BANDIRMA ŞİRİNÇAVUŞ KÖYÜ TERMİK SANTRAL GERÇEĞİ…

 

BANDIRMA ŞİRİNÇAVUŞ KÖYÜ TERMİK SANTRAL GERÇEĞİ…

Ben, TERMİK SANTRALLERİN fayda veya zararları için… bişey yazmayacağım !

Bandırma 1/100.000 ÇDP nın, tamamlanmak üzere olan hukuki sürecinin bitmesine az bir süre kala, KATI ATIK AĞIR METAL KİMYA SANAYİİ içindeki ENERJİ SANAYİİ ile birlikte, kurulma aşamasındaki adımlarını atmaya başladı.

KATI ATIK - AĞIR METAL- KİMYA - ENERJİ… Nedense bu terimler, özellikle kullanılmıyor !

AĞIR METAL-KATI ATIK ve KİMYA için de, bir şey yazmayacağım… Arayan bulur !

*

Çünkü öyle ya ; ben ne mühendis, ne mimar, ne doktor falan değilim, naçizane eski bir öğretmen ve garip bir vatandaşım ve BANDIRMA GERÇEK GAZETESİNDE köşesi olan amatör bir köşe yazarı…

Balıkesir Bandırma’da bulunan, Erdek Körfezinin, Bandırma’ya bağlı 2 tanecik sahil köyünden biri olan Şirinçavuş köyünde, arkasındaki güçleri de yakında açıklayabilirim…  Bahçepınar Enerji Üretim ve İnşaat A.Ş tarafından yapılmak istenen termik santralin ÇED toplantısı, (ben de izleyici olarak katıldım) 10 Aralık’ta köy kahvesinde, 250-300 kişilik cılız bir topluluğun protestoları eşliğinde gerçekleşti.

Protestolara, başta Bandırma ve Erdek ve Manyas-Gönen (Güney Marmara) Belediye Başkanları, CHP İlçe örgütleri, CHP Balıkesir Milletvekillerinden Namık HAVUTÇA, Mehmet TÜM, Ahmet AKIN ve Erdek/Bandırma da faaliyet gösteren EKDP, BANDAK, GÜMÇED, BAÇEP ve EĞİTİM-SEN gibi STK lar ile, sayısı çok az bir kısım Şirinçavuş Köylüsü ve çevreye duyarlı bir kısım vatandaş ile AKP eski milletvekillerinden Cemal ÖZTAYLAN ve 1-2 AKP li (bence gözlemci olarak)  katıldı…

Yani, protestoda ağırlık CHP nin idi. İktidar ve Muhalefet tam anlamıyla iştirak etmedi. AKP teşkilatlarının ve MHP teşkilatlarının ilgi göstermediği bir karşı duruş protestosu vardı.

ÇED Raporunu verecek EN-ÇEV Şirketinin yetkilileri, Çevre İl Müdürlüğü yetkilileri ve projenin sahibi şirket yetkilileri oradaydı.

Heyetlerin ve karşı duruşu beyan edenlerin amacı, proje hakkındaki bilgilendirmeler ile, neden karşı çıkılmasına dair bilgilerden ibaretti. Karşı çıkışlar, yazılı ve sözlü olarak o gün yapıldı.

Şimdi : Termik Santrali yapacağım diyen Bahçepınar Şirketi ile, ÇED Raporunu verecek EN-ÇEV Şirketini ve bu şirketin bağlı olduğu BOZAT A.Ş’i grubunu, üçü bir arada, yanlarına AKP yi de getirerek DÖRTLÜ incelerseniz, ÇED Raporlarını veren şirketlerin boğazımıza 15 tane Termik santrali yapacak şirketlerin yan kuruluşu olduğunu belki görürsünüz de…yapılmak isteneni ve kararı ile sonucu, bu resimde görebilirsiniz…

Yani ; CHP Milletvekili Namık HAVUTÇA’nın şirket yetkililerini hedef alarak söylediği BU PROJEYİ SİZE BURADA YAPTIRMAYACAĞIZ ve BİR DAHA GELİRSENİZ DE BU ŞEKİLDE KARŞILANMAYACAKSINIZ ! şeklindeki siyasi duruşunun ve bu duruşa destek veren herkesin göreceği gibi işbu proje,  TERMİK SANTRAL/ler kurularak maalesef gerçekleşecektir.

Neden mi ?  ATI ALAN ÜSKÜDARI GEÇMİŞTİR BEYLER !

