(3.) Üçüncü Yol ..? 31.Mart!

(3.) ÜÇÜNCÜ YOL..? 31 MART !

TÜRKİYE, adına sistem mi dersiniz, adına dış güçler mi dersiniz, adına... Amerika-Rusya-Batı mı dersiniz...birtakım güçler tarafından, 11.KASIM.1938 tarihinden beridir, emperyalizmin istediği şekilde dizayn edilip, değiştiriliyor. ‘YENİ’ sloganlarını hatırlıyorsunuz değil mi ? ‘YENİ TÜRKİYE !’ Evet, YENİ... dizayn ediliyor !

24 EKİM 1999 Gecesi, Av. Münci İnci’nin evinde, bazı Amerikalılar ve emperyalist uşaklarının ( Tuğrul TÜRKEŞ’ten Nazlı Ilıcak’a kadar, birileri vardı o toplantıda) aldığı kararı da hatırlıyorsunuz umarım...’R.TAYYİP ERDOĞAN Türkiye’ye BAŞBAKAN olacak !’

Başbakan oldu...yetmedi Cumhurbaşkanı da oldu biliyorsunuz değil mi ? Oysa o karar, kimseyi ırgalamamıştı, umursuzluk vardı herkeste...

2002 de hızlandırılan sistem değişikliği, o kadar başdöndürücü bir hızla ilerliyor ki, 2010 Referandumu ile önünü açanlar, bugün 2023 ü bekler hale geldiler. YETMEZ ama EVET ! Onu çığıranlar, kendilerini biliyorlar ! Çünkü, çiviye ...girmesi için çekiç darbesi, en sert, o günlerde vurulacak. Belki de paşa paşa, TÜRKİYE CUMHURİYETİ Devletinin adı bile değişecek ki ; bunun yapılabilinmesi için, 2 Partili düzene geçilmesi gerekiyordu, geçildi. Ama TEK PARTİYE de geçilmesi gerekli ! Gürültüye, patırtıya gerek yok...

7-Haziran seçimleri, çok partili düzeni geri getiriyordu ki, istikşafi görüşmelerle zamanı yiyip, seçimleri iptal ettik biliyorsunuz. Arkasından Kasım seçimlerini yapıp, 2 partili dönemi pekiştirdik. Haaa, o tefferuat partilerini, yani DİĞERLERİ dediklerimizi de, etkinliği kaldırılan meclise soktuk mu ? Soktuk vallahi. Ama, bunu neyle yaptık ? İTTİFAK ile. Bunun için, yasa bile çıkarmıştık değil mi ? İttifak yasası ! Bileşenler birleşsin !

NEYSE KONUMUZA GELELİM !

Ben, 3. Yol’u yazmak için kalkıp oturmuştum buraya, 3. yolu yazayım...Vikipedi diyor ki; “ Üçüncü yol, bireyci sağ ekonomi politikalarıyla solun sosyal adalet görüşünün bir sentezidir.[1] Üçüncü yol olarak ciddi bir yeniden değerlendirme içindeki çeşitli merkez sol ilerici ekonomik canlılık ile ilgili uluslararası şüpheye yanıt olarak devletin siyasi politikaları oluşturuldu. Bu daha önce Keynesyencilik tarafından yaygınlaştırılmıştı ve popüler neoliberalizm ve yeni sağ için karşılık gelen bir artış ile tezat ekonomik politikalardır. ve ; Üçüncü yol, genellikle sosyal liberal ve sosyal demokrat hareketler tarafından teşvik edilmektedir.

Şimdiki Sosyal liberaller AKP de, Aslan Sosyal demokratlar ; CHP de değil mi ?

