Tolga Tosun Başkan ve Harun Algül Yeniden ...

CHP li değilim. Ama Bandırma’lıyım ve hizmet ve başarı bekliyorum...

Belediye Başkanımız Tolga TOSUN Başkanlığındaki, CHP-AKP-MHP-İYİ PARTİ li meclis üyeleri ile ;  Aralık-2019, yılın son Belediye Meclisi toplantısı, 05/ARALIK/2019 da toplandı. Genç Başkanımız, beklenilenden fazla performans göstererek, Bandırma’nın sorunlarına hakim ve çözüm odaklı olduğunu, bu toplantıda gösterdi. 
GÜNDEM ;  1. Md - Geçmiş Toplantıya ait tutanak okundu. 2. Md - İstasyon Mevkii, Liman amaçlı İmar Planı değişikliğine ilişkin görüş talebi hakkındaki İmar ve Şehircilik Müdürlüğü yazısı görüşüldü ve ek liman (yeni liman) konusu İmar Komisyonuna gönderildi. Bu maddeyle ilgili, sadece yeni bir duba-rıhtım ilavesi için plan değişikliği de deniliyor, fakat imar komisyonunun raporu ortaya çıktıktan sonra ancak ve daha sonraki Meclis Toplantısında durum belli olacak. Daha öncesindeki meclis gurubundaki partiler de bilgilendirilebilir.   3. Md - Edincik Mahallesi, 442 Adada İmar Planı değişikliği yapılması talebi hakkındaki İmar Komisyonu Raporu. 4. Md -  17 Eylül Mahallesi, 1246 Adada İmar Planı değişikliği yapılması talebi hakkındaki İmar Komisyonu Raporu. 5. Md - Yeni Mahalle 18. Madde Uygulaması tamamlanmış Kartal çeşme Bölgesinde İmar Planı değişikliği yapılması talebi hakkındaki İmar Komisyonu Raporu... 6. Md - Yenimahalle 1822 Adada  İmar Planı değişikliği yapılması talebi hakkındaki İmar Komisyonu Raporu. 7. Md -  Pazar yerleri ile ilgili Tarife değişikliği yapılması talebi hakkındaki Zabıta Müdürlüğü yazısı. Bu madde de komisyonlarda tekrar görüşülecek çünkü ; Başkanın dediği gibi, yanyana iki Belediyeye ait dükkanların kiralarında uçuk farklar var ve esnaf kazanamıyor !
Meclis Toplantısının açılış konuşmasında Başkan Tolga TOSUN ; Belediyedeki çalışanların sendikalarıyla Toplu Sözleşme görüşmelerinin devam ettiğini, Bandırma Spor Futbol Klübü ile ilgili destek faaliyetlerinin sürdürüldüğünü belirtti. Hasta ve yaşlıların evde bakım hizmetleri için ise bir aracın Belediye tarafından alınıp, Bandırma Devlet Hastanesinin hizmetine verileceğini de söyledi. Belediye Meclis üyelerinden Ozan ONUR, “ BU ARACIN FİNANSMANININ NEREDEN KARŞILANACAĞINI...” sorması üzerine Başkan ;   aracın maliyetinin Belediye tarafından karşılanacağını söyledi. Ayrıca çalışan personelin içindeki çalışmaları beğenilenlerin ödüllendirilmesi konusunda girişim başlattıklarını da söyledi ama, ödüllendirmenin, maaş olması konusundan söz etmedi. Bir temizlik işçisinin işini iyi yapması karşılığında bir takdirname alması önemli ama, evinde bunu duvara asması yerine o işçimize bir maaş ikramiye verilmesi günümüz şartlarına daha yakışır diye düşünüyorum. 

Bandırma Belediyesinin uhdesindeki çöplerin ve hurdaların satışı ile ilgili de güzel bir karar alındı ve ekonomik değeri olabilecek derlemelerin  (kağıt-demir-ağaç ve hurda) bir komisyon tarafından yaptırılması konusunda karar alındı ve bu komisyona her partinin bir üye vermesi kararlaştırıldı. Yani bu komisyon, Bandırmanın uhdesindeki ekonomik değerleri derleyecek ve Makine Kimya nın almadıklarını da ihale yoluyla satarak, Belediyeye artı bir gelir sağlayacak. 
Bandırma Belediyesinin daha önce oluşturulan komisyonlarında görev verilmeyen MHP li Şehir Plancısı ve Mimar Harun ALGÜL’ün İmar Komisyonuna alınması konusunda da talimat bu toplantıda verilerek, daha önceki eksiklik ve yanlışlık da bu toplantıda giderilmiş oldu. Harun Bey’e, daha önceki dönemde hizmet verdiği, bu dönem dışlandığı İmar Komisyon çalışmalarında... şimdiden başarılar dilerim. Harun ALGÜL’ün şehrimizin planlanmasında sunabileceği çok önemli katkıları olacağından eminim. İsabetli bir karar oldu.
Gündem dışı söz alan Meclis üyesi F. Sibel SALI, 5 aralık Günün önem ve mahiyetinden bahisle, Türk Kadınlarının 85 yıl önce kazandığı haklara ama buna rağmen bugünkü kadın cinayetlerinin yarattığı tedirginliğe değinen bir konuşma yaptı. Yine gündem dışı söz alan Meclis üyesi, Selim PANÇ da, daha önceki dönemlerde gerçekleştirilen yatırımlar ve enkaza dönüşmüş kültür merkezi binalarının hayata geçirilmesi konusundaki görüşlerini sundu. Selim Bey den bu konuda, bu binalarla ilgili meclis gündemine girecek girişimleri yapmasını da ayrıca bekleriz.
İYİ Partili Meclis üyesi arkadaşlarımızın da gündeme dair, gündemdışı konularda bu tür meclislerde sesini duymak isteriz ayrıca. Görüntü var ses yok şeklindeki meclis katılımı, öncelikle İYİ Parti adına bir kayıptır.
Bandırma’nın sorunları ve çözümünde görmek istediğimiz Bandırma Kent Konseyinin ve icraatlerinin, gündemde olmayışı da, bana göre eksiklikti. Kent Konseyi, uçurtma uçuracağına veya piknikler, müzikaller yapacağına...en azından bunların yanında, Bandırma’lıların tümüne hitap eden faaliyetlerini, önerilerini... bence Belediye Meclisinin aylık gündemlerine madde olarak sokmalıdırlar. Bandırmalıların ve Bandırma’nın, çağdaş kent olma yolunda çözülecek onlarca sorunu var... Kolay gelsin Başkan TOSUN, kolay gelsin 4 partili MECLİS! 

Ramazan Narin 07-12-2019