‘ MİLLİ YAZILIM ‘ IN BABASI ÖLDÜ !

‘ MİLLİ YAZILIM ‘ IN BABASI ÖLDÜ !

Zalımlığın da bir sınırı var.

DÜKKANI KAPATTIM

Vatan, Millet, Devlet, Beka, Gemi, USD, Gemicik vb sizlerindir.

GAZİ GÜDER (11 EYLÜL 2018 facebook sayfasından yaptığı paylaşımdı.) 29.EYLÜL Paylaşımında : Gerçekten çok yoruldum artık ..... Gazi GÜDER ... Demişti !

1 EKİM 2018 paylaşımında ; SON DUYURUMDUR : . Kısa süre önce “dükkanı kapattığımı” açıkladım. Bu açıklamam sonrasında olayın nedenini sormak, öğrenmek, anlamak için saniye harcamaksızın “pes etmekle”, “bırakıp kaçmakla”, vb suçlandım. İşin en kolayı buydu ve suçlu bulunmuş oldu. Böylelikle kendinizi psikolojik olarak rahatlattığınızı düşündünüz. Beni de yorgunluk, psikolojik sorunum olması vb şeylerle itham ettiniz. Bir başka deyişle sizler pirüpak idiniz (ya da kendinizi öyle hissettiniz). . Yalnızca kendi yaptıklarıma baktığım için sizin bu konuyla ilgili facebook sayfamdaki sözlerinizi, eleştirilerinizi ve yorumlarınızı da (daha önceden belirttiğim şekilde) sildim. . Yapmamız gerekenleri yapmayıp başkasının sırtına yıkmamız (gaz vermeyle karışık) en bayıldığımız işlerin başında geliyor. Ancak “yapmamız gerekenleri yaptık mı” diye kendimize sormayı aklımızdan bile geçirmiyoruz. Çünkü dürüst değiliz! . Keyfinizin bozulmasını da asla istemiyorsunuz! Ülkemizin, çocuğumuzun, çoluğumuzun geleceğini fazlasıyla ilgilendiren MİLLİ YAZILIM konusu için bile “MIŞ GİBİ” yaptınız. . Bu konuda az sayıda da olsa çok üst düzeyde ve büyük destek veren arkadaşlarımız da oldu. Onlara sonsuz sevgi ve teşekkürlerimi sunuyorum. . Sizlerle yola çıkmak “Timur ile Nasrettin Hoca hikayesi” gibidir. Bunu yaşayarak net olarak gördüm. Lafta, çok sayıda insan destek verdiğini söyledi. Ancak son iki teve programımın (KND TV ve KANAL B) izlenme sayılarına bakmanız verdiğiniz desteğin ne ölçüde olduğunu görmeniz için yeterli olacaktır. .

Bir yığın mazeret ileri sürüp vakit ayıramayanların “youtube dan izlerim” sözlerinin de gerçeği yansıtmadığı çok açıktır. Bu durum doğal olarak “MİLLİ YAZILIM” konusunun en azından sizler tarafından bile önemsenmediğinin en açık göstergesidir. . Bir “beğen” tıklamaya bile korkanların yanında, bir beğen tıklayıp kısa bile olsa yorum yazarak kendisini Vatan Kurtaran Şaban zanneden “Klavye Kahramanları” ihtiyaç konusu değildir. . Kendiniz yapmadığınız, katkıda bulunmadığınız ve arkalara saklandığınız şeyler için kimseye “gaz vermeye” çalışmayın! . Bu durumda yapacağınız en olumlu şey “ÇENENİZİ KAPATMAK” olacaktır. . ANLAMAK İSTEMEDİNİZ! ANLAMADINIZ! VATANINIZ İÇİN BİLE MIŞ GİBİ YAPTINIZ! . GELECEĞİN OLUŞUMUNDA CİDDİ PAYINIZ OLACAĞINI, BİR ŞEY YAPMAMANIN DA BÜYÜK SUÇ OLDUĞUNU VE HAYIRLA ANILMAYACAĞINIZI UNUTMAYINIZ …..

Gazi GÜDER Bil.Yük.Müh.

