Niye Milletvekili Adayısınız?

NİYE MİLLETVEKİLİ ADAYISINIZ ?

İpleriniz, hangi HAYALİ nin elinde bilmiyorum, yardaklarınız var mı veya hangi çarklarınız çalışıyor ve partilere, niçin çark ediyorsunuz ? Onu da bilmiyorum. Beni okuyunca, sakın bağırıp çağırmayın lütfen... 16 NİSAN da, değiştirdiğiniz ANAYASA MADDELERİ ile, bitirilen bir PARLAMENTER SİSTEM var, ve siz o bitirilen son bulan sisteme koşturuyorsunuz yaaa, vallahi ; bazen gülmekten yoruluyorum... Sahi hem parlamenter sistem bitti deyip, hem de parlamenter olmak için, dosyaları koltukaltı yapmanız niye ? Niye, ama niye milletvekili adayısınız arkadaş ? Velev ki kazandınız, ne iş yapacaksınız ? Parmak kaldır, parmak indir den başka, sizi yoracak bir argümanınız var mı ? Bir iki sene sonra, o meclise bile gidip gitmeyeceğiniz meçhul !  Komik bir ülkeyiz vesselam ! 
YSK Seçim takvimini hazırladıktan sonra, bir furyadır gidiyor.  Nasılsa, ittifak olayları ile,  %10 seçim barajıda elimine edildi, değil mi ?. Hadi iyisiniz iyisiniz !  İttifaklara girecek partilerin, genel merkezleri ana baba günü. Sanırsanız, önüne gelen milletvekili olacam diye bir dosya kapmış, koltuğunun altına sıkıştırmış, masalarda sıraya girmiş. Genel başkanlar dahil, sözü geçen partililere attıkları taklalar da, cabası...BENİ MİLLETVEKİLİ YAP !
Ülkemizin getirildiği vahim durumda,  durumdan vaziyet çıkarmışsınız amenna ! Ama vaziyetinizi, gran tuvaletlerinizi, vallahi beğenmiyorum, billahi beğenmiyorum. SMOKİN satanlar sevinebilirler de, ben naçizane bir köşe yazarı ve kendimin kalemşörü olarak, vaziyetinizi gerçekten beğenmiyorum. Hele ; ‘AMAN BENİ MİLLETVEKİLİ YAPIN’ diye kırk takla atmıyor musunuz bazı insanlara, başınız yarılacak, sizi de kaybedeceğiz diye korkuyorum vallahi, ne yalan !
Sevgili parlamenter adaylarımız ; kaçınız, 16 Nisan Referandumunda oylanan maddeleri, okudu veya hatırlıyor ? Veya kaçınız, daha dün ancak çıkarılan 10 maddelik UYUM Yasalarını okudunuz ? Şimdi kaçmayınız, kaçmayınız da benim sorularıma samimi cevaplar veriniz ! Ne iş yapacağınızdan, haberiniz var mı sahiden veya niçin maaş alacağınızı ve gravat takıp, niçin kırmızı plakalı arabalara bineceğinizi, biliyor musunuz gerçekten ?
Hadi, Refandum sonuçlarını maddelerini ve uyum yasası maddelerini bilmiyorsunuz. Peki, TBMM denilen kurumun görev ve yetkilerinden, haberiniz var mı ? Milletten yetkiyi, hangi görevleriniz için istiyorsunuz ? Sahi, benden niçin oy isteyeceksiniz ?
17 yıllık AKP İktidarları döneminde, ordu ERGENEKON-BALYOZ denilerek ıslah edildi mesela, siz bu ıslahatı nasıl değiştireceksiniz ? Genel kurmay başkanınız kim veya Kuleli Askeri Lisesi nerde... Biliyor musunuz ?
17 yıllık AKP İktidarlarında, YARGI ıslah edildi, hakimlik kürsülerinde artık türbanlılar oturuyor ya, siz milletvekili olursanız, bu YARGIYI ne yapacaksınız, hiç düşündünüz mü ? Cüppeli ve sarıklı ve sakallı hakimlerimiz de, olacak mı ?  AYM-DANIŞTAY-YARGITAY-YSK- HSK... bunları değiştirebilecek misiniz ?  Veya birşey yapmaya, onları değiştirmeye kalkınca, soluğu milletvekili bile olsanız, hapishanelerde, hücrelerde alacağınızı biliyor musunuz ? Şu anda bile milletvekili olduktan sonra hapse atılan vekil arkadaşlarınız var, onları dışarı çıkaracak mısınız, yoksa sizde onların yanında mı yatacaksınız ?
17 yıllık AKP İktidarında, kanun iptal etme ve kanun çıkarma yetkisini elinde bulunduran ama en önemlisi HÜKÜM ETMEK yani HÜKÜMET ETMEK yetkisini elinde bulunduran TBMM den, bu yetkileri de elinden alındı. KABİNE artık yok !  65. Hükümet, TC Devletinin son hükümeti oldu. Şimdi, 1. Cumhurbaşkanlığı hükümeti kurulacak ta, o hükümette parlamenter falan olmayacak, bunu biliyor musunuz ?  Hükümet olmayacaksanız, kanunları iptal edemeyecekseniz, yeni kanunlar çıkaramayacak v.d  iseniz... sahi niçin ve neye adaysınız arkadaş ? Meclis lokantasında, bana yemek ısmarlamak için mi ? 
