Ben Öğretmenim

BEN ÖĞRETMENİM

Öğretmen olmak; çok şeydir, her şeydir.

Mevcut şartları bilerek, elinden gelenin en iyisini, en fazlasını yapmaktır. Gülümseyen gözleri görünce tüm zorlukları unutmaktır öğretmen olmak. Umut ekmektir geleceğe. Ekilen bilgi tohumlarının yeşermesini beklemektir. Geleceğe umutla bakmaktır öğretmen olmak.

Roman kahramanı “Feride” ile ölümsüzleşen bir mesleğe sahip olmak dünyada insanı en çok mutlu eden duygularındandır benim gözümde. Dönemini aşan bir metafor haline gelen öğretmenlik kutsal meslekler arasında yer alır. Yüreğinde sevgiyi taşıyan ve büyüten öğretmen yeri gelir öğrencisinin annesi olur, yeri gelir sıra arkadaşı olur. Defterdeki yazıların güzelliği, matematiğin aritmetiği olur bazen de. Müzik dersinde nota olur öğrencisinin ruhunu besler; ona yaşamdan tat almanın yollarını öğretir. Öğrencisine, birey olmanın, var olmanın hazzını öğretir ve yaşatır.

Öğretmenim ben!

İnsanın yaptığı, duyduğu, düşündüğü her şey ile ilgilenen edebiyat öğretmeniyim ben. Geçmişi, gelecek nesillere aktaran kültür taşıyıcısıyım. Aynı zamanda içinde bulunulan anı yaşayan, geleceği tasarlayan, inşa eden varlığım. Geleceğe umut eken bir çiftçiyim. Düşüncelere yol veren, sözcüklerin dili olan filozofum. Geleceğin mimarı, bestekârıyım. Yüreğinde öğretme gücünü hisseden ve yaşatan canım. Öğrencilerimle üzülen, onlarla sevinen kocaman bir ailenin ferdiyim. Öğrencilerimin gözünde gördüğüm bilgi ışığı, bilgiyi anlamanın vermiş olduğu farkındalık duygusu mutluluk kaynağımdır. Bilirim ki doğru yoldayımdır. Öğretmek, daha çok öğretmek… En çok da yol gösterici olmaktır mutluluğum. Günümüzde bilgiye ulaşmak kolay artık. Önemli olan öğrencilerle öğrenme yolunda beraber ilerlemek, onlara doğru hedefi bulmalarında ışık olmaktır. Öğrencilerimle çıktığımız eleştirel düşünebilme yeteneğini geliştirme yolculuğunda emin adımlarla ilerlemektir mutluluk kaynağımız. Kısacası, yüreğinde genç nesiller yetiştirebilme gücünü hisseden ve yaşatan canım.

Cana dokunan bir can’ım!

Öğretmenim ben!

23-11-2021/DERYA BALCI- ERDEK