Demişti…! Ve devamında da ; Gerçekten çok yoruldum artık ..... Gazi GÜDER ... Diyerek te ; BEN YORULDUM HAYAT ! şarkısını paylaşmıştı….

GAZİ GÜDER Kimdi peki ? 10 defa bazı TV lerin programlarına çıkıp, bıkmadan… usanmadan, MİLLİ YAZILIM’ı anlatan adamdı…23 MAYIS 2018 Ramazan ayı ve bir Çarşamba akşamı da, Bandırma da panelistimizdi. BANDIRMA GERÇEK GAZETESİ’nin sponsorluğunda, sayın Gazi GÜDER, Bandırma ya gelip, MİLLİ YAZILIMI anlatmış ve MİLLİ YAZILIP SEFERBERLİĞİNİ de, Bandırma’dan başlatmıştı. Yazarımız Ramazan NARİN ile birlikte yürüttüğü Milli Yazılım Seferberliğinden olmak üzere de ; YAZILIM ve BİLİŞİM üzerine, neredeyse bir kolej, neredeyse bir yaz okulu… açmak üzereydiler…

Gazi GÜDER, 1951 İskenderun doğumlu, bir oğlu ve bir kızı var… 1971 yılında Türk Deniz uvvetlerinde Teğmen subaydı…Eloktronik eğitimini aldığından 1974 yılındaki Kıbrıs Barış Harekatımızda, GEMLİK MUHRİBİ nin elektronik subaylarından biriydi. Adı gibi de olmuştu. 1976 yılında, gerekli ve çok sayıda sınavları kazanarak, Monterey, Californiya, ABD’de yüksek lisans eğitimine başladı. 1977 yılında, Amerika – Kaliforniya’da Bilgi Sistemleri ( INFORMATIONSYSTEMS) üzerine yüksek lisans eğitimini tamamladı. Amerikada kalmak yerine Türkiye de çalışmayı yeğledi. TSK içindeki bir çok eğitiminden ve aldığı sertifikalardan dolayı da, sürekli taltif edildi.

1980 yılında, askeri görevi sırasında İstanbul Üniversitesi İşletme fakültesinde, doktora çalışmasına başladı. Ama aldığı eğitimlerin kritik olması, Bilgi İşlem Sistemlerinde uzmanlaşması ve orduda kilit adam statüsünde görülmesi yüzünden, orduda kalmayı tercih ederek doktorasını tamamlayamadan, ayrılmak zorunda kaldı. 1984 yılında, Önyüzbaşı rütbesindeyken, Deniz Kuvvetlerinden kendi isteğiyle istifa ederek ayrıldı.

Sivil hayata geçtiğinde ; 1984 yılında, faks aygıtını Türkiye’ye ilk kez getiren firma olan Tekofaks A.Ş.’de kısa bir süre Genel Müdür olarak görev yaptı. 1984 yılında, Garanti Bankasının Türkiye genelinde Otomasyon Projesi Sorumlusu olarak, Tercüman şirketler grubuna ait MİSTAŞ Bilgisayar A.Ş.’ne geçti. Projenin olağandışı nedenlerle iptali sonrasında halen çalışmalarını sürdürmekte olduğu Densan Elektronik San. Ve Tic. A.Ş. firmasını kurdu. Kuruluşundan bu yana tüm çalışmalarını bu firmada Yön.Kur.Bşk. Ve Genel Müdür olarak sürdürmekteydi.

1985 yılında, bilgi işlem ve bilgisayar konularında ilk Türkçe yayınlardan biri olan BİLGİ İŞLEM TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ adlı eseri yayınlandı. Bu kitap uzun süre “en çok satan kitaplar” listesinde kaldı ve birçok defa kaynak kitap olarak gösterildi. Söz konusu kitap Türk Dil ve Tarih Kurumu repertuarına girmiştir. Bu çalışmasıyla, Türk diline katkıda bulunmuştur.

1987 – 1990 yılları arasında, bankacılık sektöründe Türk Merchant Bank, Kent Bank ve Dış Bank gb. İçin, değişik konularda çok sayıda yazılım sistemi geliştirdi.

