Bandırma'da "Sözde" Deprem Çalıştayı

BANDIRMA'DA BİTİRİLMEYEN PROJELER MİLLET İTTİFAKI BASIN TOPLANTISISI

 Bandırma MİLLET İTTİFAKI na sordum ; CHP-İYİ Parti-SAADET Partisi-Demokrat Parti
1-    Toplantı salonu uygun değil, 4 partinin üye ve yönetim kurulu üyeleri doldurmuş masayı... gazetecilerin konumu uygun değil... neden GRAND ASYA Otelinde bu toplantıyı yapıyorsunuz.
CEVAP. Selim PANÇ....Buraya para vermedik. Belediyeye ait diğer yerlerde zamanlama uygun değildi, özellikle seçmedik bu mekanı.
2-    Yerel yönetimde dolan 3 yıl süresini düşünerek, yarım kalan yatırımlar konusunda, eğer merkez hükümet ve BŞ den hesap soruyorsanız, Büyükşehir Meclisinde bu hesapları soran bir önergeniz var mı, orda bu konular görüşüldü mü ? Veya orada bunları gündeme getirecek misiniz ?
CEVAP.  Verilmedi. 
3. Son Şubat Meclisinde 10 tane üye meclise gelmedi. Bandırma Belediye Meclisinin devamsızlık yapan üyeleri hakkında ne düşünüyorsunuz ? Mart Meclisinde, bu konuda, kartvizit sahibi meclis üyelerinin üyeliklerinin düşürülmesi konusunda, önerge verecek misiniz ?
CEVAP. CHP İlçe Başkanı Selim PANÇ cevap verdi. Bu konuda, verdiğiniz dilekçeden haberimiz var, konuyla ilgili hukukçularımız araştırıyor ve bu konu siyasi değil hukuki. Gelişmelerden size bilgi verilecek.
Saadet Partisi ilçe Başkanı Ekrem Süzen ; Sedat KUTBEK in sorduğu ‘DEVA Partisi ve GELECEK Partisi niye burda yok ? Sorusuna, kendilerinin genel seçimlerde ittifak yaparak meclise girdiklerini ama ittifakın sadece o seçim için yapıldığını, şu anda MİLLET İTTİFAKI na dahil olmadıklarını dair konuştu. Ben de ; MİLLET İTTİFAKI diye bu masayı kurdunuz ve o yuvarlak masada da vardınız, Millet İttifakından şikayetiniz mi var ? Diye sordum. Yeni dönem ittifakın henüz oluşmadığı şeklinde bir açıklama yaptı.

BANDIRMA DA SÖZDE DEPREM ÇALIŞTAYI !

Bandırma da çekilen deniz ve gelen MARMARA DEPREMİ uyarısıyla ; Bandırma 17 Eylül Üniversitesi, Bandırma Belediye Başkanlığı ve Kent Konseyi girişimiyle, Bandırma Belediyesi eski düğün salonunda, bir DEPREM ÇALIŞTAYI gerçekleştirildi. Tertip eden (3) kurum, gerekenlerin davetinde imtina gösterdiği için olacak, çalıştaya ilgi ve katılım, gazeteciler bakımından bile azdı !

Öyle ya ; Bandırma Kaymakamı, Belediye Başkanı ve Rektör katılınca, onların varlığı yeterliydi...Oysa BANDIRMA DEPREMİ, beklenen bir doğal afet.

MUHTARLAR davet edilmiş ki, onlara da birkaç masa ayrılmıştı ama ; Muhtarların masaları boş kaldı. Muhtarlara sanırım, maaş yetmedi, elektrik-su paralarının karşılanması yetmedi, sarayda ağırlanmalar yetmedi, …
[06:09, 19.02.2022] Ramazan: patron, yazının son düzeltilmiş hali bu. Bunu koyuversek oraya...:)

BANDIRMA DA SÖZDE DEPREM ÇALIŞTAYI !

Bandırma da çekilen deniz ve gelen MARMARA DEPREMİ uyarısıyla ; Bandırma 17 Eylül Üniversitesi, Bandırma Belediye Başkanlığı ve Kent Konseyi girişimiyle, Bandırma Belediyesi eski düğün salonunda, bir DEPREM ÇALIŞTAYI gerçekleştirildi. Tertip eden (3) kurum, gerekenlerin davetinde imtina gösterdiği için olacak, çalıştaya ilgi ve katılım, gazeteciler bakımından bile azdı !

