Bandırmaspor, Play-Off, Çerkez Onur Göçmez !

PLAY-OFF, BANDIRMASPOR...ÇERKES ONUR GÖÇMEZ !
                 BANDIRMASPOR,  ALTIN HARFLERLE TARİH YAZDI ve TARİHE GEÇTİ !

Annesi, Babası ve doğum yeri itibariyle Onur GÖÇMEZ,  Bandırma’nın "çerkes"yerleşimli  köylerinden KARAÇALLIK Köyünden olup...  Tahsil hayatı dolayısıyle, İstanbul da ikamet etmiş, Erdek Deniz Komutanlığından işçi emeklisi olan bir babanın, ev hanımı bir annenin köy çocuğu... Bizim çocuğumuzdur. Çocukluk ve gençliğini, İlk-Orta-Lise tahsilini Bandırma da yaşamış, Bandırmaspor'un alt yapısında da futbol deneyimini yaşamış, bir Bandırmalıdır yani... 
KARAÇALLIK’tan, 1995’te İstanbul a uzanan hayatında, 2000 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi, Kamu Yönetimi Bölümünden mezun olup, ARKAS Lojistik A.Ş nde, CEO luğa uzanan... kendisinin de, bizim de gurur duyacağımız, başarılı yoğun bir iş hayatı var. Gururumuz ; onun sadece ARKAS A.Ş CEO su olması değil tabii... Gururumuz, onun doğduğu toprakları unutmayarak, vefa örneği göstererek, yoğun iş hayatından zaman ayırarak, şehrinin futbol takımının başına BAŞKAN olarak gelip, şehrinin adını... yönetimindeki ekip arkadaşları ile ; ( Adem YILMAZ, Gürel SOYLU, Özgür KIZILLAR, Soner KOÇOĞLU, Mehmet ÖZBAY, Mustafa DER. Özel AYDIN, Onur ÇON, Cihan YILMAZ, İsmail AYDIN, Serdar KUTER, CumhurGEÇİCİ, Tümay ÖZBEYLİ, Emre BAHADIR, Oğuz KIR, Bilgen SÜNGÜ ve Erol RÜZGAR) ile  beraber, tüm ülkeye ve dünyaya duyurması... Takımını 2018/19 sezonundan beri, başarıdan başarıya koşturması ve en son olarakta ; şimdi, Trabzonspor-FB-GS-BJK ın yanında, Süper Ligde top oynamak için, Royal Hastanesi Bandırmaspor’u, süper ligin kapısına getirmiş olmasıdır.  Öncelikle emeğin için VAR OL Onur GÖÇMEZ !

Spor Yazarı olmadığımdan, Royal Hastanesi Bandırma Spor etkinliklerine ve Basın toplantılarına (bir kere hariç)  iştirak etmemiş, maçlarına da (birkaç kez hariç) çok fazla gitmemiştim. Dün, Erdek/Düzler de, Kapıdağ’ın eteğinde, ERDEK Körfezinde bulunan,  KOÇ HOLDİNG'in kurucu sahibi, işadamı rahmetli VEHBİ KOÇ' un, her yaz gelip kalmasıyla ünlenen, şimdi Banvit in eski sahipleri şehrimiz işadamlarından Ömer GÖRENER in satın alıp  büyük ekonomik özveriyle  örnek bir tesis haline getirip işlettiği ve işletimiyle-konumuyla, Bandırma-ERDEK Turizmine muhteşem bir örnek vasfıyla katkı sunan... PINAR OTEL de, Bandırmaspor un bir basın toplantısı vardı.

Öyle ya... Bandırmaspor ilçe vasfıyla yetersiz tesisleriyle  onca büyük bütçeli il takımları arasınan sıyrılıp TFF 1. Ligde, - bilenlerin deyişiyle- küçük hatalar olmasaydı bazı hakemlerin ajandalı yönetimli maçlarında kaybedilen puanlar  olmasaydı; neredeyse şampiyon olacaktı ve olamamışsa da,sonuçta  play of elemelerine katılmaya hak kazanmış ve Süper LİG in kapısına dayanmıştı.

