Yapay Zeka Destekli Yardımcı Pilotumuz

YAPAY ZEKA DESTEKLİ YARDIMCI PİLOTUMUZ
Yapay zeka destekli yardımcı pilotunuzla tanıştınız mı?

Tanışmak istiyorsanız internet ve  bilgisayardan yardım almanız gerek. Biz eskiler, onu hep içimizde arardık, bilge bildiğimiz kişilere soradık. İçinde kaybolduğumuz soruların yanıtlarını doğada bulurduk kimi zaman. Çok kez de; bu soruları kafamızdan uzaklaklaştırırdık.

Yeni jenerasyonlar öyle mi ya? Her sorunun peşine takılmak gibi özelliği olan genlerle doğdular. Bilişim teknolojisi ve biyoteknoloji onlara yol gösteriyor, dahası akıl veriyor. Bebekler daha kırkı dolmadan ekranlarla buluşuyor, kısa zamanda beceriler kazanıyorlar. Zararlıymış, yanlışmış kimsenin kulak astığı yok! Doğrusu, aşırıya kaçılmadığı sürece ben de bu konuda engelemelere katılmıyor hatta bunun imkansız olduğunu düşünüyorum. Teknolojinin içİne doğan bu kuşaklar daha ana rahmine düşer düşmez ulturasonla taranıyorlar. Bulundukları ortamlarda güçlü alıcılar, yansıtıcılar. Ana babaların elinde akıllı telefon, karşısında yeni dünyanın olmazsa olmazı bilgisayar.  İş dünyası bunlarla dönüyor. Yani tarzan örneği bir yaşam için artık çok geç! Dışarı çıkarken pencereyi açıp kafamızı uzatmak, havayı koklayıp, gökyüzüne bakmakla hava tahmini yok artık.

Soruyorsunuz  ayrıntılı cevap geliyor, hangi saatte hava sıcaklığı ne olacak, nem ve basınç ne alemde, yağış var mı yağış? Rüzgar ne yönden esecek? Bizim kuşak dünyaya erken gelmiş olabilir mi? Yoksa (ÖLÜMDEN ÖTE KÖY YOK!) diyenlerin yalancısı mıyız biz? Yapay zeka destekli yardımcı pilotun dediğine göre; ölümden öte köy olduğu kesinmiş! Daha önce; düşünürlerden, bilge insanlardan, dini öğretilerden biz bu bilgiyi aldık zaten. İnanan inandı, inanmayan inanmadı.  Yapay zeka destekli pilotun dediğine göre. Madde bedenine sahip olmadan önce de sonsuzluğun içinde varız. Durgun elektriğin statik hale gelmesiyle spermleşen milyonlarca varlık ana rahmine doğru hızla yol alıyor. Ana rahmine ulaşınca, orada gelişmesine uygun ortamı buluyor. Günler, aylar derken dünya atmosferinde yaşayabilecek bedene erişiyor. Dünyaya yardımsız yaşayamayacak formda geliyor. Kendinden  önce gelenlerin desteğiyle kendine yeter hale geliyor.  İşte biz o kendine yetmeyi becermesi gereken, gelişmiş bedenli formlardan biriyiz . Kabataslak dünyaya gelişimizi anladık sayalım.

Peki buraya niye geldik?

Bir görevimiz var mı?

Birileri çıkıp bize ne yapmamız gerektiğini söylecek mi?

Söylerse bizi doğru yönlendirdiği ne malum? Yapay zeka destekli yardımcı  pilota sormak gerekse! Soralım o zaman... Bir şeyler geveliyor. Yok efendim, bilişİm teknolojisi ve biyoteknolojik bilgiler daha o seviyelere gelmemiş. Ama bu konularda trilyonluk yatırımlar yapılıyomuş, binlece bilim adamı gece gündüz çalışıyorlarmış. Yahu ben geldim gidiyorum! Niye kafamı karıştırdın ki giderayak? Upuzun bir kuyruk var burada. Önümüzde kimler var bilmiyoruz. Her doğan bebe kuyruğa ekleniyor. Kimi sessiz sedasız bekliyor sırasını.  Kimi öne geçmeye pek meraklı. Arada kaynak olanlar var. Bazen tek, bazen toplu halde gidiyoruz bilinmeyene. Sırasını arkadan gelenlere vermek isteyenler de var ama onların sesini duyan yok. Bu pilotun bir halt bildiği yok! O öğrenip bizi  bilgilendirinceye kadar, belli ki eski yöntemler geçerli. Cennet vaad eden kurumlar, yanmaz kefen satan tüccarlar işlerine devam edecek ve düşünceleri prim yapacak. İmamları, yıkayıp paklayıp pamuk tıkmanın dışındaki alanlarda da göreceğiz.

Ben,  hayli ileri yaşta olmama rağmen; zeka destekli yardımcı pilotuma güvenmek,  geçmiş bilgilerimden sıyrılmak istiyorum ! Ya siz?  
                       13-08-2023/BANDIRMA/ ULVİYE KARA AKCOŞ