*

İlgili Bakanlıklarda ; “ BALIKESİR il BANDIRMA, ilce Şirinçavuş Köyü mevkiinde BAHÇEPINAR ENERJİ ÜRETİM VE İNŞAAT A.Ş. tarafından yapılması planlanan BANDIRMA TERMİK SANTRALİ ( 2 X 800MWe/2 X 817 MWm/3687MWt, KÜL DÜZENLİ DEPOLAMA TESİSİ, DERİN DENİZ DEŞARJI VE İSKELE) projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan ÇED Başvuru Dosyası Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği'nin 8. maddesi doğrultusunda incelenmiş ve uygun bulunmuş olup, projeye ilişkin ÇED Süreci başlamıştır.” Denilmektedir ve ŞİRİNÇAVUŞ a yapılacak iskele için de, start hemen verilmiştir !  (Bkz. AKP li Balıkesir B.Şehir Belediye Kararları…)

Ve öncelikle, 1/100.000 ÇDP için Bandırma, Gönen, Manyas, Balıkesir, Çanakkale den, iptali dava açma hakkı olan, DANIŞTAY’a direkt müracaat hakkı olan hiçbir kurum ve kişi, doğru dürüst İPTAL DAVASI açmamıştır da ondan… Bunun açıklaması ve hesabını da, günü gelince,  başta Bandırma BELEDİYESİ, CHP-MHP-AKP si, GÜMÇED-BAÇEV gibi STKlar, SENDİKALAR ve planın içinde ve sınırında arazisi olan patron ve köylüler, vereceklerdir. Ben Ramazan NARİN olarak, 1/100.000 ÇDP ile ilgili yapılan pek çok toplantıya katıldım. O toplantılarda, kimsenin dikkatini çekmemiş olsa da… HUKUKİ SÜRECİN adam gibi yapılması ve davaların açılması konusunda, üzerime düşen uyarılarımı, sözlü ve yazılı olarak yaptım.

Neden DAVA açmadınız beyler  ve neden bu projelere karşı çıkıyor gibi Bergama’nın HOPPEDİKS Bayram-ı gibi, bizi yanıltıyor ve aldatıyorsunuz ?... Sorusunu sorma hakkım var.

*

Yani vahşi kapitalizm ve yahşi paracıklar, çok kişinin gözünü karartmıştır ve pek çok kurum ve bürokratı, pek çok STK ve yöneticisi, yarın açılacak işletmelerden kendilerine düşecek payın hesabı içindedirler. Veya işe yerleştirecekleri çocukları için (500 istihdam) veya arada götürülecek komisyonlar için, torunlarımızın geleceği ve hayatı, maalesef yok sayılmıştır ve daha da sayılacaktır.

Nafile namazlar, nasıl ibadet değilse, timsahın gözyaşları misali bu hamasi nutuklar da, gaz alma toplantıları da, formaliteden öte bir şey değildir. Aktörlerle figüranlar birbirini tanımamaktadır. Veya figüran olanlar, aktörlerini tanımamaktadır. Ve başta Şirinçavuş köylüsü, bu olaya duyarsızdır.

Ve, karşı çıktıklarını söyleyen CHP li vekiller ve Bandırma Kent Konseyi Başkanı Ş.ENGÜDAR bile, Termik Santralin kurulamayacağını 1/100.000 ÇDP ye bağladıklarına, itirazlarını buna DAYANDIRDIKLARINA göre, Termik Santrale karşı duruşun meşruiyetini, 1/100 bin plandan aldıklarına göre, TERMİK SANTRAL, İlgili Bakanlıklardan Hükümetten, finansör dış sermayelerden gerekli onayları alındığına göre, emsaller onay aldıklarına göre ve bence kurulacaktır beyler…!

AKP’ li Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın, Şirinçavuş’ta bulunan 20 bin metrekarelik alana yapılacak olan iskele ve depolama sahasıyla ilgili, acele kamulaştırma kararı aldığını da bilirsek, TERMİK SANTRAL için planın yürüdüğüne dair, belki bana hak verirsiniz…

Bilmeyen vatandaşlarımız için söylüyorum. İşbu TERMİK SANTRAL Projesi ; ilgili bakanlıklarda ve kurumlarında, TERMİK SANTRAL KURULUŞ İZİNLERİ O-NAY-LAN-MIŞ-TIR… ve sürecin tamamlanması için gereken formalite olan, ÇED Raporuna sıra gelmiştir. Köy kahvesinde yapılan da, sadece bilgilendirme toplantısıdır ve varsa (amiyane tabirle) GAZ ALMA toplantısıdır… Formalite bununla tamamlanmıştır. Güney Marmara ölmüştür, ruhuna el-fatiha !