Öyle ya ; Bandırma Kaymakamı, Belediye Başkanı ve Rektör katılınca, onların varlığı yeterliydi...Oysa BANDIRMA DEPREMİ, beklenen bir doğal afet.

MUHTARLAR davet edilmiş ki, onlara da birkaç masa ayrılmıştı ama ; Muhtarların masaları boş kaldı. Muhtarlara sanırım, maaş yetmedi, elektrik-su paralarının karşılanması yetmedi, sarayda ağırlanmalar yetmedi, yemekli toplantılarda boy göstermeler de yetmedi, sekreterleri olmadığı için, çaycıları olmadığı için ve hatta altlarına araba verilmediği için, hala kırgınlar...
 
Öyle ya, muhtarlar çok iş yapıyorlar ( ne iş yaptıklarını gören yok ?). Yetkilerinin budanmasına, yıllardır ses çıkarmayan muhtarlarımız, şimdi kendilerini vali ekibi, kaymakam ekibi, hatta HÜKÜMET TEMSİLCİSİ gibi görmeye çalışarak, ha bire kulis ve faaliyet yürütüyorlar. SARAYIN Muhtarları olmak, onları iyice şımarttı da... bir muhtarın FELANCA PARTİYİ iktidara getirmek için, ne gibi katkı sağlayabileceğini, sunabileceğini ben hala göremiyorum.
 
Bir muhtar gelse köyünün, mahallesinin bir sakinine ARKADAŞ ŞU PARTİYE ŞU ADAMA OY VERECEĞİZ falan dese, bırakın ordan oy almayı, bi ton sopa yiyerek ayrılır değil mi ? Ben hiç bir köy ve mahalle sakininin, muhtarımız hangi partideyse, biz de o partideyiz dediğini, muhtarını aşiret reisi görenini, hayatım boyunca duymadım ! 
Organizasyonu yapan komiteye de eleştirim şu ; Arkadaş, sen ben bizim oğlan ile ÇALIŞTAY olmaz. Doğru mekanlar seçin, doğru kişileri yerinmeden davet edin ve halkın da, STK ların da katılımını sağlayın ki, yaptığınızın adı ÇALIŞTAY olsun. Mesela, gelmeyen muhtarlar yerine, Apartman-Site Yöneticilerini neden davet etmiyorsunuz ?O yöneticiler, dağıttığınız formlardaki soruları daha doğru cevaplamazlar mı ?
 
Bandırma nın neresinde halk depremden endişe duyuyor diye bir harita çıkaracaksanız, Bandırma nın olası depremi için bir senaryor ortaya koyacak iseniz, önce Apartman Site Yöneticileri ve ilgi duyan halka ihtiyacınız yokmu ?
 
Netice de eksik-gedik te olsa, bir DEPREM ÇALIŞTAYI yapıldı.
 
ÇALIŞTAY sonuçlarını göreceğiz. Kapıdağ Yarım Adasının zaman zaman ADA ya dönüştüğünü ve Tatlısu-Düzler arasının bataklık olduğunu, ORADA BAZI MEDENİYETLERİN VE ŞEHİRLERİN TOPRAK ALTINDA TARİHİ ESER OLARAK KALDIĞINI... görmüyorsanız, o kopacak alandaki BAGFAŞ ın ve Sülfirik Asit Fabrikasının, asit tanklarının patlayacağını ve asit yağmuru altında binlerce kişinin ölebileceğini hesaplamıyorsanız... EKEN OTEL in önündeki dolgu alanına, YARATTIĞI HEYELANA rağmen, hala ısrarla 13 kat imar verip, orada birilerinin rant sağlamasına Belediye İmar Komisyonu göz yumuyorsa, Bandırmadaki (5) adet eskiden denize akan derelerin yataklarına yapılan yapılaşmaları, BELEDİYE rant için destekliyorsa, kentsel dönüşümle ilgili tek bir binayı dahi yenilememiş iseniz....vb. kusura bakmayın arkadaş, işbu ÇALIŞTAYINIZ sadece kendinizi, sadece sizi kandırır !
 
Bandırmada yarın doğal afetlerde ölecek kişilerin sorumluluğu dünkü ve bugünkü yerel ve genel yöneticilerdir. Vebalden, çalıştay yaparak çalıştık diye kurtulamazsınız !

 19/02/2022  NOGAYTÜRK