Bandırma'da Festival

BANDIRMA DA FESTİVAL
 Tarihi, süresi, konusu, yapılacağı çevre, hedef kitle ve özellikleri önceden hazırlanan önemli sanat gösterilerini yapıldığı etkinlikler dizesine ( Festival)  denir.

1200' lü yıllardan beri dünyanın hemen hemen her yerinde farklı festivaller düzenlenir, çok farklı yerlerden katılımcılar olur. Amaç, kültürel etkinlikleri meraklılarına sunmak, sosyal kaynaşma, bilgilenme ve eğlenmedir. Ulusal  veya uluslar arası olmasını şartlar ve amaç belirler.. Festivallerde ürünler tanıtılır, ödüller verilir.  O süreç için platformlar düzenlenir, güvenlik önlemleri alınır. Bir kişi veya bir olayı anmak ve yaşatmak amaçlı olabilir. Amaç sadece eğlenmek değil, örf ve adetleri yaşatmak  da olabilir.
 Belediye Başkanımız Sayın Tolga Tosun ve festival komitesi tarafından bu yıl 31. si düzenlenen Bandırma Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivali değerli sanatçıların katılımıyla çok başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.   Kültür ve eğlence "açlığının" giderilmesi her toplumda önemlidir. Bu hizmeti sunan Başta Belediye Başkanı Tolga Tosun'a, festival komitesinde görev alan Komite  Genel Sekreteri Sn. Nüvit Erten, Komite üyeleri; Adem Yılmaz, Fatma Salı Kara bacakğolu, Funda Öztemel, Eren Ülkü ve İsmail Ülker  yaptıkları basın topantısında   etkinlikler hakkına bilgi verip ayrılan bütçeyi açıkladılar. Kendilerine ve emeği geçen, katkıda bulunan herkese sonsuz  tebrik ve teşekkürler. Verilen önemli bilgilerden biri de  şehir ekonomisine hayat veren iş insanlarımızın  bu konudaki katkılarıydı. Tanıtım broşürlerine kolayca ulaşıldı. Basın her zamanki yerini aldı ve görevini noksansız yaptı. Geleneksel kortej yürüyüşü, değerli sanatçıların sergileri festivale büyük  renk kattı.  

 Bugüne kadar  düzenlenmiş festivallerin içinde katılımın  en çok  olduğu; kaliteli, verimli ve amacına en uygun  festival olarak yerini aldı.  Geçen iki yılda pandemi nedeniyle yapılamayan festivallerden  kalan boşluk doldu. Dünyada festival denilince akla gelen; ertesi gün dünyaya meteor çarpacak ve hep birlikte yok olacakmışız gibi çılgınca eğlenmek, eğlenmenin dibine  vurmakmış. Herkesle ön yargısızca dost olmak, kendimizi tartışmasız en mutlu varlık olarak tanımlamamız, özgürlüğü sınırlayan duvarların yıkılması, evrenin uçsuz bucaksız oluşunu , dünyanın ne kadar mutlu olabileceğini test etmemiz... Bizim otokontrolümüz sürekli alarmda olduğu için biz böyle bir durumda bile eğlencenin dozunu kaçırmayız.

1200'lü yıllarda başlayan ve tüm dünyada yaygınlaşan festivallerin kapsamı, içeriği , toplumların yapısına göre değişmiş şekillenmiştir. Bu yaşadığımız festival bizim ölçülerimizde ideal olanı.
 Sahne alan sanatçılar; Anadolu Ateşi ve KİRPİ BÜLENT, SİMGE SAĞIN, CEYLAN ERTEM, HAKAN ALTUN VE MELEK MOSSO ve ekipleri , ilçemizden güzel izlenimlerle ayrıldılar. Bir  araya gelen bilim insanları, aydınlar ve sanatçılar  festival hakkındaki güzel düşüncelerini paylaştılar. Hepsine saygılar  sevgiler...Objektif, yapıcı, doğrulara yönelik eleştirilere gereken önem verilecektir. Bu muhteşem sosyalleşme olayında en önemli nokta kültür, sanat, ve bilimsel konuların  toplumun her kesimiyle paylaşılmış olması , ruhumuza dokunması iyileştirici etkisiyle bizi sarıp sarmalamış olmasıdır. Bu festival Bandırma' mız için çok değerlidir önümüzdeki yıllarda  daha da genişletilip yükseltilerek yaşatılacaktır.
  ULVİYE KARA AKCOŞ/BANDIRMA /13-06-2022