Kaybederek Kazanmak!

KAYBEDEREK KAZANMAK.

Hepimiz kazanmak için çok büyük mücadele verdik,dere tepe gezdik ve tam 13 yıldır genel başkanınımızın yanında ki O” da hakkını teslim etmek lazım ki çok çalıştı Dere geçerken at değiştirilmez,şimdi zamanı değil vs. eleştirilere takılmadan,varımızı yoğumuzu ortaya koyduk .Hepimiz Kaybettik üzgünüz.Ama siyaset gereği ,eleştiri ve özeleştiri yapmak da bizim görevimizdir.

Kaybederek kazanmak ,siyaset literatürüne futboldan girdi zannedersem.İyi oynadık ama kaybettik ,sonuç rakip takım şampiyonluğu aldı.21 Yıldır bu ceberrut iktidarın karşısında son kez yine kaybettik.CHP’yi yöneten hiç kimse,artık hiç bir şey olmamış gibi davranamaz. Davranmamalıdır. Bu Milletin Ataları Sakarya Savaşında sadece bir Tepeyi kaybettiği için kafasına sıkan komutanların ülkesidir. AKP’nin bunca yıllık yıpranmasına,ekonomik buhrana ,Ülke içte ve dışta yangın yeri olmasına ,dolar döviz altın enflasyon rekorlarına ,çarşı pazar iflaslara soğan ve patatese baskınlarına, tarihin en büyük deprem felaketine ve bunca yıllık yıpranmışlığa rağmen oylarımızın %25’-27 lere takılmasını CHP’nin bu oy oranını geçememesini,Altı Parti ile yapılan ittifaka ve Atatürk Dönemini Partinin sırtına bagaj ve yük gören ideolojik savrulmaya rağmen ,Seçimleri nasıl ve neden kaybettiğimizi ne zaman sorgulayacağız?

İnsanlar Kaptanın denizde hangi rüzgarlarla,dalgalarla ,fırtınayla ,karla, boranla mücadele ettiğine bakmaz KAPTAN ‘ın gemiyi limana yanaştırıp ,yolcuları sağ salim getirip getirmediğine bakar. O liman ve Amasız fakatsız İKTİDAR olmak ve KAZANMAKTIR. Daha neyi kaybedeceğiz ?

2010 Referandumunu kaybettik Yargıda yozlaşma ve çürüme böyle başladı

2011 Genel seçimlerini kaybettik ve TBMM ‘de yemin etmeme krizi ile başladık,siyasi öngörüsüzlük ilk böyle başladı.

2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerini de Ekmeletttin ile kaybettik ve sonrası adayımız MHP milletvekili oldu

2014 yerel seçimlerini kaybettik ,2015 Haziran ve Kasım Genel seçimlerini de kaybettik .

2017 referandumunu da kaybettik ve fiili rejim değişikliği yasal kılıfını buldu bu ucube rejim böyle başladı.

YSK’nın mühürsüz oylar hukuksuzluğuna karşı koyamadık. 2018 Cumhurbaşkanlığını Seçimlerinde de kaybettik .

2019 Seçimlerini İstanbul ve Ankara başta olmak üzere Başkanlıklarda kazandık ama Meclislerde yine kaybettik,neden?

Neyi kaybedersek ,daha ne kaybedersek değişeceğiz ,kaybetmek ama kazanarak kaybetmek nasıl bir akıl tutulmasıdır? İktidardaki OTOKRASİ’yi görmek ama kendindeki OTOKRASİYİ görememek işte bütün mesele bu .DEMOKRASİ.Kazanmak için kuralları ve ilkeleri ne zaman değiştireceğiz? Halk ve sokak gerçeği ortaya koyar .Cumhuriyet ‘in 100. Yılında adamlar 5 Yılı daha garantiledi. Daha neyi kaybedersek bir şey yapmak için harekete geçeceğiz .11 Kez kaybeden bir futbol kulübü yönetimi ,teknik direktörü futbolcuları aynı kadroyla kazandıkları nerde görülmüş ?Buna inanan var mı gerçekten ?Siyasette Gerçek kaybetme en büyük tehlike kazanma umutlarının kaybedilmesi, yok edilmesidir.Maalesef İllüzyon böyle bir şeydir ,uyanamazssınız,Çocuklarımız AKP’ye geçince mi uyanacağız.

NE YAPMALIYIZ ?

Önce ortak akılla sorunlarımızı doğru saptamalıyız .21 Yıldır Ülkeyi yöneten gerici -neofaşist anlayışın bunca yıldır iktidarda kalmasının nedeni, topluma güven ve umut verenbir iktidar  seçeneğinin ortaya konamamasıdır. Önce şunu tespit edelim ki AKP ‘ye benzeyerek iktidar olamazsınız. Demokrasinin temeli olan meşruiyeti Parti içi demokrasi ile amasız ,fakatsız hayata geçirecek,Milletvekilleri ni ,Belediye Başkanlarını  ,Belediye MECLİS üyelerini ,Parti İl ,İlçe Yönetimlerini ,Hatta GENEL BAŞKANI VE MYK ‘yı bile demokratik seçim yöntemlerini esas alan Bütün üyelerin hatta bize oy veren tüm seçmenlerin katıldığı doğrudan seçimle görev almasını sağlayacak ,çağdaş demokrasiyi hedefleyen tam ve eksiksiz düzenleyen ,Demokratik yöntemle ile temsilde adaleti sağlayan yöntemleri bulmalıyız. Bazı arkadaşların AKP önseçim yaptığı için mi ,bunca seçimi kazandı dediğini duyar gibiyim,doğru ama CHP ,AKP gibi biat partisi değildir .CHP Devrimin ve direnişin partisidir .

Bu ülkenin kurucusu Mustafa Kemal daha zamanı değil ,halk hazır değil diyerek Saltanat ve Hilafeti kaldırmasa ,devrimleri yapmasa idi bugün bizim İran'dan ne farkımız kalırdı? Kadınlarımız bugün İran'daki gibi saçı başı için öldürülmüyorsa ,birilerinin 100 Yıllık Yıkım projesi dediği “CUMHURİYET “ sayesindedir. O Cumhuriyet sayesindedir ki kadınlar bugün Sarayın cariyesi yada bir erkeğin hareminde köle değilse ,bunu 100 yıllık Cumhuriyete borçlular. Tam da şimdi onun için bugün Devrimci ,Cesur bir DEMOKRASİ manifestosuna ihtiyaç var .ÇÜNKÜ AKP ‘nin ülkeyi getirdiği OTOKRASİ karşında tek çıkış yolumuz  DEMOKRASİ’dir. Ama Önce kendi evimizden başlayarak.

Bu değerlere inanan  ,ortak aklı   ve ideolojik anlayışı ödünsüz savunan bir anlayış ile .Parti tabanı buna hazırdır, inanmış kadrolarla oluşturulacak bir hareket ile YENİDEN DEMOKRASİ ,YENİDEN CUMHURİYET HALK PARTİSİ .Tarihin karşısında hepimiz sorumluyuz ama konuştuklarımızdan da ,sustuklarımızdan da ,sorumluyuz .Ya önce ben diyeceğiz ,ya önce Özgürlük ve Demokrasi diyeceğiz.Varsın olsun biz Demokrasinin neferi  olmaya razıyız

29-05-2023/.Namık Havutça 24,25,26. Dönem Balıkesir Milletvekili 29.05.2023