Özel "Amerikan Kültür" Kolejleri

ÖZEL ‘AMERİKAN KÜLTÜR KOLEJLERİ’

Önce şunu bilelim ; Amerikan Kültür Koleji öğrencileri, mezuniyetlerinde diplomaları ile, İngiltere ve Amerika'da ki ,300 'ün üzerinde üniversiteye, sınavsız başvuru hakkına sahip olurlar. Not durumlarına özel durumlarına göre de, BURSLU OKUMA veya BURS ALMA hakkına da, avantajlarına da sahip olurlar ! Amerika'nın derin ve yüce aklı kendine yakışan şekilde, cazibesini arttırmak için, "RÜŞVETİNİ" bu şekilde sunmaktadır. Gelecek tasarlayanlar için, tek ve mükemmel fırsat !

Bandırma da daha önce bu tabela adı altında  açıldı ama, sermayedarlar arasında sanırım anlaşmazlık oldu. Açıldığında bu isme "tav" olan, Bandırma nın hali vakti yerinde velileri, bu okula öğrenci de gönderdiler ama okul  "AMERİKAN" tabelasını tam olarak silmemeye bir süre direndi. İsmini Amerikan Kültür Özel Amerikan Koleji falan yaptı, marka anlaşması  olmadı sanırım şimdi, BANDIRMA ÖZEL KOLEJİ ismiyle faaliyetine devam ediyor.  Şimdi Amerika ile ilgilerinin, ne kadar olduğunu tam bilmiyorum. Gördüğüm kadarı ile ; hakiki Bandırma AMERİKAN KÜLTÜR KOLEJİ, gazetemizde çıkan haberde görüldüğü gibi, yeniden inşaa ediliyor. 6 ay içinde de bitirilecek,açılacak. Hayırlı olsun girişimcilerimize ne diyelim.  Ehh kapitalizm, o kadar kadir olsun değil mi ! https://www.gercekbandirma.com/amerikan-kultur-ozel-bandirma-koleji-band...

***

Devlet Kurumlarına laf atmak, bir gazeteci için çok kolaydır da, özel teşebbüse ait bir girişime veya bir faaliyete laf atmak, her gazetecinin yiyeceği nane değildir. Neden biliyor musunuz ? Bir kere tabelasını eleştirdiğiniz okula yarın öğrencinizi gönderebilirsiniz, yarın o okulda öğretmenlik- ticari iş yapmak isteyebilirsiniz veya yarın başka işlere de kalkışsanız, o meçhul güç "Amerikan Kültürü"nün etki altına alacağı bürokrasi, banka, maliye, adliye, ticaret odası gibi kurumlarda,işiniz düştüğünde maazallah  baskı altında kalabilirsiniz !  O yüzden ; öğrencilik, öğretmenlik, ticari hayat beklentisi olmayan bir gazeteci, belki gerçeklerin görülmesini sağlayabilir. Diğerleri de, gerçeklerin üstünü örtmek için, ellerinden geleni yapıp, Amerikayı cilalayarak, onlara hoş geldiniz diye sıraya geçerek, saygı ve sevgi nümayişlerde yarışabilirler ! O yüzden kimseyi kategorize etmeden, bu olaya objektif ama Türk, ama ; bir Türk Öğretmeni bakış açısıyla yaklaşacağım.

*

Kolejlerin kurucu sermayedarları ve öğretmenleri ve idarecileri, lütfen alınmasın ! İş iştir mantığıdır. Sizler gururda duyabilir ve göbeğinizi  kaşıyabilirsiniz ! Reklamın iyisi kötüsü olmaz diyen mantık da, Amerikan vahşi kapitalizminin mantığıdır, sizler de madem "Amerikan Kültürü"nün gönüllü hizmetine soyundunuz, bu yazımdan dolayı, alınmanıza gerek yok !

AMERİKAN KÜLTÜR KOLEJİ !

Amerikan Kültür Koleji... öncelikle uluslarası tescilli bir "marka" isimdir ve bu isimle özel okul açılmasının ilk şartı, bu markanın sistemine üye olmakla, isim hakkını satın almakla veya bayiilik sistemi şartları gereğini yerine getirerek  sistemin zincirine, dahil olmakla gerçekleşebilir. Yani bu okulun gerçek sahipleri para harcayarak, arsa alıp, inşaat yapıp, öğretmenler bularak özel okul kurmaya falan  çalışmazlar. Onlar patrondur, Biz patronların taşeronu olmaya da hazırız, onlara para ve adam kazandırmaya da hazırız !

Haber Gazetemizde çıkarken, BANDIRMA EĞİTİMDE ÇAĞ ATLIYOR ! Başlığıyla haber yapıldı ya, ben de gerek bir eski öğretmen ve eğitimci ve gerekse Gerçek Gazetesinin bir köşe yazarı olarak, ama asıl ülkücü komünist (!) olmamdan dolayı, bu okulun Bandırma ısrarını ve nasıl ÇAĞ ATLATACAĞINI, sorgulamak gereğini hissettim. Ve ; Bandırma Kamuoyunu da bilgilendirmek gereğini...

