Bir adet benzinlik ,OPET,CHP ve Bandırma

 

BİR ADET BENZİNLİK (RANT), OPET, CHP ve BANDIRMA !___

 

Bandırmanın girişinde, sadece Ç.KALE yoluna giden trafiğin üzerinde 1 tek OPET Benzinliğimiz var. Atatürk Caddesinden çıkarsanız şehrin dışına yakıtınızı aldıktan sonra ORDU Caddesinden ancak tekrar girebilirsiniz şehre… Ç.Kaleden gelen trafiğin üzerindeki BANVİT Benzinliğini ve Bandırma’dan Bursa-Balıkesir’e çıkan yol trafiğinin üzerindeki, sadece çıkışa hitap eden, otogar girişindeki ERCİLLİ Benzinliğini, saymıyorum… Çünkü bu diğer ikisi de, şehre çok km uzak ve 20 LİRALIK gaz almak isteyen garibin, yarısını yolda yakacağı ters trafiktedirler…

 1 ADET BENZİNLİK ! Neden biliyor musunuz ?

 Belediyemiz, uzun zamandır CHP li ve uzun zamandır da, aslan demokratların elinde ve işbu demokratlarımıza göre de ;    BENZİNLİK ;  RANT DEMEKTİR !

 Başkan CHP li Sedat PEKEL döneminde, başta Başkan PEKEL ve CHP li meclis üyeleri, AKARYAKIT İSTASYONU yani BENZİNLİK olayını, o zamanki İmar Komisyonu Başkanı Şehir Plancısı ! Yalçın CÖMERT ve diğer solcu !azalar ‘RANT’ diye nitelendiriyorlardı. Ve o rantı, neden sana verelim diyorlardı !  Sanırım bu yüzden de, Belediyeye ait akaryakıt istasyonları bile satıldı. Şehir içindeki istasyonlar da  yok edildi. En son işadamı Çetin MİRAP’a satılan Belediye mülkü OPET ise ;  şu anda şehrin kendisi 150.000 nüfus, trafiği ve çevresi ile 300.000 nüfusa hitap eden TEK İSTASYON olarak değerlendirebiliriz. Yani sanırsanız, o dönem kimler nasıl anlaştıysa (OPET dahil…) , RANT oraya tahsis edilmiş !

 

Orasını BELEDİYE çalıştırmış olsaydı, şimdi kapalı Pazar yerini yapmak için arazilerini satmak zorunda kalmazdı Belediye ve orası iyi işletilseydi birkaç kapalı otopark bile yaptırırdı.

O dönemdeki 31 Meclis üyesine, 2. Bir AKARYAKIT İSTASYONU İHTİYACI ile ilgili, BİLGİLENDİRME Dosyaları verilmiş, Ankara’daki, İstanbul’daki, şehirlerin tam içindeki, okul yanındaki, camii yanındaki, hatta apartman altındaki, köylerdeki benzinlikler gösterilmiş ise de ve konu mecliste oylanmışsa da,

 

 “Akaryakıt İstasyonu yapılacak arazi yakınında KAMU BİNASININ kurulması muhtemeldir (ama halihazırda bulunmamaktadır). Akaryakıt İstasyonları 2. Sınıf gayrisıhhi müesese olup, yönetmeliğe göre (hangi yönetmelik olduğu tarafımdan bulunamamıştır.) çevresinde insan sirkülasyonu olan bölgede fiziki, ruhi, sosyal zararlar verebilir, doğal kaynakların kirlenmesine neden olabilir.”

Gerekçesiyle, ruhsat talebi yani 2. Hem şehrin içine hem şehrin giriş çıkışına hitap edebilecek trafiğe sahip talep, RED edilmiştir. CHP-AKP-MHP… bütün meclis üyeleri, bu karara nedense ittifakla el kaldırmışlardır. Oysa, Bandırma’da var olan tek benzinlik veya Belediye Binasının bitişiği imarda gösterdikleri rantı,  Belediyeye ait diye bekletilen hacizli benzinlik yeri dahi, bu vasıfları taşımamaktadır.

 

Daha önce bir yazımda, ‘ YASALAR ÇİĞNENMEK İÇİNDİR ‘ diye yazmıştım da, sanırım çiğnemek için, ‘ERK (güç)’ olmanız gerekiyor ! Vatandaşlar, sümmehaşa  çiğneyemez !

Meclisin bu red kararı ;  ilgilisince İdare Mahkemesine götürülmüş, mahkeme de gerekçeyi ve meclisin red kararını eksik dosya üzerinden inceleme ile uygun görmüşse de, ilgilisi Danıştay’a müracaat etmiş, Danıştay’da, ilgiliyi haklı bularak, yerel mahkemenin kararını BOZMUŞTUR. BelediyeMeclisi ile aynı düşünüp, Bozmaya direnen Yerel İdare Mahkemesi Kararı da, ilgilisince itiraz edildiğinden, KARAR bu defa ‘DANIŞTAY İDARİ DAVA DAİRELERİ GENEL KURULU’ nda görüşülmekte olup, halen derdesttir. Adalet tecelli ederse, 2. Benzinlik belki Bandırma’ya kazandırılacaktır.

