Bize Birşey Olmaz

 BİZE BİRŞEY OLMAZ
(Enseyi karartmayalım.) diye bir metafor var.

Bu günlerde  sık kullanılır oldu. Çünkü hayat pahalılığı her geçen gün bizi biraz daha zorlayabilir. Varsın olsun! Ne yapıp ne edip bir şekilde yaşamımızı devam ettirebiliyoruz. Beslenme yetersizliğinden ölen varsa da; tabutuna veya mezar taşına ölüm nedeni yazılmıyor nasıl olsa. Bu metaforu kullansak da kullanmasak da bizim enseler kolay kolay kararmaz. Çünkü ; her gaz kaçırdığımızda, doğalgaz bulduk sanıp sevinen insanlarız. Her kakayı da maden sanıp geleceğe yatırım yapmamızda ne sakınca var?   Bir fabrikanın, bir işletmenin açılışını defalarca yapıp, her defasında  sevincimizi tazelesek,  kalbimiz sevinçten çıkacak gibi olsa fena mı? 
      Gözlerindeki ışıkla dünyamızı aydınlatan büyüklerimiz varken bize birşey olur mu? Olmaz tabii!. Biz bu ışık enerjisiyle aydınlanmayı aşar, bostan motorlarımızı çalıştırırız alimallah! Kanadımız yok uçarız, sesimiz yoksa da bülbül gibi şakırız.
        Tank fabrikamızın arkasından üzülecek değiliz ya!  İlk yerli arabamızı yaptık, adam başı bir araba! Binip binip duble yolların  tozunu attırmazsak ( yuh!) bize. 
         Son yirmi yılda  onlarca fabrikamıza kilit vurduk. Bu  fabrikalarda yüzlerce insan çalışıyordu. Binlerce aile bu fabrikalardan kazanılan parayla geçiniyordu. Şimdi o insanlar ne yiyor, ne içiyor  bilen var mı? Kimin midesinin röntgeni çekilse, illaki boş değildir. Vardır en azından bir iki lokma kuru ekmek. Biz bu adama aç diyebilir miyiz? Miden de bir yiyecek varsa ,toksun demektir, ister et olsuuun, ister ot olsun! Doğum yapan anneler, çocuklarını okula gidinceye kadar emzirseler ne olur! Bir  litre süt ortalama yirmi lira! Hatta sağıp sağıp yoğurt mayalasın , peynir yapsınlar.  Ülkeler böyle fedakarlıklarla büyür, böyle çabalarla yükselirler.
         Milli Uzay Programımız hazır. Uzayla ilgili tüm kurum ve kuruluşlar işin içinde.  İçimizden gönüllü  bir kişi  gerekli eğitimi alıp bu misyonu yüklenecek. Gelecek nesillere yol gösterecek.. Bu şanslı kişiyi, Sayın Cumhurbaşkanı' mız sececek. Artık bu konuda dışa bağımlılık azalacak.  ( Samanı, gübreyi, pirinci , mısırı, arpayı (v.s)... dışarıdan almak yetiştirmekten daha kolay , bunların sözü bile olamaz.)  2023 'te,  yüksek nitelikli insan kaynağı için istihdam oluşturulacak.  İmam Hatip okullarında eğitim alan yüksek nitelikli gençlerimizin işi hazır. Yani bu yıl Allah'ın izniyle roketimiz yola çıkacak, ayağımız dünyada gözümüz uzayda olacak. Türk ve yabancı basın mensupları  konuyla ilgili toplantıya katıldılar, olaya şahit oldular. Kökümüz dünyada, dallarımız göklerde olacak . Şanlı bayrağımız şanımızı uzayda dalgalandıracak. Bizi kıskanan ülkeler hasetlerinden çatır çatır çatlayacaklar. 
        Bizim ensemiz asla kararmaz, bırakın kararmayı ayna gibi pırpl pırıl parlar. Bazı insanlar çıplak ense görünce dayanamaz bir şaplak atma isteği duyarlar. Bizdeki parıltıya özenip bir şaplak atan olmaz inşallah! Olursa da eyvallah! Az mı şaplak yedik! Yedik yedik, yemelere doyamadık... Hırlayan köpeğe(Hoşt!) dememiz, ekmeğimizi elimizden kapan kargaya( Kışt!) dememiz. Yolumuza taş koyanları bir kenara itip yolumuza devam etmemiz şart! BİLMEM ANLATABİLDİM Mİ?
18-01-2023/ULVİYE KARA AKCOŞ