Elektrik Möhendisliği!!

ELEKTRİK MÖHENDİSLİĞİ !

RAMAZAN NARİN·21 OCAK 2018 PAZAR

(Sayfamdaki veya tanış olduğum, resimdeki manzaranın sorumlusu Elektrik Mühendisi arkadaşlarımı, bu yazımda TENZİH etmiyorum.)

 

Elektrik - (Elektronik) Mühendisliği diye üniversitelerde mühendislik fakülteleri var, onlara yardımcı olacak tekniker ve teknisyenler için de, meslek liseleri ve meslek yüksek okulları var yaaa, isterseniz, önce işbu ELEKTRİK Mühendisliği... ne menem bişeydir diye, bir  bakalım !

Elektrik Mühendisliği ve mühendisi dediğimiz kişiler ; Elektrik enerjisinin, en ekonomik yollarla üretilmesini ve  dağıtımını ; elektrik donanımlarının, parça ve sistemlerinin yapımını  planlayan ve sistemi kurup çalışmasını sağlayan kişi(y)miş ya, daha sonra ELEKTRONİK te eklendi bu mesleğe ve artık geçerli olan, Elektrik-Elektronik Mühendisleri oldu ! Bu mesleği seçenlerin, fen bilimlerine, fizik ilmine, matematiğe yatkın... algı ve mantığa ve sorumluluk bilincine sahip ve üst düzeyde sayısalcı olması gerekir tabii.

Elektrik Mühendisi dediğimiz kişiler ; Elektriğin üretildiği noktadan, tüketileceği noktalara kadar, yani evlerde kullandığımız priz ve düğmelere kadar, bütün  dağıtımında kullanılacak direklerin ve kabloların tasarımının ve  hesaplarının yapılması ve dağıtımının gerçekleştirilmesi işlerini yapar ! ( Bence yapmaz!)
Elektrik Mühendisi dediğimiz kişiler ; Elektrik enerjisi tüketen tesislerin (ev, fabrika, büro, park vb.)  projesinin, montajının yapılması ve işletilmesi çalışmalarını yapar...(veya bu çalışmaları, güya yapıyor görünürler)

PEKİ EVLERİMİZ ;  ELEKTRİK TÜKETEN MERKEZLERDİR, DEĞİL Mİ ?

Bilgisayar Yazılım Mühendisi olan oğlum gelmişti de, evin içinde onunla aman torunları elektrik çarpmasın diye uğraşırken, herkes birbirine priz sorarken, kablo bolluğundan bu konu açıldı ve tartışmıştık evlatla...
Ama bizler, halen APTAL evlerde ömür ve elektrik tüketiyoruz. Evlerimiz aptal olmasaydı, ‘AKILLI EV’ dediğimiz evlerin projeleri, şimdi gündemde ve revaçta olmazdı değil mi ? Ama evlerimizi aptallaştıran veya aptalların mekanı yapanlar, ev sahiplerimi ? Elbette ki değil. Evlerimizi ve bizi aptallaştıranlar ;  ilk önce inşaat mühendisleri, sonra mimarlar, sonra da müteahhitlerdir amma... en önemlisi de evlerin statik projelerini güya çizen ve yetkili olarak imzalayan, ELEKTRİK MÜHENDİSLERİDİR (aptallaştıran) !  Ben, bir Elektrik mühendisinin (gerek kooperatif başkanı gerekse şahsi evlerimin yapımı olan 20-25 evde, bu meslekle muhatap oldum...) projesini çizdiği bir inşaata, o mühendisin, kabasında veya sıvasından sonra gidip baktığını, tesisatı teftiş ettiğini hiç görmedim. Yani, kağıt üstündedir onların projeleri ve asla gidip bakmazlar ama kontrol mühendisleri olarak, pekçok büyük inşaatlardan, diplomaları karşılığı aylık ücret bile alırlar...
Peki, elektrik mühendisleri aptal mıdır ? Değildir elbette. Yaptıkları projeler aptalcadır belki, bizi aptallaştırırlar belki... ama mühendislerimiz sayısalcıdır ve aptal değillerdir.  Ama, vahşi kapitalizmin çarkında, paylarına düşeni kapıp kaçan, görünmezlerdir hepsi. Dikkat edin, evinize getirip götürdüğünüz ustalar ya teknikerdir, ya teknisyendir ya da piyasa ustasıdır, kalfasıdır, çırağıdır v.s. Evine, elektrik mühendisi çağırıp, tesisat veya tadilat yaptıran, var mıdır içimizde... varsa bile sayısı çok azdır. Elektrik mühendisi, koskoca mühendis... bir çamaşır makinesi prizi için, gitmez biyere değil mi ?

