Fırıldaklar

FIRILDAKLAR

Fırıldak ucunda ince bir tahta çubukla tutturulmuş olup renkli kartonlarla şekil verilmiş rüzgarla dönen çocuk oyuncağı türlerinden biridir.
Ayrıca fırıldağı anımsatan Rüzgar Gülü dev enerji santrallarını da unutmamak gerekir tabii ki.

Ama  en önemlisi  sürekli sözünden dönen , değiştiren, devamlı hile hurdayla uğraşan ; argodaki anlamı "üç kağıtçı" diye geçen tiplerdir ki ;menfaatleri için her şeyi göze alan bu düzenbaz kişilerin içinde olduğu iki ayaklı fırıldaklar ,insanlık için en büyük tehlike bunlardır.
Genellikle iş spor ve siyaset dünyası gibi toplumun bir çok kesimlerinde boy göstermelerine rağmen , mesleki olarak faaliyetlerini sürdürdükleri alanlar Siyaset ve Politikadır.
Ne yazıktır ki  siyaset arenasının içinde yaşamasına izin verilen bu  "Fırıldaklar"belli bir makam mevki sahibi olma adına " A- B- C Partisi fark etmez sık sık bukalemun gibi renk değiştirirler . Memleketlerinin iştah açan ballı kaymaklı rant kokan ekonomik alanlar gözlerini öyle bir karartmıştır ki yaptıkları her illegal iş onlar için "HAYIR İŞİ" gibidir.
Hedeflerine amaçlarına ulaşabilmenin tek ve kestirme  yolu  öncelikle fırsatını buldukça ideolojilerini dava arkadaşlarını barındıkları partilerini satmaktan geçer. 

*
İnsan vucuduna sinsice giren mikroba benzeyen bu ar damarı patlamışlar yüzünden doğru dürüst topluma faydası dokunabilecek insanlarımız da ; siyasetten uzak durur hale getirilmişlerdir. 
Ayrıca beslenme alanları siyaset olan geçmişleri her türlü düzenbazlıkla geçen fırıldaklar hiç bir şeyden haberi olmayan "yanlarındaki saf zavallıları" kirli amaçlarına ulaşabilmek için bolca kullanırlar. 
Fırıldaklar aynı av köpeği gibidir. Burunları çok iyi koku aldığından ne zaman seçim rüzgarları esmeye başlasa çevrelerinde ki kurnazların aşırı talepleri nedeniyle siyaset sahnesinde hemen yer alırlar.  Peşlerinden koşan gazcılarla birlikte düğünler ,dernekler, sendikalar, çarşıpazar gezmeleriyle geçen  nabız yoklamalar sanki yaşadıkları şehirlerine büyük hizmetleri olmuş siyasiler gibi torun tombalak sahibi amcalarla caddelerde sokaklarda bol bol volta atmalar fotoğraf vermeler rutin işlerdir.  Tanıdık tanımadık cenaze namazlarında en ön safta görüntülenmek için cenaze sahiplerini ufak bir dirsek temasıyla saf dışı etmeleri tören bittikten sonra yanındaki vatandaşa rahmetli kimlerdendi ? Diye sessizce fısıldamaları bu arkadaşların kendilerine has özellikleridir. 
Bir de bu Fırıldakların ağız ishali olmuş cinsleri vardır ki; bunlar eleştirilmeye hiç gelemezler. Kendilerine hep yalakalık yapacaksın istedikleri gibi yazacaksın, siyasette görev aldıkları dönemlerdeki yanlışları yok sayacaksın,  yeşil alanları kulpuna uydurup imara açtıklarını diktirdikleri beton ucubeleri halkın kamunun paralarını cebe indirenleri hiç görmeyeceksin hiç eleştirmeyeceksin, kör olacaksın duysan da duymuyor gibi yapacaksın, dilsiz olacaksın ki;  o zaman senden iyisi yoktur. En delikanlı sensindir.

Yoksa bunlarla mücadele etmek çok zordur. Siyasetin içine öyle bir bulaşmışlardır ki ayıkla ayıkla bitmezler. Onun içinde söylenecek tek söz, memleketlerine adam gibi hizmet etmek isteyen doğru dürüst siyasetçi ve politikacılarımızın kendi çıkarları için her şeyi mubah sayan bu  fırıldakların azabından, gazabından, şerlerinden korunmaları olacaktır.

19-08-2023/ SERHAT OZAR