8 Mart Emekçi Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun

8 MART EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN

Kadınım ben!

Geçmişi ve geleceği içinde barındıran, geleceği inşa eden varlığım. Küllerinden yeniden doğmayı başaran, yüreğinde o gücü hisseden ve yaşatan canım.

1857 yılında ABD’nin New York kentinde bir tekstil fabrikasında çalışan kadın işçiler haklarını elde etmek ve insana yaraşır bir ortamda çalışabilmek için grev başlatmışlar ve polislerin kadın işçileri fabrikaya kapattıkları için çıkamayan kadınlar çıkan yangında hayatlarını kaybetmişlerdir. O 120 kadının, her birinin adıyım; azmiyim; direniş gücüyüm.

Rusya’da çarlığın yıkılmasına yol açan 1917 Şubat Devrimi’nin 8 Mart günü yapılan kadın yürüyüşündeki adımların her biriyim. Birlik olmanın adıyım.

Anne Frank’ın Almanya’da yaşanan Yahudi soykırımını anlatan günlüğündeki sözcüklerin her biyim. Zulmün sesi, çığlıkların tınısıyım.

Dünyanın ilk kadın edebiyatçısı olan Sappho’nun coşkulu şiirleriyim. Kadının kalemi, duygusu dolu mısralarıyım.

Fransız Katolik azizesi olan Jeanne d’Arc’ın Yüzyıl Savaşlarında ülkesini savunurken savurduğu kılıç, taşıdığı özgürlük bayrağıyım.

Kurtuluş Savaşı’nda işgal güçlerine karşı meydanlarda halkı yüreklendiren Halide Edibim. Sultan Ahmet Mitingi’nde Halide Edip Adıvar’ın vatanı kuşatan özgürlük sesiyim. Cephede Halide Onbaşıyım.

Kadınım ben!

Cepheden cepheye mermi taşıyan Şerife Bacıyım. Nene Hatunum. Gördesli Makbuleyim. Yunan işgalcilerine aman vermeyen Çete Emir Ayşeyim.

Eşit işe, eşit ücret mücadelesi veren Türkiye’nin ilk kadın doktoru Safiye Ali’yim ben.

Geleceğin göklerde olduğunun bilincinde, Türkiye’nin ilk kadın pilotu Bedriye Tahir Gökmenim.

Gökyüzünün korkusuz savaş pilotu Sabiha Gökçenim.

Ben kadınım. Özgürlük ve çalışkanlık benim ikinci adımdır.

Atatürk’e verdiği sözü tutarak tarih öğretmeni olan Fatma Refet Angınım. Nesillere tarihini öğretmek en önemli vazifedir ilkesini kendine amaç edinmiş ilk kadın öğretmenim.

Ben kadınım! Doktorum! Öğretmenim! Siyasetçiyim! İşçiyim! Yazarım!

Ben kadınım. Yaşamakta olduğumuz şu 21. Yüzyılda yakılan, tecavüze uğrayan, işkence edilen kadınım; ben hayalleri gasp edilen genç kızım. Ben Cennet Tuğba, Şule Çet, Nilgün Erkmen, Özgecan Aslan, … Ben sokağa çıkamayan, özgürlükleri elinden alınmaya çalışan, sevgilisi ya da eski eşi tarafından tehdit edilen birçok kadının adıyım. Kadın olduğu için insan olarak görülmeyen, yaşama hakkı bile çok görülen insanım.

Ben anneyim geleceği doğuran.

Ben eşim. Hayat arkadaşına can yoldaşı olan, ekmeğini bölüşen vefakar, sevgi dolu bir kadınım.

Her şeyden önce “Ben İNSANIM!”

07-03-2021/DERYA BALCI/ERDEK