ELEKTRİK SİSTEMİ KABLO SİSTEMİDİR.

Yahuuu madem ;  bir evde elektriğin nerde kullanılacağını tasarlayan kişidir mühendis, elektriği evin içinde gerekli noktalara taşıyan, dağıtan kişidir o mühendiss. Ama, cumhuriyetin ilk yıllarından kalan, elektriksiz olduğumuz zamanlardan kalan alışkanlıkla mı, yoksa daha çok para kazanmak hırsıyla mı, yoksa müteahhitlerin aman hesaplı çiz demelerinden dolayı mı, bilemem ama ; elektrik mühendislerimiz, mühendis değildir. Onları yetiştiren üniversiteler ve bölüm hocaları da, hoca değildir. Arkadaş, siz sadece ;  ofisinizde evinizde masa başında, veya bilgisayarınızdaki hazır çizimlerden, çizim yapmakla mı mesulsünüz ? Neyin nerede gerekeceğini, nasıl bilmezsiniz ? Siz, çizdiğiniz projelerde TOPRAKLI PRİZ diye işaretlemişsiniz yaaa, hangi evde gerçek topraklama var ? hiç biliyor musunuz ? Hepsi uydurma ve göz boyama !  Bu umursuzluğunuz, çağdışılığınız niçin ?

Gelişen teknolojiyi görmüyor musunuz ? Artık evlere TV yayınları kablolu veriliyor, internet bağlantıları kablo ile yapılıyor, elektrik enerjisi ile çalışan pek çok alet edevatlarımız oldu artık ve neredeyse yastıklarımızda bile, bir prize ihtiyaç duyar hale geldik..! Hele para ödemeden elektrik tüketen doğu ve güneydoğuda, ahırlarda ki hayvanlar bile klima ile ısınırken, elektrik gerçekten bir ihtiyaç arkadaş !  (lafın gelişi yazmıştım bu cümleyi, sonra elektrikli batanniye kullandığımız aklıma geldi de, doğruymuş o yastık abartmam !)

Bir ev satın aldınız değil mi ? Veya bir eve taşındınız... Sorun, sadece perdeler uyar mı değil artık.  Elektrikçi-Tesisatçı çağırmadan, sağı solu kırdırıp döktürmeden, evinin düzenini kurabilen... kaç kişi var içimizde ? Çünkü, bilgisayarınızı, yazıcınızı kuracağınız alanda elektrik delikleri lazım bolca...değil mi ? Mutfakta, elektrikli aletlerinizin fişlerini sokacağınız pirizler de lazım bolca... Banyonuz da öyle... Saç kurutmanız için bile, delik arıyorsunuz değil mi ? Misafir-Oturma odanızdaki tv için, laptoplar için, şarz cihazlarınız için v.s habire delik lazım, ve çocuk odalarınızda, banyonuzda,  ha keza yine bol delikli olacak her yer...Evlerde tv olayı her odada artık, bilgisayar da öyle... Evlerimizdeki TV lerin yanında bile ne kadar çok seyyar priz ve kablo var öyle değil mi ? Çünkü, artık bilgisayar internet teknolojisini evin reisi değil, bütün aile bireyleri, benim 4 yaşındaki torunum bile kullanıyor el mecbur ! 