*

Ve göreceksiniz ki, Erdek körfezinden Çanakkale’ye uzanan boğaz kıyısında başka TERMİK SANTRAL/leri için, ÇED Raporu/ları süreci OLUMLU tamamlanmıştır. Gözden kaçırılan, ve konuşmacıların hiç birinin söylemediği bu gerçek, benim maalesef haklı çıkacağımı gösteren, emsal-i  bir gerçektir. Hangi deniz, tarım, sit alanı v.s den bahs ediyorsunuz beyler ?

1/100.000 Plan daraltılmış olsa da ;  sayın Belediyeler ve mimarları ve milletvekilleri de gayet iyi biliyor ki ;  o plan sahası, ilkinden daha fazla genişletilecektir. Bunun için de, yasal bir engel yoktur.

( Bu sahada, yüksek fiyatlarla arazi almaktan vazgeçen firmaların vazgeçme sebebi ; AKP Hükümetinin tanıdığı ACELE KAMULAŞTIRMA hakkıdır ki, arazi sahipleri artık verilenle yetineceklerdir. Bkz BOTAŞ )

Bu toplantı da, bir tek Erdek Belediye Başkanı Hüseyin SARI, 1/100.000 ÇDP İPTAL Davasını kendilerinin açtığını, hukuki sürecin sürdüğünü söylemiştir ki, hukuktan ve siyasetten biraz anlıyorsam, bence 1/100.000 ÇDP Planı yürürlüktedir. Avrupanın ve Rotterdamın terk ettiği, ortalama insan ömrünü 45 yaşına düşürdüğü için 3. Dünya ülkelerine ithal ettikleri (kovdukları-vazgeçtikleri) AĞIR METAL KİMYA Sanayii için kurban, AKP nin AB ye verdiği sözlerle…Türkiye ve GÜNEY MARMARA seçilmiştir.

1/100.000 ÇDP nin adı BALIKESİR-ÇANAKKALE ÇDP idi ;

Çünkü bu plan, iki ilimizin sınırlarını kapsıyordu. Çanakkale ve Çanakkaleliler de aynen bizim gibi cılız ve hukuki süreçleri tam çalıştırmadan, hamasetle güya TERMİK SANTRALLERE karşı çıkıyorlardı, ama LAPSEKİ-BANDIRMA arasında şu anda 4 Termik Santral için ÇED Raporları. olumlu olarak verildi !  Ve, korkunç olanı biz sadece ŞİRİNÇAVUŞ TERMİK SANTRALİ ile uğraşırken, bir tanesiyle acaba baş edebilir miyiz derken, bu sahadaki TERMİK SANTRALLERİN sayısı HÜKÜMETİMİZCE (15) olarak planlandı. ŞİRİNÇAVUŞ TERMİK SANTRALİ de, bu 15 in içindeki santrallerden biridir.

Olumlu Rapor verilen Termik Santrallerin bölgesi, Kaz dağlarıdır, oksijen deposudur, endemik bitki (Dünyanın başka yerinde yetişmeyen özgü bitkiler) merkezleridir. Şimdi, Şirinçavuş Santraline karşı çıkışları, bizde Ç.Kaleliler gibi… burası DOĞADIR, burası endemik bitki sahasıdır, burası tarım sahasıdır gibi nedenlerle… hamasi biçimde, kül yutmayız diyerek, durdurulmasını istemekle, durduracağımızı sanıyorsak, KOSKOCA ALDANIYORUZ ve ALDATILIYORUZ beyler..!

Ben, ŞİRİNÇAVUŞ TERMİK SANTRALİ ile ilgili ÇED Raporunun olumlu mu verileceği, olumsuz mu verileceği hakkında, sadece görüşümü yazdım. Rapor, maalesef olumlu olacaktır. Ve maalesef işbu SANTRAL, bu köyümüze kurulacaktır. İsteyen davul çalsın göbek atsın, isteyen nafile namazlarını kılsın öksürsün, aksırsın, isteyen timsah gözyaşı döksün.. Bandırma,  öncelikle Bandırma ve Erdek Körfezindeki, KMlerce uzun denizler sahiline, neden sadece 4 tanecik köy kurulduğunu, neden sahile şimdiye kadar yapılaşmadığını ve neden bu eksikliği görmediğini ve sahillere neden sahip çıkmadığını sorgulamalıdır..!

 PLAN YAPILMIŞ PLAN diyen Ozan Arif’i buraya davet etmek lazım arkadaşlar, bizim de hal-i pür mealimizi bi seslendiriversin ! 

Ramazan Narin -Bandırma Gerçek