Bayramımız Kutlu Olsun

BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN 
2019 Yılının 23 Nisan'ına az kaldı. Kısmetse Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını 99 uncu kez kutlayacağız. Bu bayram toplumumuz için ne ifade eder, neden önemlidir? Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları tarafında n bu tarihte TBMM' 'nin kurulduğunu bilmeyen yoktur. Daha önce de meclisler kurulmuş demokratik yaşam denemeleri yapılmış ama istenen sonuç alınamamıştır. Çünkü demokratik yaşam aydınlığa giden bir yolculuktur ve demokrasi yolda öğrenilir.

TBMM kurulduğundan beri türk toplumu ne öğrenmiştir, demokrasinin neresindedir? Objektif bakabilirsek; ne aldığımız yolu, ne de daha almamız gereken yolu küçümseyebiliriz. Yani; hiçbir hedef ulaşılamayacak kadar uzak, hiçbir başarı küçümsenecek kadar küçük değildir. 

23 NİSAN 1920 de ülkemizin büyük bir bölümü işgal altındaydı. İstanbul' da bulunan hükümet özgürlük adına bir şey yapamaz durumdaydı. Özgürlüğe kavuşmak için disiplinli bir mücadele vermek gerekiyordu. Ülkenin geleceği tek kişinin vereceği karara da bırakılamazdı. Bu kararı ancak ülkenin dört bir köşesinden gelen temsilciler verebilirlerdi. Bu temsilciler tek çatı altında toplandı, kurtuluş için ilk bilinçli adım TBMM adı verilen bu mecliste atıldı.Ulusal Egemenlik kavramı bu mecliste doğdu. Halkın desteği ile ulusumuzun vazgeçilmezi oldu. O tarihte düzenlenen kurtuluş ordusu bu meclis sayesinde bir hayal olmaktan çıkıp gerçekleşti. Ülkenin geleceği ile ilgili tüm kararlar bu çatı altında alındı. Tüm kararların halk tarafından alınıyor olması yeni bir idare rejimini de başlatmış oldu. Böylece iktidarın belli kişilerde olduğu saltanat dönemi sonlandı. Ülkemizin bağnazlıktan uzak, tam bağımsız, bilimin ışığında ilerleyeceği düzenin başladığı bu gün, geleceğin teminatı olan çocuklarımıza Mustafa Kemal Atatürk tarafından bayram olarak armağan edildi. Demokrasi kavramının ülkemizde tam yerleştiği söylenebilir mi?

Ne yazık ki; bunun özellikle geri kalmış ülkelerde hiç kolay olmadığı biliniyor. Elbette bu gidişatı engellemek isteyenler, düşmanla işbirliği yapanlar, yeni düzene alışamayanlar, karşı duranlar oldu. Demokrasi öyle kısa sürede damarlara enjekte edilecek bir serum değildi. Yüzyıllardır yaşayan, kendi düzenini sürdüren koskoca bir imparatorluk çökmüş yüzlerce insan korumasız, başıboş kalmıştı. Bu insanlar başkaları tarafından yönetilmeye alışmışlardı. Kendilerini yönetmeye dair bilgi ve tecrübeleri yoktu. Demokrasinin kendilerine sağlayacağı hak ve yetkileri öğrenmek zaman aldı. Hızla gerçekleştirilmesi gereken reformları hazmetmek kolay olmadı. Demokrasi zaman zaman kesintiye uğradı, ülke sık sık türübülansa girdi. Geçen zorlu süreç sonunda büyük çoğunluk demokrasiyi benimsedi. Geriye kalanların bir kısmı kararsız kaldı, diğer bir kısmı ise demokrasi yolunda bırakın adım atmayı ülkemizi geri çekme savaşı başlattı. Bütün yeniliklere karşı durdu.

Eğitimin yaygınlaşmasını engelledi, amacını gerçekleştirmek için kutsal değerlerimizi kullandı, din adına fetfalar uyduruldu, insanlarımız aldatıldı... İslamiyetin kabulü ile ülkemize giren arap kültürü din kültürümüzle harmanlanıp toplumumuza sunuldu ve özellikle de eğitimin yetersiz olduğu yörelerde kabul gördü. Bu akımdan çıkar sağlayanlar onlara destek verip özendirdiler. Ne yazık ki; Başarısız denemelerle ülkemize zarar verildi. Bu azınlık, geçmişe dönme hevesinden kopamıyor, organize bir şekilde çalışmalarını devam ettiriyor, elinden geleni ardına bırakmıyor. Aydın kitle durumu başlangıçda ciddiye almadı. Eğitim yaygınlaştıkça, insanlar demokrasinin nimetlerinden ve teknolojiden yararlandıkça, hak ve özgürlüğün tadını aldıkça ulusal demokrasinin önemi farkedildi. Artık bilinç kazanıldı. ULUS; egemenlik ve demokrasi hedefine kilitlendi. 

Elbette tarihimizin şanlı sayfalarına, gereken değer yine verilecek. O sayfalardan çıkartılan dersler yarınlarımıza ışık tutacak. Demokrasiyi kavrayamamış olan beyinler, bir gün; bu yönetimin insan doğasına ne kadar uygun olduğunu, demokratik ülkelerde yaşayan bireylerin kazanımlarını görecek, bilecek kabul edecekler. Demokrasi bir daha kesintiye uğramayacak. Ülke bir daha türbülans yaşamayacak. 
BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN!
ULVİYE KARA AKCOŞ

19-04-2019 - BANDIRMA