Türkiye de çok denendi ve zaman zaman da, başarılı olundu bu konuda. 1950 den itibaren, çok partili sisteme geçtik ya, tek partide toplanan farklı düşünceler, pıtrak gibi seğirttiler ve bir çok partileri oluşturuverdiler değil mi ? CHP, DP yi MHP yi doğuruvermişti. DP de AP yi ve MSP yi doğurmuştu. Bu çokluğun bir faydası da, ihtillalere sebebiyet vermesiydi mesela. Hoşuna gitti emperyallerin ve darbecilin. İhtillaler yapıldı ve merkez sağ, merkez sol kaleleri kuruldu mesela. Merkez sağ, milliyetçileri, liberalleri, dindar dincileri bi araya topladı, merkez sol da ; ilerici, devrimci, ulusalcı, etnikçi, marjinal ne varsa, onları bir araya topladı.

3.Yolu deneyen son örneklerden, bir evvelki ANAP’ı bir düşünün, dinci, milliyetçi, solcu üç eğilim partisiyiz dediler ve muvaffak da oldular değil mi ? ANAP yolsuzluklarla eskiyince, 3. yol tekrar gündeme geldi ve SHP tarafından, sol fraksiyonlar, kürtçüler, sosyal demokratlar bir araya geliverdiler de, uzun sürdüremediler. SHP çökünce, siyasette taşlar tam yerine oturuyordu ki ; emperyal abilerimiz rahatsız oldular ve 3. yol görevini, bu defa AKP ye veriverdiler. Eski siyasetçiler, tukaka edildi ve hatta Ana Sol

M Hükümetinde yer alan ANAP-DSP-MHP, üç parti birden meclis dışına çıkarılıverdi değil mi ? Yıl kaçtı...2002.

Dizaynatör emperyal abilerimiz, oysa 24 Ekim 1999 gecesi, 3. yol kararı ve görevini vermişlerdi bize. Bu karara rağmen ANASOL-M Hükümeti, 1999-2002... ancak 3 yıl hüküm sürebildi ve görevlendirilen biri ( D.B) Bursa Uluyayla da, ERKEN SEÇİM deyiverdi ve 2002 seçimleri önümüze konuverdi değil mi ? Basın ve medya da, Allah için soroz gibi vakıflarlar aldıkları paracıkların karşılığı, emperyal abilerine çok iyi hizmet servis etmiş olmalılar ki, hükümetteki 3 partiyi de, tukaka ! meclis dışında bırakarak, AKP yi tek başına iktidaragetirivermiştik. Hatırlayın 1. AKP Hükümetini...

AKP o zaman, Anaptaki muhafazakarların, Refah Partisindeki dindarların, MHP deki milliyetçilerin, DSP deki solcuların ve kindarların... 3 eğilim değil, çok eğilimlerin partisi olarak, tek başına iktidar oluvermişti. Sizi gidi vesayetçiler diyerek hem de ! 2002 Bakanlar kurulunu ve meclis yapısını, bir hatırlayıverin. Dönek Anap lılar milletvekili ve bakandı, dönek solcular da öyle, gömlek değiştiren dinciler de, sözde Türkçü geçinen MHP dekilerin dinci muhafazakarları da milletvekili ve bakan falan oldular değil mi ? Liboşlar bile bakandı.

Neymiş ; emperyal abilerin, bir ülkedeki rejimi yıkmak için kullandıkları bilinen 3. yola sevk etme taktikleri, iyi tutuyormuş yani...Dikkat edin. Hangi ülke emperyallerin hedefine girerse, o ülkede eskiler tukaka edilir ( Bkz Saddam ve Kaddafi) ve 3. yoldan, yeni birileri sahneye alınıverilir.

Konuyu gene kaçırıyorum... Neyse gelelim günümüze ve günümüzdeki 3. yol arayışlarına...

Offf bitmiyor ki... Yahu 3. yoldan son örnek İYİ Parti değil mi ? AKP den ve CHP den bıkanların, bıktırılanların partisi. Önderleri, yine MHP li ! MHP ve MHP liler, adeta dizaynın taşeronu ! Ğaripsemeyin ve şaşırmayın buna. MHP, her ne kadar Milliyetçi parti ise de, emperyaller, bir ülkede devleti yıkacaklarsa, o ülkeyi sömüreceklerse ; baş rol görevlerine, daima milliyetçileri getirirler ki, değişim ve geçiş... kolay olsun.

