Mısır'a Paşa Seçmek

MISIR’A PAŞA SEÇMEK

31 Mart öncesi meydanlarda el birliğiyle “Beka sorunu” dediler kimse korkmadı.

“İstanbul düşerse Kudüs düşer” dediler, yemedi.

HDP’ye oy veren 6.5 milyon insana terörist dediler, millet hadi canım sende dedi.

Mezun oldukları Milli Görüş okulunun temsilcilerine “hain” dediler, millet Allah akıl fikir versin dedi.

Ne dedilerse olmadı, İstanbul düştü.

Bunun üstüne Yunanistan’a sarıldılar. Seçim sonuçlarına en fazla Yunanlılar seviniyor dediler. Trabzon’u Pontus, Trabzonluları Pontuslu yaptılar. Ne dedilerse dillerinden zehir damlıyor. Gerçek niyetleri ortaya çıkıyor. Açıkçası hiç konuşmasalar belki daha çok oy alırlardı.

****

Erdoğan TRT1 de bir programa katılıyor. Televizyoncu haber spikeri Işıl Açıkkar, Ekrem İmamoğlu’nun insanlara umut aşıladığını, kucaklayıcı vaatlerde bulunduğunu belirterek Cumhurbaşkanı Erdoğan’a şu soruyu soruyor:

“Millet İttifakı adayı İstanbul özelinde hükümetinizin pek çok politikasını eleştiriyor, eleştirmeye devam ediyor. İnsanlara umut aşılıyor, kucaklayıcı vaatlerinde bulunuyor vesaire… Haliyle kamuoyu da bundan çok etkileniyor. Şimdi efendim beni mazur görün. Siz bu ülkenin Cumhurbaşkanısınız. Sizin diliniz keskin mi efendim? Siz sert mizaçlı biri misiniz? Sizi babacan, oldukça duygusal, insan odaklı biri olarak tanıdık halk sizi böyle sevdi. İşte bu noktadan sonra artık kucaklayıcı daha yumuşak bir dile mi ihtiyaç var?”

Erdoğan, bu soruya tepki göstererek “Bana bunu niye sorduğunu anlamadım” dedi.

Sen anlamadın ama anlayan anladı.

****

Mursi hakkında kılınan gıyabi cenaze namazında Erdoğan soruyor; ”Pazar günü Mursi’yi mi seçeceksiniz yoksa Sisi’yi mi?”

“İstanbul’un seçilmiş Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na Sisi yakıştırmasında bulunmanın ne denli abes olduğu, 23 Haziran yaklaşırken nasıl bir aczi yansıttığı gerçeğini değiştirmez. Mısır hareketinden bir örnek aranacaksa ne Sisi’ye, ne Mursi’ye ama Bağlantısızlar Hareketi’nin önderlerinden Cemal Abdülnasır’a hatta ilk modernleşme adımlarını atan, kurumsal yapıları oluşturan Kavalalı Mehmet Ali Paşa’ya kadar gitmek önerilir. Mursi’nin kısa süreli yönetiminde ilk kendi müttefikleri solcuları, sekülerleri, liberalleri susturması; alelacele topluma İslami kuralları dayatması; en sonunda da yargının yerine kendi iradesini geçirmeye kalkması Müslüman Kardeşler’in demokrasi ile bağdaşmayan zihniyetini ortaya koymaya yetmiştir. Bugün Sudan’daki Cezayir’deki demokrasi ve özgürlük arayışları hazin Mısır deneyiminden hareketle laik niteliklerini

vurgulamaya özel bir önem veriyorlar. Artık Müslüman Kardeşler modelinin Tayyip Erdoğan ve Katar şeyhinden başka savunucusu kalmadı.”

Pazar günü yerelde İstanbul’da genelde Türkiye’de Mısır’a paşa seçmiyoruz. Sizin Mursi ile Müslüman Kardeşlerden gelen bir muhabbetiniz olabilir. O sizi bağlar. Ama bizim muhabbetimiz demokrasi, barış, adalet, eşitlik, çağdaşlık ve özgürlükle.

****

Bugünkü gazete haberlerinden birinde Erdoğan; Öcalan ile Demirtaş arasında iktidar savaşı olduğundan söz ediyor. Düne kadar ikisine de aynı sertlikte suçlamalar yönelttiğin kişilerin örgüt içi hesaplaşmaları bir Cumhurbaşkanının gündemine neden girer? İstanbul’daki HDP oylarını nasıl olurda AKP’ye çekerim hesabından başka bir şey değildir. Sekiz yıldır her türlü görüşmenin yasak olduğu Abdullah Öcalan’la ne olduysa 23 Haziran seçimleri öncesi mektuplaşmalar başladı. Allah daim eylesin. Ama bir gün öyle bir gün böyle dediğinde toplumun hiçbir kesiminde inandırıcılığın kalmıyor.

****

Aslında yerel bir gazete için İstanbul gündemi gereksiz ve sıkıcı gelebilir. Bu şehrin insanları için ilginç olmayabilir. Ancak yaşadığımız ülkede her şey birbirine bağlıdır. 23 Haziran sonrası geliştirilecek baskı politikaları, sertlik söylem ve uygulamaları bu seçimin sonucunda daha bir ivme kazanacaktır. Çünkü 31 Martla AKP açısından çöküşün öncüleri görüldü. 23 Haziran’la çöküş perçinlenecektir.

23 Haziran seçimi bir yerel seçim gibi görünse de aslında demokrasi ve özgürlük seçimidir. O yüzden bu yazıyı okuyan Bandırma’da oturan okuyucularımın İstanbul’da en az bir tanıdıklarını telefon edip inancı ve umudu diri tutmalarını diliyorum

CEVDET AYAN- 21-06-2019 BANDIRMA