Bir Havuz Hikayesi

BİR HAVUZ HİKÂYESİ

Erdem ÖZCAN

Önceki yazımda ne demişim hatırlayalım isterseniz :

“Son yapılan mahalli seçimler sonunda ikinci kez Bandırma Belediye Başkanlığı’na seçilen Dursun Mirza göreve başlamasından bir gün sonra kent içi imar hareketleri hızlı başladı.

Tamir işine, önce hasar görmeyen yeri kalmayan Cumhuriyet Meydanı’ndan başlanmasıyla birlikte 5 yıldan beri içine su konulmadığı için adeta çöplüğe dönen süs havuzu da bakıma alındı…”

Bakım falan derken gördük ki adeta kaşla göz arasında 15 gün gibi çok kısa bir sürede tamamen bitirilen süs havuzu, çok şık biçimde gündüz olsun gece olsun çok güzel oldu. İçinde 6 değişik renkle çalışan fıskiyeler, gece süs havuzuna bir başka güzellik katmış …

Bu arada havuz çevresindeki düne kadar vatandaşların demir çubuklu oturaklı banklarda oturduğu banklar da ahşap oturaklı banklarla değiştirilmiş. Adı üzerinde süs havuzu; istesen olmaz, içinde 4 çınar ağacı da havuza olduğu kadar çevreye de güzellik katıyor. Ki, 4 çınar ağacı deniz doldurulmadan önce deniz kıyısındaki çay bahçeleri içindeydi.

Deniz kıyısında o ağaçların gölgesinde çay keyfi bir başka güzellikti. İşte o havuz içindeki 4 çınar ağacı süs havuzuna bir başka güzellik katmış... Peki süs havuzu kimin zamanında yapılmış ve kim akıl etmiş bu 4 çınar ağacını havuz içinde bulundurmayı?..

Bende bulunan süs havuzunun yapım sırasında çektiğim fotoğrafta bu sorunun cevabı var…

Neydi bu havuz hikâyesi isterseniz ona bir bakalım...

Yonca yaprağı görünümündeki Cumhuriyet Meydanı’ndaki süs havuzu Cemal Öztaylan’ın 2004-2006 yılları arasında Bandırma Belediye Başkanı görevi sırasında 13 Haziran 2006 tarihinde yapıldı. Mimarı da sanıyorum daha sonra milletvekili seçilen Cemal Öztaylan’dan sonra 2006 yılında Belediye Başkanı seçilen Mimar Recep Eraydın olmalıydı; çünkü fotoğrafta O da var…

O tarihten itibaren süs havuzu yaklaşık 15 yıl bugünkü Başkan Dursun Mirza dahil, 4 belediye başkanı zamanında bakımı yapılmış ve içindeki suyla olsun renkli ışıklarla olsun hizmet vermişti. Sadece önceki Belediye Başkanı Tolga Tosun süs havuzuna 5 yıl “yüz” vermemiş, meydan orta yerde çöplük görüntüsünde bırakılmıştı. Erdek’te Belediyeye yakın havuzda yavrusuyla beraber 3 tane su kaplumbağı yıllardan beri görenleri şaşırtıyor.

İşte şimdi süs havuzu Cumhuriyet Meydanı’nda gündüz başka güzel, gece bir başka güzel … Emeği geçenlere teşekkür ederiz…

23-05-2024/ERDEM ÖZCAN