Bakın, düne kadar AKP nin referandumlarla ve ordu da, ve yargıda yaptığı değişimi eleştiriyorduk, yıkıyorsunuz TC yi diye değil mi...Ulan seni yüce divanda yargılatmazsak namerdiz, şerefsiz falan da diyorduk değil mi ? Hadi buyrun...En milliyetçi Parti MHP, AKP ye iltihak etti ve şimdi de söylesenize AKP TC yi yıkıyor diye ! Seni yüce divanda yargılatmazsak şerefsiziz diye ! Nemerdiz diye ! Olur mu öyle şey...MHP, yıkılışa hiç sebep ve destek verir mi değil mi ? Verir de, adını yeniden kuruluş deyiverir, adına BEKA deyiverir ve desteğin üstü örtülür.

MHP nin içinden bir gurupta ne yaptı ? İYİ Partide 3. yol hareketi... Şimdilik iktidar olamadılar ama....başka bir 3. yol çıkmaz ise, biliniz ki bundan sonrası bir dönem, İYİ Partinin olabilir ve değişim hareketini, İYİ Partiye tamamlatırlar. 1999 dan beridir değişen Anayasalar, yasalar ve sistemin geri geleceğini düşünmüyorsunuz umarım ! Harbiye bile kapatılmış ve Milli Savunma Üniversitesinde ordumuz dizayn edilirken, Kuleli yi hatırlıyoruz ve istiyoruz diyemezsiniz....Biliniz de !

GENE SADETE GELEMEDİM YAHU !

Arkadaşlar, Türkiye ; gerek yaşadığı Referandumlar, Anayasal değişiklikler ve seçimlerde çok partili cumhuriyet rejimini çoktan bırakmış ve ittifak yasaları sayesinde çoktan, iki partili düzene geçmiştir. İki partili düzenin iki partisi kim mi ? Elbette ki AKP, elbette ki CHP... İkisi de, aldığı rolden ve konumdan memnun !

AKP ye iltihak eden partiler...MHP dir mesela. DP dir mesela. BBP dir mesela. VATAN Partisidir, HDP dir mesela !

CHP ye iltihak eden partiler ise ; İYİ Partidir mesela...DSP dir mesela ve marjinal diğer sol partilerdir mesela. Zımnen iltihakları, fiilen yok diye lütfen red etmeyiniz !

Haaa, burda HDP nin... CHP ye iltihakı yakışır, olamaz HDP AKP ile diyenleriniz olabilir. 1989 daki SHP yi özleyebilirsiniz...Diyebilirsiniz de, ben de size derim ki ; bakınız yakın geçmişe, bakınız açılım sürecine, bakınız güneydoğu ve doğudaki kürtlerin hem HDP de, hem de AKP de konuşlanmasına ! Haaa HDP lilerin CHP ye de sızdıkları malumumuz, CHP liler HDP ye sızınca o da normal. HDP Kürt hareketi tam Amerika güdümlü bir siyasi hareket oldukları için onları da kınamayınız. Onlar, açık buldukları her kapıdan içeri girerler. Sahi CHP Güneydoğuda ve Doğuda etkin mi acaba ? Yoksa sahillerde, viski ve rakısını yudumlayan yerlerde mi daha etkin ? Bunu da bir düşününüz !

OFFF ! GÜNDEMİN SADETİNE GENE GELMEMİŞİM !

Yahu ; bir kelime için, kelimenin açılımı için oturuyorum buraya. Acaba daha iyi anlarlar mı beni... kaygımdan olacak...Bir türlü can alıcı esas yere gelemiyorum veya geç geliyorum. Yazılarım uzun oluyor. Ondan sonra da, yazılarını çok uzun yazıyorsun diye, yazdığım gazetelerden ve arkadaşlardan, bir ton fırça ve sitem işitiyorum.

Bugün, Bandırma ve pek çok Balıkesir ilçesinde, hala Belediye Başkan Adayları, Millet İttifakınca CHP+İYİ PARTİ... halen açıklanmadı ya...İki tarafında seçmenlerinde, büyük bir hayal kırıklığı ve motivasyon bozukluğu başladı tabii ki. Bandırma da CHP nin Adayı kim ? Veya CHP+İYİ Parti ittifakının Adayı kim ? Her kafadan bir ses tabii !