Sezonun son basın toplantısıydı ama ;  belki de Süper Lig'e gidecek Royal Hastanesi BANDIRMASPOR un da, ilk toplantısıydı. Bu yüzden de, seçilen yer isabetliydi. Bandırma’dan gelecek basın mensupları için, VİP araçlar ayarlanmıştı. O araçlarla gidip-geldik. Yani, organizasyon mükemmeldi...Tek eksiklik, Başkan Onur’un, sadece basın mensuplarının masasında çay içip, özel sorulara muhatap olmamasıydı. Ama olsun... Bu kadar kusur, kadı kızında da olabilir. Basının ve kameraların karşısına geçip yaptığı açıklamalar ve isteyen basın mensubunun soru sormasına fırsat vererek, hepsini tek tek cevaplaması da güzeldi... Soru sorulmasından korkmayan Başkanlar da var.
Bandırma yerel yönetiminin, muhalif CHP nde olması yüzünden ; Merkezi Hükümet yatırımlarının neredeyse sıfıra çekildiği (20 yıldır "dişe dokunur"devlet yatırımı gören varsa söylesin), Bandırma Hava Limanının özele kapatıldığı, ETİ MADEN Genel Müdürlüğünün Bandırma dan kaldırıldığı, Deniz ulaşımında İDO seferleri ve RO-RO Taşımacılığının iptal edildiği, Bandırma-İzmir Demir yolunun, değişik bahanelerle sık sık kapatıldığı, Avrupa da at koşturan BANVİT Basketbol Takımının  ve binlerce genç insanın hayallerinin yok edildiği, Bandırma Siyasilerinin, STK larının, Bürokrasisinin, Basınının görmediği veya görmezlikten geldiği, yükseltilen değil, eksiltilen Bandırma da  bir belirsiz-karanlık dönemi yaşıyoruz...  

Bu karanlığı tek aydınlatan, Royal Hastanesi BANDIRMASPOR' umuz var şimdi...

Ama o da hasta adam! 
Onur GÖÇMEZ in, 23/05/2022 Pınar Oteldeki Basın Toplantısında  https://www.facebook.com/bandirmaspor10.5/videos/803258007304193  bahsettiği ve giderilmesini beklediği eksikliklerden; BandırmaSpor un dernek olmaktan çıkıp, A.Ş olması konusunun... artık Bandırma kamuoyunda tartışılması zamanının geldiği... aklımda kalan ! Tartışmadan kastım zaten kanun çıkmış peki bu geçmiş nasıl toparlanacak çözümünü üretmek.   Öncelikle, şehrimizdeki STADYUM un ışıklandırılmaya ve revizyona ihtiyacı olduğu hatırlatıldı.... Hatta Başkan der ki ; stattaki ışıklandırma eksikliği ve rüzgar kesicilerin olmaması yüzünden, bu sezon (9) puan kaybettik ! Süper Lig maçlarımızı, Avrupa  maçlarımızı, bu sahada... oynamamız mümkün değil.  STADYUM IŞIKLANDIRMASI ve revizesi için söz verenler... ek tesislerin yapılması için söz verenler... Balıkesir Valisi ve B.Ş Belediye Başkanı Yücel YILMAZ (benim eski öğrencimdir ve hemşerimdir) sizin de sözünüz var ? Hatta, BandırmaSpor’un acilen yeni bir Otobüse ihtiyacı var. Otobüs için söz veren Belediye Başkanımız Tolga TOSUN da bu konuda sessiz... ve onunda attığı adımı, henüz görmedik ? Lütfen ortaya çıkın ve destekleriniz konusunda somut adımlar atın ki, Bandırma size minnettar olsun. Bu sözlerinizin, takipçisi olacağız efendim !

Bandırma da büyük projeleri başlatan ANA METAL OSB nin, 48 milyon m2 ye hükmeden patronajı ve ordaki büyük firmalar, ciddi koca koca şirketler mesela neden bu taşın altında elleri yok ? Bandırma Spor un yanında, onları göremiyoruz ? Bandırma'nın lafa sıraya gelince vitrindeki borsada kote  büyükleri de yok...! Siyasileri  ve STK ları...basını evet destek var görünürde ama  gerçek somut, fikri takipte baskıcı  , ve samimi anlamda zaten yok !
Peki ; işbu ortada yoklar yüzünden, sözlerini uzatmalara bırakıp unutturanlar... velev ki Süper Lige çıktık. Maçlarımızı nerede oynayacağız arkadaş ? İzmir-İzmit arasındaki coğrafyada, Süper Ligde olan tek şehir biz olacağız da, maçlarımızı küme düşen BURSA da mı ? Küme düşen BALIKESİR de mi oynayacağız ? Bu başarıya, bu taraftara, bu göçmenlik, bu çaresizlik ve yalnızlık yakışır mı ? 
Değirmeni kurduk ta, değirmeni taşıma suyla mı çevireceğiz ?