Şimdi ; CHPli Başkan Dursun MİRZA dönemindeyiz. Yıllar geçti… isimler değişti ama zihniyet galiba aynı. Bu defa da, başta Meclis Üyesi Mimar Şerafettin ENGÜDAR ve meclis üyelerinin bazıları, sözlü konuşmalarında, hala ‘RANT’ olayına şiddetle karşılar ! Ama onlar da biliyorlar ki, artık Bandırma BÜYÜKŞEHRE bağlandı ve Bandırma Belediyesinin elinde, RANT VERME YETKİSİ… pek kalmadı !

Şehir plancılarımız ve mimarlarımız ve meclis üyelerimiz öyle hassas ki bu RANT konusuna, hepsi ; ‘AMAN BELEDİYEMİZ RANTA BULAŞMASIN !’ gayreti içindeler ve güçleri galiba yetse, Bandırma giriş çıkışında, bir tane dahi İSTASYON bırakmayacaklar…(sanırsınız nükleer bomba tesisi) Bu işten Belediyeye, aman para / gelir gelmesin diyen, KÖR BİR ZİHNİYET ile yönetiliyoruz yani. Oysa AKP döneminde bile, mahalle içinde, okulun dibinde kalan BANDIRMA GENELEVİ (kerhanesi) nden bile, RANT falan denilmeden Belediyeye 3-5 kuruş gelir geliyordu… Biliyorsunuz… O genelev, hala okulun dibinde, mahallenin içinde işletiliyor mesela…

Ve Büyükşehre bağlanan Bandırma Belediyemizin gelirlerinin ve yetkilerinin büyük kısmına, B.Şehir Belediyesince el konulduğu için, seçimlerde seçmene söz verdikleri Kapalı Pazar yeri projesini bile, EDİNCİK Mahallesindeki arazilerini satarak yaptığını, hepimiz biliyoruz. Yani Belediyemizin gelire paraya ihtiyacı var mı ?Bence ; şiddetle ve fazlasıyla ihtiyacı var.  ( Ama sakın akaryakıttan gelmesin ! )

 

Bandırmaspor’a dahi teklif etmiştik o işi de, ismini koy, gelirden kulübe pay al diye…. O dönemki başkanı, aman beni ‘RANT’ işine bulaştırmayın demişti zahir…!

BANDIRMA

Oysa  BANDIRMA ;  nüfusunun 1/3 ü miktarında, trafiğe kayıtlı plakalı vasıtaya sahip. Oysa Bandırma ; Üniversitesi bulunan bir havalimanı kenti, demiryolu ulaşım kenti… Oysa BANDIRMA, Türkiye’nin 3. Büyük Deniz liman kenti ve Organize Sanayisi hızla gelişen bir kent ve hatta ; Ankara’dan oturup Bandırma’yı pazarlayan şehir plancıları, Bandırma’yı şimdi 1/100.000 Çevre Düzenleme Planı ile Türkiye’nin TEK ATIK KİMYA SANAYİİ veya TEK AĞIR METAL SANAYİİ Kenti yapmayı tasarlıyorlar ve bu tasarılarının içinde, en az iki tane daha Deniz LİMAN ı VAR. Ve tüm bunların yanında, ÇANAKKALE-BURSA-İZMİR-BALIKESİR Karayollarının, kesiştiği bir nokta. ETİ-MADEN i, BAGFAŞ ı, BANVİT'i saymadım daha.  Bir zamanlar İL olmayı düşleyen bir ilçe idiyse de, halen Türkiye’deki ilçelerin neredeyse en büyüğü ve birçok vilayetten de daha çok nüfus ve ekonomiye, ulaşım ve taşımacılığa sahip… Haaaa, bir de, BASİRETSİZ idarecilere sahip tabii ki…

Şimdi bunu okuyan bazı köylüler şaşıracak. Öyle ya, onların köylerinde bile (Karacabey GÖNÜ Köyü gb.) 2-3 tane akaryakıt istasyonu var da… Bandırma’da YOK ! ! !

Ama Bandırma da ‘BİR TANE’ Akaryakıt istasyonu var. Veya bu ‘BİR’ sayısına mahkum edilmişiz. Diğer bir anlatımla ; sanırsanız ki Bandırmayı işçiler-köylüler ırgatlar yönetiyor, komün hayatı yaşıyoruz ve bunlar, yeni patronlar istemiyorlar. Öyle yaaa ; ZENGİNLİK VE KAPİTALİZM solculara hiç yakışır mı ? Çünkü ; AKARYAKIT İSTASYONU işletmesi sahibi olmak bir RANTTIR ! Böyle bir işletme için ruhsat verilmesi ise ; RANT VERMEK olacağı için, haşa ! 17-25 Aralıktan daha büyük bir suçtur veya haşa çok büyük bir günahtır ! Adeta yani…

Bu işletmelerin (AKARYAKIT ve GAZ İSTASYONLARIN) olduğu yerler yaşanılmaz…tehlikesi çok büyüktür…. maazallah patlar, çatlar, yanar, havayı falan kirletebilir v.d. Böylesi işletmeler İNSANDAN, ŞEHİRDEN uzak olmalıdır ! Sanırım bizim solculardaki Mantık bu… Öyle ya, Bandırma PETROL çıkaran bir kent değil ki, ve PETROL Teknolojisini araplar kadar bilemez ki…! Veya bazılarınız diyordur şimdi, NEYİNE YETMİYOR 1 TANE BENZİNLİK ARKADAŞ !