Bandırmada yaşadığımız bu siyasi kaos, ülke genelinde de var aslında. Dikkat ederseniz, pek çok yerde adaylar, halen belli değil. Oysa seçimlere, şunun şurasında 2 ay kaldı değil mi ? Bu saatten sonra aday açıklasanız ne olacak ? O aday, 2 ayda yerel seçim çalışmasının, 10 da birini bile yapamaz. Mucize mi yaratacak ? Kaybedince ilk söyleyeceği şey de belli, takvim dardı, programımı yapamadım, yetiştiremedim. Zaman olsaydı neler-neler yapacaktım oysa...falan filan yani.

Peki, bu siyasi kaosun müsebbibi kim ? Bana göre ne Kemal Kılıçdaroğlu, Ne Akşener, ne Erdğan, ne de Bahçeli...Müsebbip ; bu liderleri başımıza görevlendiren sistem. Emperyal ağalar. Ve onların elemanları da, onlar kadar müsebbip mi diyeceğim de. ceza kanunumuzda kasden adam öldürmek fiili ile, taksirle adam öldürmek fiili çok farklı cezalar alıyorlar ya, TAKSİRLE ÖLDÜRENE, ÖLÜME SEBEBİYET VERDİ DİYORLAR YA...bizde taksirle kaosa sebebiyet verenlere, ona göre küçük ceza keselim mesela...Yerel seçimlerde, bir iki tokat atalım mesela !

Arkadaş, ittifak görüşmeleriniz başlamış. Hiçbirşey net değilken... kalkıyor Balıkesir B.Şehir Adayınızı açıklıyor ve adamı miting miting gezdirip, çalıştırmaya başlıyorsunuz. Arkasından da ; ittifak ortağımız istemedi deyip, bir ay sonra adayınızı geri çekiyorsunuz. Ortağınızın adayını açıklıyorsunuz...Ahmet AKIN dan ve İsmail OK’tan bahsediyorum tabii... Seçime, dez avantaj yarattınız arkadaş...Belki de kazanacaktınız, biz kazanmayalım, AKP sen devam et dediniz !

Allahtan, rakibiniz de adayını erken açıklıyor ama ağır top kullanamıyor ve ben yoruldum, bu seçimi CHP alsın diyor. CHP de...yok istemem, sen iyisin, sen devam et diyor...Top ortada yani...

Ve başlıyor mu 3. yol arayışları halkta. Öyle ya...iki adaya mahkum edilmişiz ve o adayları önümüze koyanlar bile henüz birbirlerine iyi iltihak edememişler. Tıpkı, kaynanalı evliliğin ilk aylarındaki gibi, arada yüksek sesli tartışmalar... Seçmen milleti başladı 3. yol arayışlarına...

Başladı da, zamanın kısalığı onlar içinde dezavantaj. Öyle ya, bağımsız mı girsinler, yoksa bu seçimlerden sonra esamesi okunmayacak ama, seçime girme hakkı bulunan teferruat partilerinden, yani diğerlerinden mi girsinler ? Halen MHP ve iltihak edilen yerlerden işaret bekleyen eski Milletvekili

Ahmet DURANBULUT neredeyse, sponsorlar bulabilseydi, DP den B.Ş Belediye Başkan adayı olacaktı mesela...

Seçmenlerin, AKP, MHP ye kızanları illa CHP, İYİ Partiye mi gitsinler ? Veya tersi...CHP, İYİ Partiye kızanlar, AKP+MHP ye mi gitsinler ? Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık var ! Cezayı göze alıp, yere tükürecek çok sayıda 3. yol seçmeni, inanın ki var. İttifakları içine sindiremeyenler o kadar çok ki ! Yani beldesinde sevilen, sayılan, sosyal ve ticari ve maddi durumu iyi birileri çıksın, diğerleri dediğimiz partilerden veya bağımsız aday olsunlar, inanın 3-5 yerde kazanabilecekleri gibi, seçimlerdeki ittifak partilerinin oy oranlarını ve belediye meclis dengelerini bile değiştirebilirler, işbu iki ittifakın dayatmalarını, hesaplarını, alt üst edebilirler.