1990 – 1992 yılları arasında, KOBİ çalışmalarına en güzel örneklerden birisi olarak CAM ve ISICAM sektörü için kurumsal kaynak planlama sistemini geliştirdi.

Söz konusu yazılım geliştirildiğinden bu yana yaklaşık 25 yıl geçmesine rağmen, halen çok sayıda işletmede, fabrikada sorunsuz olarak ve herhangi bir uzmanlık ve ek yatırım gerektirmeksizin kullanılmaktadır. Cam ve ısıcam sektörü için “EN AZ FİREYLE CAM KESİM” işlemini sağlamak üzere Türkiye’de ilk ve tek olan Optimizasyon yazılımını tasarladı ve geliştirdi. 1992 yılında, Site ve uydu kent yönetimleri için Kent Yönetim Sistemi yazılımını geliştirmiştir. (Bayramoğlu İmar ve İdare A.Ş.).

1992 – 1998 yılları arasında, The Marmara Otel zincirinin Bilgi İşlem danışmanlığını yaptı. Bu görevi sırasında bilgi sistemlerinin yeniden düzenlenmesi yanında üst yönetim için o zamana göre Türkiye’de ilk ve tek olan M.I.S. (Management Information System, Yönetim Bilgi Sistemini) geliştirdi, oluşturdu ve yazılımını yaptı. Tümüyle otomatik olarak (insan müdahalesi olmadan) yürüyen bu raporlama

sistemini geçerli Türk yasalarına uygun olmak üzere ve A.B.D. de kullanılan “Unıform Sistem Of Accounts For Hotels” düzenini esas alarak, uygulayıp geliştirdi.

1999 yılında, meydana gelen deprem felaketinde, kişisel ve ortağı olduğu kurumların da her türlü desteğinin yanında, gönüllülerin de katkısıyla, İstanbul Valiliğinden alınan izinle ilk andan itibaren kendi kapasitelerince yardımların sağlanmasını, düzenlenmesini ve ihtiyacı olan depremzedelere ulaştırılmasını gerçekleştirmiştir. Yardım olarak akla gelebilecek hemen her şey gönderilmeye, ulaştırılmaya çalışılmıştır. Çeşitli büyüklüklerdeki 14 araç (kamyon, kamyonet, pikap vb.) dolusu yardım gönderilmiştir. Yardımların sağlanması, toplanması ve gönderilmesi sırasında hiçbir şekilde nakdi yardım kabul edilmemiştir. 2005 yılında, döneminin en büyük e-devlet projelerinden olan ve Oyakbank sponsorluğunda yürütülen T.S.K. Akıllı Kart projesinin bir bölümünün yapımını üstlenmiştir. Üstlenilen bölüm tümüyle T.S.K. için özel olarak tasarlanan ve geliştirilen Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) ya da İşleme Yönetim Sistemi olarak adlandırılan bir yazılım sistemidir.

2006 – 2007 yıllarında, gönüllülerle birlikte konusunda Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük sosyal sorumluluk projesi olan “Ulusal Köy Kütüphaneleri Projesini” tasarladı, düzenledi, finansmanını sağladı. “Kitapsız, kütüphanesiz köy kalmasın“ sloganı ve hedefiyle yediden yetmişe gönüllü katılımcılarla birlikte yürütülmesini ve başarılmasını gerçekleştirdi. Bu projeyle 600 civarında köy okuluna kütüphane kurulmuş, fakir yurttaşlarımız için yüz binlerce kıyafet, giysi ve gene fakir çocuklarımız için yüz binlerce kırtasiye malzemesi desteği, bu çalışmada sağlanmıştır. Proje çalışmaları boyunca hiç kimseden nakdi yardım (para vb.) toplanmamıştır. 2010 yılında, yiyecek ve içecek sektörü için R.Y.S. (Restoran Yönetim Sistemi) yazılımını tasarladı ve geliştirme işlemlerini de tamamladı.

2011 – 2012 yıllarında, gemi acenteleri için sektöre özel, konusunda Türkiye’de ilk ve tek yazılım olan G.A.O.S. (Gemi Acenteliği Otomasyon Sistemi) yazılımını tasarladı, geliştirdi ve gerçekleştirdi,. Söz konusu yazılımın dünya çapında iki rakibi bulunmaktadır.

