Mavi Liste" Parti İçi Demokrasiye Zarar Verildi"

CHP Bandırma İlçe Kongre süreci delege seçimlerinde  4 aday 2 Liste olarak başlayan parti içi demokratik seçim süreci  yapılan ilk mahalle seçim sonuçlarının  gelmesiyle birlikte  sona erdi. Mavi Liste seçimden çekildiğiniş açıklayınca sadece beyaz liste olarak seçime devam edilecek.

Bandırma Yaşam Gazetesi nde yer alan habere göre Mavi Liste’den Şaibe İddiası; Beyaz Listeye oy vermeyen mahalleler belediye hizmeti götürülmemekle, belediye çalışanları da iş ve aş ile tehdit edilmiş.

CHP Bandırma İlçe Örgütü Delege Seçimlerinin 3’üncü gününde Dursun Mirza ve Mehmet Tüm’ün desteklediği Mavi Liste yarıştan çekildi. Niyazi Yeloğlu, Gültekin Mutlu ve Gökhan Yankol, İlçe başkanlığı yarışında Mavi Liste’den aday adayı olmuşlardı.

Niyazi Yeloğlu, Gültekin Mutlu ve Gökhan Yankol ortak basın açıklaması ile Mavi Liste’nin delege seçimlerinden çekildiğini açıkladılar. Gar Cafe’de gerçekleştirilen basın açıklamasında Dursun Mirza ve Mehmet Tüm’ün yanı sıra Mavi Liste’nin çok sayıda destekçisi de yer aldı.

Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun’a ağır ithamlarda bulunulan basın açıklamasını Gültekin Mutlu okudu.

Açıklama şu şekilde, “Hepinizin bildiği gibi CHP Bandırma İlçe Örgütü olarak 23 Kasım - 29 Kasım 2019 tarihleri arasında mavi ve beyaz liste olmak üzere 2 listenin yarıştığı bir delege seçim sürecini yaşıyoruz.

CHP dostluğun, yoldaşlığın aynı zamanda farklılıkların çatısıdır. Hiçbir partide olmayan ‘’ Parti İçi Yarış’’ bizde vardır. Bu yarışta tercihini yapan arkadaşlarımız zaman zaman farklı yerlerde, farklı gruplarla birlikte olabiliyor. Bu durum bir ‘’ayrışma’’ olmadığı gibi hoşgörü ve zenginliğimizdir.

Bu bağlamda tercihini parti içi bu yarışta farklı gruplarda kullanan arkadaşlarımızın birbirini sevme zorunluluğu yoktur. Fakat parti disiplini ve sosyal demokrasinin temel ilkeleri birbirimize, farklılıklarımıza saygı duymamızı gerektiriyor…

Bundan hareketle bir şölen havasında geçmesini arzuladığımız delege seçimlerimiz, ne yazık ki ilk 2 günde bir panayır havasına dönüşmüş, özellikle Belediye çalışanları üzerinde yapılan birebir görüşmelerle, sonrasında yine belediye emekçileri ile yapılan toplu görüşmelerle farklı bir boyut kazanmış, belediyenin imkanları ve kamu gücü kullanılmıştır.

Bu süreç beraberinde muhtarlarımızla yapılan görüşmelerle devam etmiş, bir takım mahallelerimize destek vermedikleri bir durumda hizmet götürülmeyeceği mesajı net bir şekilde verilmiştir.

İş beklentisi ile umut verilen gençlerimiz, evlatlarının belediye yapısı içerisinde bir işe sahip olması için meydanda olan üyeler, aileler ne yazık ki bir tercihe zorlanmış, bir mahalle baskısı ile karşı karşıya kalmışlardır.

Belediye bünyesinde görev yapan arkadaşlarımızın özgür iradesine ipotek konulmuş, tercihlerini bağımsız bir şekilde yapmaları ‘iş ve aş tehdidi ‘’ile ne yazık ki engellenmiştir.

Bir belediye başkanın elbette bir görüşü olabilir. Fakat belediye başkanları, parti içi mücadeleye saplanıp kalırlarsa asli görevini eksik yaparlar. Burada ince bir çizgi vardır. Belediye başkanlarının belediye kaynaklarını ve kamu gücünü kullanarak parti içi bir gruptan yana olmaları parti içi demokrasiye zarar vermektedir.

Elbette belediye başkanları bir adayı destekleyebilir.  Fakat şu unutulmamalıdır ki belediye başkanları ilçelerine, kentine hizmet etmek için seçilmiş kişilerdir. Kendilerine oy vermeyen kesimlere de hizmet etmek durumundadırlar. Onların görüşlerini de dikkate almalıdırlar. O nedenle parti içerisindeki bir takım yarışlara, çekişmelere müdahil olmaları, örgütsel birliğimize ve bütünlüğümüze zarar verdiği ortadadır. Kazanan belki beyaz liste olmuştur, fakat diğer renkler birliğimiz, beraberliğimiz, bütünlüğümüz çerçevesinde zarar görmüştür. Bu kongrenin ne yazık ki kaybedeni vardır, ama kazananı yoktur.

Büyük bir dip dalgası, 31 Marttan itibaren Türkiye siyasetini değiştirmeye başladı. Yeni siyaset anlayışı, yukarıdan aşağıya dizayn edilen değil umutla beslenen bir şeydir. Bu umudu besleyecek olan bizleriz. Bu umudun sönmesine izin vermeyecek olan kent Bandırma’dır. O nedenle bu umudu bozacak hiç bir şeye izin vermeyeceğiz.

Bu nedenle mavi liste olarak bu şartlar altında bu delege seçimine devam etmemenin partimize daha yararlı olacağını düşünüyoruz. Bizim için önemli olan ekibimizin geleceği değil, Partimizin geleceği ve başarısıdır. Üyelerimizi daha fazla ayrıştırmaya, küçük düşürmeye hakkımızın olmadığına inanıyor. Bundan sonra ki süreçte partimizin başarılı olması için var gücümüzle çalışacağımızın bilinmesini istiyor, kongre sürecinde emek veren tüm arkadaşlarımıza ve tüm sağduyulu üyelerimize teşekkür ediyoruz.”

25-11-2019/foto.Bandırma Yaşam Gazetesi