Bandırmacılık,Bandırma Milliyetçiliği !

BANDIRMACILIK, BANDIRMA MİLLİYETÇİLİĞİ !

GERÇEK Gazetesinin sayfasında, bir aday adayının BANDIRMALI olmadığına atıf yapılarak, tartışma yapılmış ta...oraya yazamadım, sağolsun o-rçolar.

Seçimlerin adı eski mahalli (yenisi yerel) seçimler...

Mahalli seçimlere kimler girer, o mahalin yaşayanı ve ahalisi olanlar...Ya seçmen milleti olarak girerler ya da seçilecek yönetici... Ama, bu bizde böyle görülmemiştir. Çünkü Türkiye, göç alan mahalleri ile de, YERLİ ahali olma özelliğini kaybeden yerlerimizde vardır. (Bandırma gibi)

Göç almayan mahallerde, göç eden birisi, o mahalin seçimle gelen yöneticisi olamaz. Mesela Bandırma'lıyım diyen birisi, Şırnak'ta, Rize de... bir partinin il başkanı, delegesi, belediye başkan adayı, milletvekili adayı v.s olamaz. Sadece devletin atadığı isimlerin içinde, yabancılar vardır. O da mümkün olduğunca düzeltilir, mümkünse tapuya, nüfusa, adliyeye atanacak memurlar da, o mahallin insanları olurlar.

İstanbul göçlerin merkezi metropol olarak, hemşehricilik i şehir bazında değil, bölge veya etnik veya dinsel bazda yaparak tatmin olur da, Ankara mesela...halen ANKARALI kimliğini, İzmir li mesela halen İZMİRLİ kimliğini korur. Başbakan BİNALİ Yıldırım BİLE iZMİR BELEDİYE BAŞKANLIĞINI KAZANAMAMIŞTIR MESELA...

Siyasetçiler, hemşehrilerinin devletteki atamalarını yapmak, hemşehrilerine ihale almak, onlara kredi ve teşvik ve desteği sağlamak ve yerel milliyetçiliği yapmak için Ankarada'dırlar zaten. Hemşehricilik, her kurumda, her kuruluşta vardır. Bir partinin il-ilçe yöneticilerine bakın. Eğer o ilin veya ilçenin yerlileri, eskileri ekabirleri orada çoğunluk değilseler, bilin ki orada başkalarının düdüğü öttürülür.

Gidin Ankara'ya, Sivaslılar derneği, Yozgatlılar derneği v.s bütün şehirlerin dernekleri vardır. Balıkesirliler de var merak etmeyin. Ankara'daki bürokratları bulmak ve onlarla özel iş bitirmek istiyorsanız, onları bu derneklerde yakalayabilirsiniz. Yeterki işiniz düşen bürokratın, memleketini bi öğrenin hele...

Bu derneklerin işi de, kendi hemşehrilerini devletin içine yerleştirmek ve devletten geçecek işlerde, hemşehrilerine yardımcı olmaktır. Siyasi partilerin genel merkezleri bile, bu derneklerin işgali altındadır. Torpil, iltimas, kayırma... gırla gider buralarda....Bulun hakimini, bulun adamını, bulun hemşehrinizi, yaptıramayacağınız iş yoktur yani. Hatta, siz de bir kütahya havaalanı yapıp, uçmayan vatandaşların parasını devletten 49 sene alabilirsiniz ve yedi sülalenizi, devletin musluğu ile besleyebilirsiniz gali, işiniz rast gelirse....Nedense kimse bu derneklere FAŞİST demez Ankara' da...

Ben de, komşu ilçeden geldiğim halde, Balıkesirli olduğum halde, Bandırma'da YERLİCİLİK yapanların hışmına, çok uğradım ne yalan...MHP de de bu vardı...CHP de de var, AKP de var...30 senedir de Bandırmalı olamadım galiba..!

Bandırma'nın, yerli halkı diye bir halk tarihi, tarihte yok. Çünkü buralar Roma medeniyetinden gelip, Osmanlıda bile rum kenti olmuş, fransız sömürgesinin kenti olmuş falan...Sadece, Pazartesi pazarında, nogay tatarları Bandırma'da yerli olarak kalmışlar ki, onların da tarihi çok eskiye gitmez...Edincikte, daha çok yerli vardır. Çünkü Bandırma Edincike bağllanmış eski bir mahalledir.

Yani BANDIRMA, göç alan bir sanayi kenti...Ve önümüzdeki 10 yılda da, göç alarak nüfusu 500.000 e çıkacak olan bir kenttir ve kendimizi alıştırmalıyız. Nasıl ki Ankara'daki şehir derneklerinin hangisinin devlet kadrolarında sayısı fazlaysa, İstanbuldaki bir semtin sakinlerinin içinde hangi şehrin göçmenleri çoksa, onlar orada siyasete de, ticarete de, devlete de el koyarlar. Bandırma, 150 bir nüfusuyla şimdiden o şehir ve bölge derneklerine tabidir değil mi ? Ve gelecekte Bandırma'da neden doğu, güneydoğu dernekleri kurulmasın ! Bkz. Karadenizliler derneği gibi.

Karadenizlilerin çok olduğu bir semtte, Belediye başkanı kürt olmaz, ama kürtlerin çoğunlukta olduğu bir semtte de, bir laz belediye başkanı olamaz mesela...Bandırmalılar, ikisinde de olmaz !

Etnisite olaylarını, işimize geldiği zaman kullanıyoruz da, bu seçimde kullanmayacak mıyız ? Ben Cemal ÖZTAYLAN'ın ilk siyaset günlerini hatırlıyorum da, BANDIRMALIYIM söylemi ile tutunmuştu siyasete...! Gene girsin, gene aynı söylemleri ile öne çıkacaktır.

Bandırma da öne çıkan Başkan adaylarının hepsine, meclis üyeliğinde adı geçenlerin üzerinde hatta mevcutlarda bile bir araştırma yapsak, siyasi partilerin yöneticilerini falan incelesek, emin olunuz ki ; BANDIRMALI ları nümune olarak bulamayız !

Bandırmalılık, bir etnisite ile eşleştirilemeyeceğine göre, Bandırmalılık Bandırma'da yaşıyor olmakla ve yaşadığı şehre hizmet etmeyi, ülkü edinmekle kazanılacak bir şeydir. Bandırmayı seviyorum falan filan da nafile söylemlerdir. Bandırmalılık Bandırma Milliyetçiliği yapmakla olabilir, sevmekle değil... Burda Bandırmacılık yapacanların dikkat edeceği şey, parayı Bandırma'da kazanıp, istanbul'da Bursa'da harcayan tiplerdir.

Yatırımlarını Bandırma'ya değil de... dışarı kaçıran kişilerdir. Ben, pek çok Bandırmalı bilirim mesela, ama hepsinin yatırımları hep nedense dışarıdadır, hatta yurt dışındadır. Dikkat edeceksek, buna edelim derim. Hatta cebinde döviz taşıyan biri ise, onu bile sakın Bandırmalı saymayınız derim. !

Ramazan Narin- Bandırma -18.12.2018

NOGAYTÜRK