Bandırmayı düşünüyorum da, AKP Adayını açıkladı. ALP BOSTANCI... Amenna. Ama MHP halen, ALP BOSTANCI bizim de adayımız diyemedi ! Aday da çıkaramadı. Bandırmada liderlerinin konuştuğu namussuzum, şerefsizim ! sözlerini halen unutamadığı için, AKP nin bayrağını nasıl sallayacaklarını düşünüyorlar şimdi ! Ya birileri hatırlatırsa mesela ! Bir kahvede, bir mekanda bir vatandaş sorarsa o sözleri BEKA, BEKAA mı diyecekler acaba ?

CHP de Bandırma adayını halen açıklayamadı, İYİ ler de açıklayamadı. Yarın, öbürgün açıklanacak da... acaba CHP li aday olursa, İYİ Partililer bizim adayımız diyebilecekler mi gönülden, veya İYİ Partili biri açıklanırsa, CHP liler, bu bizim adayımız diyebilecekler mi ? Birlikte rakı masalarına oturup, birlikte halay çekmeye benzemiyor bu işler. Kan uyuşmazlığını, kahvelerde onlara da soracaktır birileri !

Yoksa, istifalar ve parti değiştirmeler mi başlayacak Bandırma’da veya 3. yol partisi olarak, DSP mi DP mi kullanılacak ? Çok merak ediyorum da... Benden ziyade seçmen milleti merak ediyor bu durumu. Siyaset, puşti bir zanaat. Hiç kimse, hiçbir söz sabit değil. Aldatıldım da dersiniz, gömlek değiştirdim de dersiniz, yok öyle olmaz, böyle de diyebilirsiniz. Bakınız Edremitte açıklanan Cumhur İttifakının adayı Tuncay KILIÇ’a..; HDP nin de, DP nin de, AKP ninde oylarını alacağız diye, ağzından kaçırıverdi bile...Tuncay körfezde, Ahmet TÜFEKÇİ’den sonra MHP nin en ses getiren Belediye B aşkanıydı bir zamanlar...Kim düşünürdü, MHP gibi bir partinin, HDP nin ortağı ile ittifak edeceğini ve HDP den oy isteyeceğini ? HDP den oy almak demek ; onların, taleplerini de yerine getireceğim demektir, değil mi ?

SELAM OLSUN 3. YOL’cu seçmen milletine !

Solun 3. Yolu olabilir mi ? Yeni parti kurulabilinir mi bilemem ama ; 3. Şık için CHP den kaçacaklar, DSP yi kullanacaklar arkadaş !

Sağın 3. Yolu olabilir mi ? Abdullah GÜL ün ağzına bakıyorlar herkes de, İYİ Partiye özenip 3. Yol partisi kurulabilir mi bilemem, ama ; AKP den kaçacaklar için DP, belki kullanılabilinir.

3. YOL...Evet, TÜRKİYE de tek adamlı, 2 partili düzene geçmişsek te, 31 MART 2019 Mahalli seçimleri, çok partili demokratik ve parlamenter sisteme yeniden geçiş için, son şansımız olabilir. Sol jargonun çok sevdiği o DİP DALGASI var ya, dip dalgası... 3. yolu kışkırtabilir ve Cumhuru da, Milleti de şaşırtabilir. Veya 3. yol belki de tek kurtuluş reçetemiz de olabilir. Cumhur İttifakının dayatmasına, Millet İttifakının dayatmasına, kerhen veya bilerek karşı koyacaklar, direnenler yani, aykırılar da...bağımsız ve çalışacak bir Belediye Başkanı ve Belediye Meclis Üyesi adaylarını, yaratabilirler. Seçimler iptal olmaz ise, bileceğiz ki ; 31 Mart seçimleri tarihe geçecektir arkadaş.

Ramazan Narin- Bandırma- 22-01-2019