Yahu, aday olduğunuz meclisin tek görevi ve yetkisi kalmış bence. O da ; fiili durumu, hukuki hale getirmek ! Yani siz fiilen anayasa delinmiş, gayriyasal oluşan durumları, yasaları çiğneyenleri HUKUKİ hale getireceksiniz sadece de...Sahi siz HUKUK nedir biliyor musunuz beyler ? Kaçınızın, hukuki geçmişi var ve kaçınız, ADALET denilince, yasa denilince, birşeyler anlatabileceksiniz ? Eski adınız YASAMA idi yasama meclisi idiniz de, yeni adınızı biliyor musunuz ? Merak ediyorum sizin seçimlerdeki, kahvelerdeki seçim konuşmalarınızı ? Benim oturduğum kahvede konuşan adayın, işi zor...Demedi demeyin !
Sahi, ekonomi bitmiş gözüküyor. Hükümet bile 75 har(a)ç koyup, 25 hediye paketi dağıtabiliyor ancak. Yani vatandaşa ancak şunu diyor. SİZDEN 3 ALIRIM, AMA SİZE... 1 VERİRİM ! Siz adaylar, siz de biz vatandaşa, üçün birini vermek için mi gideceksiniz oraya ? Harbiden söyleyin ! Hani, düne kadar gelen ekonomik krizi konuşuyorduk ta, siz gidince oraya, siz parlamenter olunca, işbu krizi kovalayacak mısınız ? Smokinleriniz buna yetecek mi? 
TERÖR, bitmiş mi mesela ? Bitmemiş de, bazı gizli anlaşmalar olmalı ki, terör şimdilik hız kesmiş değil mi ?  Önceden, çok kullanmıştı siyaset, ‘ANALAR AĞLAMAYACAK’ tı diye bir sloganı. Sahi, siz gelince de analar ağlamayacak mı acaba ? Analarımızı ağlatmayacak mısınız ? Parlamenterlerin, anaların gözyaşını silecek mendilleri olacak mı sizce ? Yoksa sizde ; başlatma ananada, al ananı git ulan mı diyeceksiniz bize ?
FETÖ-PKK bir mi ? Hatta IŞİD bile bunlara dahil mi bilmiyorum da... sahi siz, fetöcülerin KANDİLİ de denilen (  Osman Yurdusev , Kanal AVRUPA TV da bunu açıkladı da...) Balıkesir’de, fetöcülerin temizlenemeyen %80 ini, temizleyecek misiniz sahi ? Böyle sözler verecek misiniz bize ? Merak ettim ! Temizlik argümanınız ne ?
Suriye’de, kahramanlarımızca AFRİN e gidildi de, sahi o PKK nın PYD kolu, şimdi nereye konuşlandı acaba ? Işid nerede sahi ? İnlerine kadar girecek misiniz bu örgütlerin ? Sahi yeri gelmişken sorayım. Sınırdışı operasyonları yaptıracak gücünüz var mı sizin ? BAŞKAN ınız AKSARAY da otururken siz, Savaş mavaş ilan edebilir misiniz sahi ? 
Gariptir, etkisizleştirilen ve yetkisizleştirilen Parlamento, kanun çıkarma yetkisini ve gücünü bile, 1 kişiye devretti sizin döneminizde, 450 vekil vardı... önleyebildiniz mi bunu ? Yarın, meclisinizin çıkarması gereken kanunları, tek kişinin kanun çıkarmasını engelleyebilecek misiniz peki ? OHAL ilanını, kaldırabilir misiniz mesela ? 
Haaa, önceden milletvekilleri aracı tefeci gibi işimize yarıyordu bazen. Bakanlıklara, Genel Müdürlüklere... onlarla gidebiliyorduk mesela. Yeni sistemde HÜKÜM etmeyecek parlamenterin, bakanlara, genel müdürlere iş ve adam götürmesi sizce mümkün mü ? Vallahi merak ediyorum. Öğretmenim mesela, benim tayin işimde benim elimden tutup benimle Milli Eğitim Bakanına çıkıp, BU ÖĞRETMENİ MÜDÜR YAPIP ŞURAYA ATAYIN falan diyebilecek misiniz mesela ?
BALIKESİR in milletvekili (parlamenter) sayısı 9 a çıkmış ya...9 kişi, orda neler yapabileceksiniz arkadaş, yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatı... falan diyebilecek misiniz kahvede bana ? 
Nedir bu telaşeniz ve heyecanınız ? Bir milletvekilinin maaaşı kadar para kazanmayı, piyasada beceremiyor musunuz arkadaş ?  Yok, biz Allah rızası için, millete hizmet için adayız falan deyip te, Allah’ı karıştırmayın arkadaş. Allah’ın rızası koltukla, maaşla kazanılmaz. Milletvekiil olununca mı Allah’ın rızası kazanılıyor veya cennet garanti edilebiliniyor ? YOK BÖYLE BİRŞEY ! Bir BBP li arkadaşım böyle söyledi de, kızdım ona. Arkadaş, yüzde 1 siniz. Varsayalım önemlisiniz, amenna ! Ama sizi, resmen ittifaka parti olarak sokmazlar dedim. Olsa olsa, size 3-5 milletvekilliği verilir, yeter mi ? Dedim. Nasılsa katiline aşık mecnunsunuz madem, bu fırtınada 3-5, sizde kapın, ne diyeyim...
Büyük harflerle sorayım ; NİYE ADAYSINIZ ?  NİÇİN ADAYSINIZ ? 
Bir arkadaşım ;  reklam için, kartvizit için aday adayı enflasyonu yaşanıyor bu dönem dedi de... Yahu, Partiler Reklam Ajansı mı arkadaş ? 3-5 paranızı alıp, sizi aday adayı veya aday diye yaftalayınca, reklamınız mı olacak ? Reklamın gayesi SATIŞTIR arkadaş. Siz reklam olunca, neyi satacaksınız ? (Hani ülkede satılacak kurumda kalmadı da... tek kalan vatanı, satar mısınız, bilmem !)  

Ramazan Narin·2 Mayıs 2018 Çarşamba TTK.  02.05.2018   NOGAYTÜRK