Toplantıda sordum. Şehrimizin en büyük özel teşebbüsü ve sanayicisi olan BAGFAŞ Patronu Y.Kemal GENCER ile, 2018 yılından beridir hiç görüştünüz mü ve bir yardım aldınız mı ? Görüşme sağlandığını, sıcak ve samimi geçtiğini, ama Kemal GENCER in süper lige çıkmamız halinde belki... belki destek olacağı söylendi. Yani BAGFAŞ tan Bandırmaspor a hiç destek yok ! Geçmişte de Hiç destek olmamış ? Bu çok ilginç bir durum . Sayın Y.Kemal GENCER in de, BAGFAŞ'ın adında BANDIRMA bulunduğundan, Bandırma ve Bandırmalılara olan "vefa" borcunu, takımımıza sahip çıkmasını  bekliyoruz ! diyen çoğunluğun beklentisi haksız değil. Sizce?
Bandırma Belediyemizin, Bandırmaspor a bir BENZİNLİK verdiğini biliyorduk. Onun da ( SHELL-BP-P.O.-OPET gb) ciddi bir marka talibi çıkmadığından, atıl kaldığı söylenildi ki, üzüldüm tabii... Ben de ; ETİ-MADEN in yanındaki Eti Maden e bedavadan satılmaya çalışılan 157 dönümlük Belediye arazisindeki, asfalta cepheli 30 dönümünün, şehir planlarına akaryakıt istasyonu dahil, ticari alan olarak işli bulunduğunu, Eti Maden e satışın gerçekleşmemesi ihtimali olduğunu (Ben de bu satışa karşı çıkan ve iptalini isteyenlerden biriyim.), Belediyemizin, eğer Bandırmaspor' a destek konusunda samimiyeti varsa ( ki, var olduğuna inanıyorum), işbu 30 dönümlük yeri , kulübe vermesini, burada talibi çok olacak bir akaryakıt veya yakın gelecekteki adıyla "enerji İstasyonu" kurulabileceğini... veremiyorsa yasal tahsis etmesini, bu konuda kulübün girişimde bulunmasını da istedim. Başkan Onur GÖÇMEZ, orayla ilgili bir bilgi ve girişimlerinin olmadığını, ama Tolga Başkanın böyle bir imkan bulursa, olumlu yaklaşacağını söyledi... Burdan, TOLGA TOSUN Başkanımıza, Belediye Meclisimizin 31 üyesine, buranın Bandırmaspora' verilmesi veya tahsis edilmesi konusunu, tekrar hatırlatıyor ve seslendiriyorum. Buyrun tarihe geçmek fırsatı. Önümüzdeki ay Meclis toplantısında bu konuda bir önergeyi bekliyorum. 157 nin 127 si, Bandırma Belediyesinin lojistik alanı olarak, yeterlidir. Belediye ve Meclis, gereğini lütfen yapın. Süper Lig 'de asansör değil çakılı bir BANDIRMASPOR rüya değil, gerçek olsun.  Onur Başkan'ım, sen de git iste ! Dilekçe verin meclise girsin.  Bandırmaspor A.Ş'ye, orası yakışır !

Bandırma Yerel Basın mensubu arkadaşlarım, BandırmaSpor un işlettiği otoparklardan BASIN araçlarının ücretsiz faydalanması konusunda, kendi aralarında sitemde bulundular da, toplantıda nezaketen dile getiremediler. Ben de, Onur Başkan a, basının bu talebini bizzat ilettim. O da yönetim kurulundaki Erol RÜZGAR arkadaşımızı görevlendirdi bu konuda. Erol RÜZGAR'a da söyledim. Merkez otoparkın olamayacağını ama, Cin Çukurundaki otoparkta basın araçlarına ücretsiz değil de, belki indirim yapılabileceğini falan söyledi de...Ben 3-5 tane araç için indirim değil, ücretsiz yararlandırılması konusunda talepte bulundum. Haaa, bu talebin aslında Bandırma'da ki (2) adet Gazeteciler Cemiyetinden gelmesi lazımdı da... ben isteyenin bir yüzü diyerek... konuyu gereken yerlere iletmiş oldum. Umarım, yakışan bir karar verilir.
BANDIRMA SPOR un işbu başarıları karşısında ; Bandırma olarak, Bandırmalılar olarak, Onur GÖÇMEZ in dışında, tüm (6 ad) iktidar milletvekilleri ve Valimiz ve Kaymakamımız başta, İşadamlarımız, siyasi partiler ve STK lar ve tüm bölge yerel basını ve taraftarlarımız, arkasında olarak, Onur Başkanın eksiklik olarak istediği ışıklandırılmış stadyum ve sosyal tesisler ve otobüs ve takımın maddi ihtiyaçları için, herkes elini taşın altına koymalı... Hepimiz, elimizi taşın altına koymalıyız. Süper Ligde BJK-FB-GS ile yarışmak hayali, artık yıllarca uzakta değil... birkaç maçın sonucundadır.

Başarılar Royal Hastanesi BANDIRMA SPOR, başarılar Başkan Onur GÖÇMEZ !  

24/05/2022 /RAMAZAN NARİN /NOGAYTÜRK