Bandırma Buna Ne Der !

BANDIRMA BUNA NE DER 
Ülkemizde son 20 yılda nüfus % 26 artarken suç oranı % 400 artmış. 2004 de 57. 93 olan tutuklu ve hükümlü sayısı 2014 de 152.335 bin olmuş. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesince adaletsizlik konusunda Rusya' dan sonra ikinci sıradaymışız.İşin en acı yanı çocuk ve gençlerdeki suçluluğun % 40 artmış olması. Suçluların % 60 ı eğitimsiz veya az eğitimli. Yani eğitimli suçluların sayısı da hiç az değil.
Balıkesir Türkiye' de suç dağılımında 77 il içinde 45. sırada. Balıkesir ' deki dağılıma göre ise Bandırma 4. sırada. Yanlış okumadınız. Ne yazık ki bu bir acı gerçek. En yaygın suç; narkotik ve fuhuş. 
Ülkemiz ne ara bu hale geldi? Bandırma'ya bu pislikler ne zaman, nasıl bulaştı? İnsanın aklı almıyor. Kabullenmek mümkün değil! Güvenlik gücleri sürekli genişletilip detaylandırılırken nasıl oluyor da bu gidişat durdurulamıyor. 
Sokaklarda ellerinde naylon torba ,tiner çeke çeke dolaşan gençler, çocuklar var. Ailelerin oturduğu apartmanlarda kadın pazarlayan insanların oturduğunu duyuyoruz. 
Suç bulaşıdır. Suçun işlendiğini görüp tepkisiz kalmak, bir çeşit yardım ve yatakçılıktır. Bu tür suçları işleyenler belalı olurlar. Elbette onlara bulaşmak istemeyiz ama burnumuzun dibinde kök salmalarına da bir yerde dur demek gerekmez mi?Evlerini kiraya verenler, kiracılarını seçerken onların ne iş yaptıklarını araştırmaları gerekir. Okul önlerinde çocuklarımızı bu tuzaklara düşürmek üzere konuçlanmış insanlara dikkat etmemiz gerekir. Vatandaş, güvenlik güçlerine özellikle bu konularda yardımcı olmak zorundadır. Herkes yaşadığı ortamın, yakın çevresinin temizlik ve güvenliğinden sorumludur. Sokak lambalarının yeterince aydınlatamadığı sokaklar aydınlatılmalı, şüpheli durumlar emniyete bildirilmeli. Güzel ilçemizin suç bataklığı olmasını hep birlikte engellemeliyiz.

Bu gün; gelir düzeyi açısından dünyada en kötülerin içindeyiz.İşsizlik sıralamasında yine en önlerdeyiz. Dünyada en çok hapisanesi olan biziz. Hapishanelerinde en çok fikir suçlusu olan yine biz.
Sahipsiz çocuk sayısında rekor bizim. Bakıma muhtaç insan sayısında rekor yine bizde. Gelişmiş ülkelerde kişi başına üç doktor düşerken bizde bir doktora tam bin altı yüz seksen kişi düşüyor. Zor şartlarda yaşıyoruz ama bu suçluları haklı yapmaz. Dünyada en çok güvenlik görevlisi bizde . Bunları düşününce içimiz kararıyor, moralimiz bozuluyor. Ancak; İzmir' de suç oranı% 3 ve bu güzel örnek şehrimize Gavur İzmir diyenler var. Kendilerine benzemediği için böyle söylediklerini düşünüyorum. Siz ne dersiniz? Aynı ülkenin parçaları olduğumuza göre demek ki biz de istersek suçtan ve suçlulardan arınabiliriz. Hiçbir neden suçu meşrulaştıramaz. Tüm emniyet görevlilerinin POLİS HAFTASI kutlu olsun.
ULVİYE KARA AKCOŞ