2014 yılında, dünya çapında dev firmalarla rekabet etmeyi amaçlayan ve hedefleyen İ.Y.S. (İşletme Yönetim Sistemi) (ERP yazılımı olarak da adlandırılmaktadır) yazılımını tasarladı, geliştirdi ve gerçekleştirdi.

 

ERGENEKON adı verilen dava nedeniyle tutuklanıp, zindana da atılınca ; MİLLİ YAZILIM projesi maddi olanaksızlıklar ve diğer sıkıntılar nedeniyle, o tarihlerde sonlandırılmak zorunda kalınmıştı.

Ne rastlantıdır ki ; kurulan kütüphane sayısı kadar gün süresince (sanki; her kütüphane için bir gün) 600 gün Tekirdağ ve Silivri zindanlarında çok ağır ve zor koşullar altında tutuklu olarak kalmıştır. 2015 yılı itibariyle mahpusluk (zindan) döneminin ağır tortuları sonucu olarak, ciddi sağlık sıkıntıları yaşamaktaydı, kalbine pil takılmıştı, birçok operasyondan geçmişti ama, yine ÇALIŞIYORDU !

2008 yılının Aralık ayında, Ergenekon adı verilen davadan ilk kişi olarak tahliye edildi. Konuyla ilgili diğer ayrıntılar ve haberler internet ve medya ortamında yalan, yanlış ama bolca bulunmaktadır. Söz konusu davanın yargılama süreci halen (2015 yılı) KUMPAS nedeniyle bozulmasından sonra, ilk derece mahkemesinde devam etmektedir.

“Türkiye ve Yazılım”, “Türkiye’de Yazılım”, “Yazılımın Türkiye’nin Kalkınmasındaki Yeri” gibi konularda kitap yazma çalışmalarını sürdürürken, ATATÜRK ile ilgili anılarından hareketle, 90 yıllık eksikliğimiz dediği, 3 ciltlik bir kitap çalışmasını başlattı. 1. Cildini yayınevine vermiş olmasına rağmen, maddi zorluklar yüzünden kitabını çıkaramadı bu arada piyasaya sürülen YILMAZ ÖZDİL KEMAL ATATÜRK Kitabının, rüzgarının dinmesini bekledi. Biz, sponsorsuz olarak tüm halkımıza ulaşacağız diyordu…

Kendi kitabının, şimdiye kadar basılmış ATATÜRK konulu kitapların formatından ve içeriğinden çok daha değişik ve yepyeni bilgi ve görüşleri barındırdığını, ısrarla söylüyordu ama ömrü vefa etmedi ve ;

Ergenekon’un zindanlarında yaralanan yüreği, pilli kalbi geçirdiği anjiyoya, çok sevdiği TÜRK Toplumunda anlaşılamamasına direnemedi…Sitemleriyle gitti. Ama asla milletine kızmadı, yaptıklarına yüksünmedi…Hele KUMPAS üzerine haksız tutuklandıkları ortaya çıkıp, yargılamalarının yeniden yapılmasına karar verilip, birkaç duruşmadır da BERAT v.s karar verilmeden yargılama süreci uzayınca, yaşadığı stresten DÜKKANI KAPATTI ve şüpheli bir enfeksiyon tanısıyla da, 20 gündür uyutularak yatırılan sayın GAZİ GÜDER 15.11.2018 GÜNÜ VEFAT ETTİ. Vatana ve millete sunulmuş, 68 yıllık bir hayat, Atatürk yoldaşı bir yaşam bitti…!

Vatan, Millet, Devlet, Beka, Gemi, USD, Gemicik… ARTIK BİZİM İMİŞ ! GERÇEK Gazetesi olarak yılmaz bir vatansever olan, ölümüne çalışan ve çalışan Gazi GÜDER komutanımızı ve hocamızı, idealleriyle ve öğrettikleriyle de unutmayacağız. Ve cenazesi 16. Kasım öğle namazını müteakip, Karacaahmet Mezarlığına defn edilecektir. Yakınlarının ve Türk Milletinin başı sağ olsun ! TTK. 16.11.2018 NOGAYTÜRK