Amerikan Kültür Kolejlerinin, Amerika da ne zaman. İngiltere ve Avrupada ne zaman, Kıbrıs’ta ne zaman faaliyete geçirildiğini açık medyada siz bulun da ; 1911 Yılında, Osmanlı ile ülkemize girdiğini de, BİLİN !

Amerikan Kültür Eğitim Kurumları ; Dünyanın en büyük yabancı dil kursları, Anaokulları ve Kolej zincirlerinden birisidir. Türkiye’de şu anda 200’den fazla sayıda eğitim kurumları (okulları) ve 240.000 öğrencileri vardır. Atatürk ün sağlığında bu isimle  faaliyet gösteremeyen bu kurum, 1950 yılında imzalanan Fulbright Anlaşması ile yasal zemini oluşturularak  yerleşik hale gelmiş ve halen T.C Devleti Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir katını işgal eden Amerikalılardır. Türk-Amerikan Derneği (TAD-1951 yılında kurulmuştur. Kurucu üyeleri arasında zamanın Milli Eğitim Bakanı Tevfik İleri, milletvekili Cemal Köprülü, milletvekili Prof. Halide Edip Adıvar (?), İstanbul Üniversitesi Rektörü Ömer Saraç, A.B.D. Ankara Büyükelçisi George Wadsworth, Robert Koleji Müdürü Floyd Black vardır.) ı da, Amerikan Kültür Derneği’ni de kullanarak, zeki öğrencilerin yakalanabileceği, şehir merkezlerine konuşlanmaktadırlar. Amerikan Kültür Derneği ; Asya'da ve Türkiye'de uluslararası İngilizce öğretim programı TESOL sorumlusudur. Türkiye’de 100 yıldan beridir faaliyet göstermekte olan bu kurum ; 2002 yılından beri (AKP İktidarı) Türkiye Markalar Birliği tarafından yönetilmektedir ve franchise ile de, diğer yabancı markalarla birlikte, ülkemize yerleşmektedirler.

İmdiii ; işbu eğitim hamlelerinin Amerikan politikaları ile ve Amerika gözlerinin gözetiminde çalışan, Emperyalist bir proje olduğunu, sanırım gördük. Amerikalılar, biz Türklerin kara kaşını, kara gözünü sevdiği için veya bizim devletimizin okul yaptırmakta, öğretmen yetiştirmekte aciz kaldığı için falan burada değillerdir.

Ya ne için burdalar ? Bunun cevabını da... birlikte bulacağız arkadaş ?

Şimdı burada Amerikan ismi üzerinde duruyorsak ta bilin ki; bu kültür okullarının Alman'ı da vardır, Fransızı da İngilizi ha keza... Çoğunu bilir duyarsınız güya azınlık okulları diye açılır ama öğrencileri zengin Türk aieleridir. Hani biz yedi düvel diyerek savaşıp kültürünü de kapitalizasyonunuda ülkemizden söküp attıklarımız. Ne yaman çelişki değil mi? 

Eğitim Kurumu özel okulun ( Bazıları, MEBnın müfredatı ile aynı çalıştıklarını söyleyebilir. Ben aynı düşüncede değilim  !) adı, AMERİKAN diye başlıyor. Patronun AMERİKA olduğunu, adında kabul ettik mi ? Ettik arkadaş. Amerikalı, zaten gizlemiyor ne yaptığını veya ne yapacağını... AMERİKAN KÜLTÜR KOLEJİ... Bu okullarda ki vizyon ve amaç içinde, TÜRK MİLLİ EĞİTİMİ nasılsa artık.. Armalarında, logolarında "GELENEK-BAĞIMSIZLIK-ONUR"...(yazmaktadır) vizyon olarak verilmektedir  zaten.

Yani... tamlamayı açın. Amerika’nın (AMERİKAN) Kültürünün öğretileceğini okul... O yüzden, okulu bile dememişler. Koleji demişler. KOLEJ ; Fransızcadan dilimize girmiş bir "afili" kelime, yabancı dil öğretimine ağırlık veren, lise dengi okul olarak anlıyoruz. Türkiye’de ROBERT KOLEJ'den anımsıyoruz. Robert Kolej  devamı Boğaziçi Üniversitesi.. Hani solcu! larımızın önünde eylem yaptığı.. Öyle ya, Robert Kolej’den mezun olanlar, Türkiye’de Devlet Başkanı da oldular, devletin bütün bürokrasisi içinde de, etkili ve yetkili oldular.. Halihazırda da bu süreç devam etmektedir.