Ama, enerji verdiğiniz deliklerin yerleri, uygun yerlerde olsun lütfen ! Traş olacaksınız, aynanın karşısında duramıyorsunuz mesela, o zaman ;  DELİĞİNİZİ diye başlıyor insan ! Gece lambası diye bişey de icat oldu, abajurlar demode ve yetmiyor biliyorsunuz. Antre ve koridorlarda, gece yataktan kalkan çocuk, veya eve yabancı yatılı misafiriniz, fellik fellik düğme arıyor ! Gece lambası diye fişli bişey aldınız, sokacağınız yer aşağıda... gidip gelirken zaten çarpıyorsunuz, ya da çocuklara tehlike yaratıyorsunuz ! Veya, sanki o boş priz topraklıymış gibi toprakli yapılmamış fişinizi, deliğe sokamıyorsunuz, sokuyorsunuz... içinde durmuyor !  Ben, 1968 yılında ( geldiğim köyde elektrik yoktu o yılda) Gedikpaşada kunduracı çırağı iken, yanımızda bulunan bir prize tornavidayı sokmuş ve elektriğe çarpılmıştım mesela... O yüzden, eksik gedik v.s diye, bir tesisatçı elektrikçi çağırıyorsunuz eve habire... Çağırmak parayla tabi...ne yaparsa para ödeyeceksiniz ! Çünkü evinizin elektrik planı bir fecaat ve her şey...elinizde kalıyor ! Deliksizlik te, dilinize vuruyor !

Çay setiniz var veya ketiliniz...Mecbur musunuz mutfakta delik aramaya ! Niye kullanacağınız yerde değil delikleriniz ? Pardon prizleriniz ! Mutfak aletlerinizi takacağınız delik bulmakta, mutfakta bile zorlanıyorsunuz ve mutfaklarda da, kablolar, seyyar 3 lü 5 li prizler geziyor her tarafta...Yakışıyormu, mühendislik harikası olarak bu manzaralar ?
Şimdi şu an oturduğum yere bakıyorum (şekil ‘A’da görüldüğü gibi), 1 adet seyyar 5 li priz. Üstünde tekrar bir üçlü priz onda da takılı bir 5 li bir priz, yanında bir tane daha seyyar priz var, o da üçlü...Bütün deliklerini doldurmuşum, bir iki tanesi boşta... Her taraf kablo ! Fabrika mı çalıştırıyorum ? Hayır tabii ki. Bir adet masa üstü lcd bilgisayar, bir adet kasası, bir de yazıcısı var. Bir de çay makinesi...Ama 15 delik, 13 tanesi dolu ! Allahtan modem koridorda... Ama onunda kabloları açıkta...Koridorda bir de, çanak antenden gelen kablolar sürünüyor yerlerde...  Haaaa, bu olay/lar mühendisin mi işi ? Elbette mühendisin işi kardeşim...Beni, teknoloji ve enerji kullanırken rahatlatmayacaksa, niye mühendis olmuş ? Benim, ne kullanacağımı bilmiyor mu ? Neleri kullanabileceğimi bilmiyor mu ? Biliyor da yapmıyor bence... Bilmiyorsa da, niçin MÖHENDİS olmuş kardeşim !

Odalarımızda, seyyaren gerek yerden, gerek buvatlardan elektrik aldığımız için, tavanlarda gezdirdiğimiz kablolar cabası...Yahu elektrik süpürgesini çalıştıracaksınız kablosu yetmiyor ! Oraya yakın bi yerde, bir delik priz bulamıyorsunuz....var mı böyle bir dünya ! Lafa geldi mi 21. yy dayız..! Mühendislik harikalarının... diyarındayız çok şükür !

