Gönül Hanım'ın Sofrası

GÖNÜL HANIM’IN SOFRASI

Öykü; kurmaca dünyadan gerçekliğe uzanan bir kapı, köprüdür. Hayallerin kol gezdiği bir coşkunluk olsa da gerçeklik her daim çıkış noktası olmuştur öykülerin, mesellerin. Yaşadıkça yazar; yazdıkça, okudukça varlığımıza bir değer katarız. Gönlümüzden, düşünümüzden geçenleri kaleme aktarır, kağıda işleriz ince ince. Gönlümüzce… Nahifliğin, sevginin, kadir kıymet bilirliğin hâkim olduğu bir yaşam ister bütün gönüller.

İlla sevgiyle dediğimiz, güzel günlerde yaşayabilmenin arzusunu taşıdığımız şu günlerde içimizi ısıtan sıcacık öykülerden oluşan bir eser GÖNÜL İSTER Kİ. Öğretmen ve yazar Burçin Maya Çankaya’nın üçüncü öykü kitabı geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Dilimizi ustalıkla kullanan yazar, duru bir anlatım ile günceli konu ediniyor öykülerinde. Yazar, içimizdeki ince sızıyı, hüznü, sevinci başarılı bir şekilde aktarıyor okuyucusuna. Eser, on dört öyküden oluşuyor. Hepimizin sıkıntılı anlar geçirdiği pandemi günlerine ait hayatımızın gerçeklerini dile getiren yaşanmışlıklar, kurmaca dünyanın büyülü atmosferinde yol bularak bizlere ulaşıyor.

Elli Kuruş adlı öyküde nahif, kıpır kıpır gençlik ateşiyle yanan yüreklerin her şeye rağmen kavuşabilme ümidi taşıması usta bir dil ile anlatılıyor. Çağımızın vebası diyebileceğimiz, herkesin hayatını alt üst eden pandemi günlerinde bile sevgi ve güzel günlerin elbet bir gün geleceği inancı öykünün temelini oluşturmaktadır. Git Hayatımızdan, hayatımızdan çıkaramadıklarımız ile pandemi ile yine hayatımıza giren maske-temizlik-mesafe üçgeninin, eski ile yeninin öyküsü. Çocukluk ve gençlik anıları unutulmaz, belleğimizin bir köşesinde yer eder zamana meydan okurcasına. Zaman her şeyin ilacıdır dense de bazı yaşanmışlıkları tedavi edemiyor maalesef. Sıcacık bir öykü Git Hayatımızdan; hüzün kokan, zamanın iyileştiremediği anların öyküsü aynı zamanda.

Esere ismini veren Gönül İster Ki adlı öyküde gönlümüzden geçenler Gönül Hanım aracılığıyla okura ulaşıyor. Gönül Hanım’ın sofrasına konuk olarak sıcacık bir aile ile tanışıyor okuyucu. Aynı zamanda kadının gücünü, annelerin ruhunu içimizde hissederek sözcüklerin büyülü dünyasında geziniyoruz.

Covit-19 salgın günlerinin, insanları yalnızlaştırması bir yana yaşlı vatandaşlarımızı eve kapatmış olması sosyal hayatımızın nasıl değiştiğini gösteriyor. Ülke olarak bir travma yaşadığımız günlere ait hüzün dolu bir öykü Ben Küskünüm Feleğe. “Çocukluğun kokuları, izi kaybolmuyor hiç.” Mandalina Sevgilim adlı öykünün ana temasını oluşturuyor. Yiğit ile ablasının kardeşlik bağları üzerine kurulu, anılarla örülmüş öyküsü. Aynı zamanda güncel konulara değinen, pandemiyle hayatımıza giren teknolojinin zorlukları ve güzellikleri bir arada ustaca okuyucuya sunuluyor. Geçmiş geleceğin başlangıcı olabilir diyebileceğimiz, cevizli tartın tadını alabildiğimiz unutulmayan geçmiş güzel günlerin izini sürüyoruz adeta. Oğlan Bizim Kız Bizim, hasretin, ayrılığın, sevginin kol gezdiği, okurken okuyucuyu duygulandıran geleneklerimizi günümüze aktaran bir öykü. Kız isteme töreninde duygulu anları satırlarda okurken okuyucuyu da içine alan içimizden bir öykü aynı zamanda. Cennet Gözlüydü Zümrüt, kadın olmanın zorluklarını yaşayan Zümrüt’ün zamana karşı verdiği yaşam mücadelesinin öyküsü. Pandemi dönemini hayatımızı her alanda etkilerken en çok aile içi ilişkileri gerçekliğe kavuşturdu diyebiliriz. Ebeveynlerin çocuklar üzerindeki etkileri, baskıları, kendi içlerinde yaşadıkları kaygıları; buna karşın gençlerin taşıdıkları ümitsizlikleri, büyüklerden akıl almak istememeleri gibi durumları odak noktasına alan bir öykü Ne İş Olsa. Kısacası günümüzü, günümüze anlatan bir öykü…

Yazarımız eserini Ah Dede Vah Dede adlı yaşamın içinden, bizim insanımızı anlatan sımsıcak bir öykü ile sonlandırıyor. Dede ile torun konuşmalarıyla ev hallerine konuk oluyoruz.

Gönül İster Ki’de yazar Burçin Maya Çankaya; yaşamın inceliklerini, yaşanmışlıkları, sıradan insanların, içimizden birinin öyküsünü sade bir dille, ustalıkla anlatıyor. Bizi, bizimle hüzün ve sevgi dolu satırlarda buluşturuyor. Her şeye rağmen, pandemiye rağmen, yaşamak güzel diyen öyküler okuyucusuyla buluşuyor satırlarda.

“ Beklentileri var herkesin benden, benim de hayattan.”

Burçin Maya Çankaya, Gönül İster Ki, Luna Yayınları, 1. Basım, Nisan 2022, Ankara.

Bu yazı 17 Temmuz 2022 tarihinde aksisanat.com internet sitesinde yayınlanmıştır

28-07-2022/DERYA BALCI/ ERDEK