haaa Meclis üyeliklerinde EŞRAF da önemlidir. Onların ya kendisi, ya karısı, ya kocası, ya oğlu, ya kızı o meclislerdedir hep...Onlar için parti önemli değildir elbet. Kazanan ekipte olmak onlara yeter. NEPOTİZM dediğimiz, eş-dost-akraba ilişkileri meclisler için çok önemlidir. Ve dikkat edin, hiç bir parti meclise Şehri, şehrin insanlarını savunacak türde birini asla almaz. Sorgulayacak, irdeleyecek, kurcalayacak birileri meclislere giremezler.
Dikkat ettiyseniz meclis listesinde bu defa nedense MİMAR da yoktur. Değişik sosyal kesimlerin temsilcileri de yoktur. İşçi ve Memur sendikaları ve STK lar bu konuda sınıfta kalmıştır.  Mimari işlerin tamamı bir eski kurt Şehir Plancısı eliyle yürütülecektir ki, sosyal demokrat bir partide bunu anlamak mümkün değildir. 
Yine dikkat ettiyseniz eski Aday adayı Belediye Başkanı Dursun MİRZA’nın istediği meclis üyesi ya yoktur ya da ben göremedim. Aday adaylarından Ozan Onur her zaman olduğu gibi yine listeye alınmıştır tek başına. Aday adayı Metin OK da alınmıştır listeye de, Metin OK ekibinden nedense seçilebilinecek sıralamalarda bir isim yoktur. Metin OK kendini kontenjana yazdırmış ama ekibinden kimseyi seçilebilecek bir sıraya koyamamıştır. Girerse de yalnız girecektir.

Belediye Meclisleri, rantın ortaya çıkarıldığı ve orada paylaşıldığı yerlerdir ayrıca. ÜLEŞMEYİ bilmeyenlerin meclislerde işi yoktur. Bulunduğu mecliste KANSEROJEN Tesisler ile ilgili bir imar değişikliği yapılmıştır mesela, orada biri çıkıp da bunu dava etmez. Bulunduğu meclis hakkında suç duyurusunda bulunmaz mesela...Çünkü eşraf kızar, gücün patronları kızar mazallah ! En fazla yaptıkları, partilerinden istifa edip bağımsız kalmalarıdır veya parti değiştirmeleridir.
Belediye Başkanları bir şekilde hesap verir de, meclis üyeleri asla hesap vermez. Meclisteki grup başkanlarının çıkıp da birbirinden hesap sorduklarını duyamazsınız, vatandaş zaten mecliste söz hakkına sahip değildir. Meclis toplantıları formalitedir. Vatandaşlar gelip sadece izlerler dinlerler çaylarını içip giderler.
Adam meclis üyebi olmuştur 5 sene. 1 Tane bile önerge sunamamıştır meclisine veya bir önerge hakkında kalkıp bir defa konuşamamıştır bile...Hiç imzasız ve hiç söz almadan meclis görevini tamamlayan, izin hakkını çokça kullanan devamsız bir ton meclis üyesi de vardır. Garibi, bu türleri partileri de denetlemez.  Eski meclis üyesi olup, bu yıl tekrar listeye girenlerin çoğu, Belediye Başkanının satış yapmasına karşı olanlardı. Bakalım bu dönem, Belediye müklerinin satışlarında yine itiraz edecekler mi ?
Şimdi BELEDİYE Başkanlığını alacak 1. partinin, bu seneki seçimlerin çetin geçmesi karşısında 13-14-15-16+3 kontenjan ili meclise girmesi muhtemeldir. Yani 31 kişilik mecliste, seçilebilecek iktidar sayısı ilk 15 tir, muhalefetin de sayısı ilk 13 tür. Hatta, başkanlığı kazanan parti, mecliste çoğunluk bile olamayabilir. Veya mecliste kritik dengeler de oluşabilir. Bence ve mümkünse bu dengeler oluşmalıdır da...Başkan veya iktidar partisi her kararını onaylatmamalıdır. Şimdiye kadar, muhalefet ve iktidar meclisleri işbirliği içinde rant belediyeciliği yapmışsa da, bu sene buna da son verilmelidir.
CHP demişken, sayın TOLGA TOSUN’a önerimdir. Ankara B.Şehir Belediye Başkan Adayı Mansur YAVAŞ ta bir avukattır ama afişlerinde o titri ( Av) kullanmaz !  Biz davamıza avukat değil, şehrimize başkan arıyoruz !
İYİCHP, bu sene geçmişte iki dönemdir Belediye bizde Bandırma halkı yine bize oy verir diye düşünüyorsa da, ben bu işlerin çantada keklik olmadığını da düşünüyorum. Liste Bandırmaya yeni bir çehre yeni bir misyon kazandıracak liste değil.  Siyaseten de listede sosyal demokrat veya ülkücü diye, bir ağırlık da yok !  AKP seçim çalışmalarını izledikten ve listelerini de inceledikten sonra, AKMHP ile aralarındaki farkları da yazmaya çalışacam.  Bu yazılarım bir partiyi veya kişileri hedef alarak yazılmış yazılar değil, bizzat kamuoyunu aydınlatmak için tarafımdan kaleme alınmaktadır. Sakın Ramazan NARİN’in bir işi düşerse, onu şöyle oyarız, yapmayız falan demeyin, yaparız diyenleri de gördüm ben  :)  Şimdilik esen kalın, esenlik kalmayıncaya kadar...

Ramazan Narin - 25.02.2019  - Bandırma  NOGAYTÜRK