İşbu mühendislik fakültelerinin, günümüz teknolojisinden haberi yok mu ? Varsa, gelecek öngörüsü içinde daha da geliştirip, niye iyi dağıtım yapmıyorlar bu enerjiyi de, bizi de elektrik tesisatçılarıyla uğraştırıyorlar, kırıp döktürüyorlar evlerimizi..? Evlerimiz yapılırken 100 metre kablo gömüyorsanız sıva altına, çağdaşlık için lütfen 200 metre, yetmiyorsa 300 mt gömün arkadaş, maliyetiniz ne kadar artar ki ! Sahte topraklı prizler takacağınıza, gerçek topraklamayı yapsanız da biz de elektriğe çarpılmasak olmaz mı ?  Haaa, bu olay sadece evler için geçerli değil tabii, işyerlerimiz de, dükkanlarımız da, resmi dairelerimiz bile, bu konuda çok mağdur ! Her taraf kablo arkadaş, her taraf seyyar çözüm ! Hani bir deprem olsa, elektrikler kesilmemiş olsa, deprem öldürmediyse bizi... kesin elektrik öldürür vallahi !

Bandırma da Kristal cafeye gidiyorum mesela, oturduğum masanın bacağında delik arıyorum, tabii ki yok...Priz olan yer var mı ?  Oysa artık bazı cafelerde, masaların bacakları prizli...Veya otobüsteyim, artık orda da delik arıyorum, yoksa... iniyorum molada, tesise girip orda prizli bir yer arıyorum deliği boş ! Şarz fişi elimde, sokacam bir deliğe...tabii bulursam ! Bazen otobüsten iniyorum da, şarz fişi elimde gezip duruyorum. Bulamadığım zaman da, ELİMDE KALDI YAZIK.....diyerek, kalkan otobüsüme geri dönüyorum...Haaa bunlarda mı elektrik mühendislerinin hatası ?  Elbette onlar da, o mühendislerin hataları... Otobüsün projesini yapan, koltuğun yanına niçin bir delik koymamış arkadaş ! Akü mü yetmez ? Yahu, tekerler dönüyor tekerler, dönen herşey elektrik üretiyor, korkmayın cebinizden ödemeyeceksiniz o ürettiğiniz teker elektriğini ! Haaa, bu delikler salt cep telefonlarımız için değil tabii... Laptopunuz için de lazım, kameranız için de lazım, wolkmeniniz için de lazım v.s v.s...

“ Kurtarın bizi bu açıktaki elektrik kablolarından, kurtarın bizi 3lü 5 li seyyar prizlerden ve ara kablolarından...! Hele fişi sokacak yer aramaktan bizi kurtarırsanız... O zaman, deliklerinize mühendislik harikası diyeceğiz.”
Arkadaş, insanların kullanacağı sabit ve gezici her yerde, elektrik için lütfen delik statiğinizi, projenizi doğru ve düzgün ve yerinde ve kullanışlı biçimde yapın. Yapmadığınız her yer için, inanın hepimiz... buranın projesini yapan diye başlıyoruz, müteahhidinden giriyoruz, işletmecisine, sahibine kadar... saydırıyoruz vallahi... 21. yy dayız arkadaş !  

NETİCE-İ BEYANIMDIR...  Millet robot yapmış, geçtik onu robotlara nüfus kağıdı vermişler, biz hala bir delik, bir delikli priz peşindeyiz arkadaş ! Sokakta bunu anladım da, (yürürken delik istemiyoruz.) kendi oturduğumuz aptal evlerde bile delik arıyorsak, varın düşünün halimizi ! Mutfakla tuvaleti bitişik veya tam karşısında veya misafir odasının tam karşısında yapıp, mutfakları kokutup-boklayan, tuvalete girip çıkanları izlettiren mimarlarımızı, selamlamıştım eski bir yazımda, https://www.facebook.com/notes/rama...   şimdi de elektrik mühendislerimizi selamlıyorum el mecbur...mesleğinizin tanımına uyun, etiğine uyun ve işinizi adam gibi yapın lütfen ! Sizin yaptıklarınızla ; Tak fişi, bitir işi..! Vallahi olmuyor, billahi de olmuyor arkadaş ! Ondan sonra soruyorsunuz, elektrik aldın mı ? Yok vallahi almadım, billahi almadım arkadaş !

MÖÖhendis olmayın ne olursunuz, çağdaş ve bilime saygılı, teknolojiyi takip eden bir mühendis oluverin !   22.01.2018 NOGAYTÜRK