 

RANT NE DEMEK ?

Sözlüklere baktım hemen ; Sözlükte "rant" ne demek?

İktisatçılar tarafından, ‘doğanın getirisi’ diye adlandırılmışsa da ; “ Bir mal ya da paranın, belirli bir süre içinde emek verilmeden sağladığı gelir.”  Yani faiz geliri gibi, yani define gibi…

Daha geniş yorumlarda ise ;  " devletin çeşitli uygulamalarla bireysel, endüstriyel veya sektörel olarak özel teşebbüs lehine herhangi bir çıkar avantajı yaratması ; bu avantajın realizasyonu ve paylaşımı " diyor…

Geniş yorum, bizim CHP li idarecilerimizin demek isteği yorum galiba… Öyle ya sen Belediye Başkanı olacaksın, Belediyenin İmar Komisyonunda olacaksın, Belediyenin meclisinde olacaksın ve bir ÖZEL TEŞEBBÜSE, yani sizin partinizle ve sizin ailenizle ve sizin ekonominizle hiç ilgisi olmayan bir kişiye, AVANTA vereceksin….Olur mu öyle şey… Kağıt üzerinde bakır ocağı diye vereceksin mesela ama o ALTIN çıkarıyor olacak, rant elde edecek yani. Sizi avanta dağıtın diye mi seçtik oraya ?  

Sakın ha, madem BENZİNLİK demek, GAZ PETROL İSTASYONU demek RANT demektir, öyleyse bu veya böylesi rantları mümkünse siz yiyeceksiniz, mümkün değilse kimseye yedirmeyeceksiniz öyle değil mi?

Burada rahmetli ERBAKAN Hocanın ; “ SİZİ GİDİ RANTİYECİLER SİZİİİ ” sesi kulaklarımda çınlamıyor değil hani, rahmetli biliyormuş RANT ve RANTİYE, ne demek ?

BANDIRMAYA BU ÇAĞDIŞILIK YAKIŞMIYOR !

Motorlu araç sayısından, şehrin yollarının zamanında doğru düzenlenmemiş olduğundan, şehir trafiği felç olmuş, şehre giren - çıkan ilk kuruluşundaki 3 Caddeden (KURTULUŞ-ATATÜRK-ORDU) başka caddesi olmayan, bu caddelerin sayısını arttırmayı düşünemeyen siyasilerle, şehir plancılarıyla, mimarlarla yönetiliyoruz arkadaş. Mimarların şehir plancısı gibi davranmalarına, şehir plancılarının da Mimar gibi davranmalarını da, aslında hiç anlamıyorum da… Ama iki meslek, siyasete el koymuş arkadaş ! RANT yedirmiyorlar, ama şehrin ne yol düzeni kalmış, ne de anlaşılır kat irtifakları… Ama onlar hala mimar, ama onlar hala şehir plancısı, ama onlar hala siyasetçi…ve şehre yakın ve içinde asla BENZİNLİK olamaz ! kafasındalar.

Burdada ; rahmetli Halkçı Parti Gn. Başkanı NECDET CALP ı hatırladım, o da ANAP Gn. Başkanı Turgut ÖZAL’ın karşısına çıkmış, BOĞAZ KÖPRÜSÜNÜ SATTIRMAMMM diye bağırıyordu da…Klasik, sol jargon!

 Bu yazıyı okuyan, Bandırma içindeki bu rantı kendisine devşirmek isteyen siyasetçileri, bazı rantiyecileri biliyorum da, şehir dışından başka girişimcilerin de…. ’ VAY BEEE Bu nüfus ve ekonomide 1 BENZİNLİK ha ! ‘  diye harlayıp, buraya gelecek akaryakıt dağıtım istasyonları ile işletmecileri ve girişimcileri düşünüyorum. Yakında, onları burada görürsem, hiç şaşırmayacağım.

Ama olsun… Bandırma’nın bu fizibilitesine çağdaş idareciler yoluyla (şimdi bunu B.Şehir de arayacağız) ve akıllı girişimciler yoluyla, şehir içi ve dışında en az (5 TANE) daha akaryakıt ve gaz istasyonu yakışır arkadaş ! Ama bizim solcular, ama bizim aslan sosyal demokratlar, kendilerine yakıştırdıkları kapitalist olmak ve zenginliği, veya işadamlığını veya milli gelire katkı ile istihdam sağlamayı… başkalarına da yakıştırırlarsa, bu yakışıklılık daha hızlı gerçekleşebilir.    

11.08.2015    NOGAYTÜRK