Türk Milli Eğitiminin Temel İlkeleri 14 MADDEDİR ve  TÜRK Milli Eğitim Temel Kanunu’nda, açıkça belirtilmiştir.

Bu ilkeler, böylesi vizyonu olan bir okulda, yoktur !

Türk Milli Eğitiminin Temel Amaçları ; Her Türk çocuğuna iyi bir vatandaş olmak için gerekli temel bilgi, beceri, davranış ve alışkanlıkları kazandırmak; onu milli ahlak anlayışına uygun olarak yetiştirmek... bu okullarda olabilir mi ? Bence olamaz ! Ve yoktur.

"ÖZEL OKULLAR "Politikalarında, Türk müteşebbislere o yolu açarken, yabancı markaların ve devletlerin ülkemizde konuşlanmasını yasal olarak sağladık. O yüzden, Bandırma da veya Türkiye de neden AMERİKAN KÜLTÜRÜ nün verildiği bir okul var diyemiyorum.  Yasal. Ama, prensip olarak özel okul anlayışına, hele yabancı özel okul anlayışına karşıyım. Herşeyden önce, eğitimde fırsat eşitliği ilkesi özel okullar ile "iğdiş" edilmiştir.  Bir zamanlar zengin fakir herkesin aynı önlük ve yakayla sıralarımıza oturduğu  sınıflarımızı  düzenleyenlerin bir bildiği vardı. Bir devlet okulu düşünün, pabuçları yırtık ayakkabısı ile, karnı aç bir çocuk dersinize gelecek, özel okuldaki çocukları ise; 4x4 jeepleriyle kapitalist babaları, ceplerine hatırı sayılır harçlık ta koyarak, öğrencisini okula bırakacak. En modern olanaklarla en yeni sistemlerle öğrenecek ve diğerleriyle aynı sınavlarda koşturacak. Eşitlik nerede ?

Türk Milli Eğitiminin Temel İlkeleri ; genellik ve eşitlik ile başlar, eğitim hakkı ve fırsat ve imkan eşitliği ile devam eder. Amerikan Kültür Kolejlerinin böylesi yayılması, öncelikle temel ilkelerimize aykırıdır. Türk Milli Eğitiminin temel amaçlarına ise... tam olarak aykırıdır.

Emperyal Devletlerin böylesi eğitim kurumları ile başka ülkelere yerleşmesinin tek açıklaması vardır. O da ; sömürü - işgal misyonunun sempatikleştirilmesidir. Bu okullarda sömürülen iyi eğitim öğretim almış ZEKİ öğrencilerimizdir ki, bu okullardan mezun olanların, Türkiyedeki Üniversitelere gittiğini bile, sakın düşünmeyin. Yabancı dil ve kültürle Amerikalının aşığı, Amarikanın hayranı olarak yetişen çocuklar, kendilerine rüşvet olarak verilen,  Amerikada ki  300 Üniversiteye, sınavsız giriş hakkını kullanarak gidecekler ve beyin göçü kendiliğinden gerçekleşecektir. Bunların tamamına yakını ülkesine yabancılaşır geri gelmez  yerleşir,ABD'ye Almana ,İngilize Fransıza hizmet eder.

Dikkat edin; burası önemli ! Biz Türkiye’de İmam-Hatip Okulları ile, alnı secdeye değen çocuklar yetiştirip, onları devletin bütün kademelerinde en yüksek yerlere yerleştirmeye çalışırken, Amerika, kendi kültürü ile ortaöğretimdeki Türk Çocuklarını yetiştirip, Amerikaya götürüp, orada... Amerikan misyonerlerini yetiştirmektedir. İşin garibi de, Amerikan misyonerliğine talebimizi, biz kendi paramızla gönüllü yapıyoruz. Yani bu okullara, devlet Anadolu Lisesini, Devlet Fen Lisesini kazanamayan, ancak maddi durumları iyi çocuklar, daha çok yerleştirilmektedir.

ÇAĞ ATLAMAK deyiminden, Turgut ÖZAL döneminden beridir nefret ederim. Eğer, ingilizce öğrenirsem, Amerikan Kültürünü benimseyerek ÇAĞ ATLAYACAK isem, ben o çağın dışında, çağdışı kalmaya razıyım arkadaş. Merkez Bankasında milyar dolarlarımız gidiyor geliyormuş ! Demek ki zenginiz !  Türk Milli Eğitimi, TC Devletinin "kaybedilmeyecek " milyar dolarları ile öyle bir yükseltilir ki, ingilizceyi de bilen, ama TÜRK olduğunu da bilen, milliyetçi bir nesil, devlet eliyle pekala yetiştirilebilinir.  Yabancı Kültürlü Özel Okullara ve Kolejlere HAYIR, önce eşit fırsatlar diyebilecek siyaset, bir muhalefet nerde bilemem?.

TTK. 10/03/2021 NOGAYTÜRK