Virüs Salgını ve Devrimci İradenin Güçlendirilmesi

VİRUS SALGINININ YALNIZLIĞI ÜZERİNE DEVRİMCİ İRADENİN GÜÇLENDİRİLMESİ; HANGİ SINIF ADINA SAVAŞIYORSUNUZ? NASIL YAPILMALI?YA DOĞRU CEVAP VERMEK BİR "AKIL OYUNU"DUR...
Savaş alanı tarafların şiddet mekanıdır. Kökeninde sınıfsal hesaplaşmaların görülmesi yatar. İktisadi kaynaktan rücu eden politikanın silahlarla sürdürülmesidir. Ama ideolojik olarak kamufle edilir. Savaş mekanı karşılıklı hedef tayinleri ve yok etmeleri üzerinden harekat edilen bir kurmaylık deneyimine dayalı savaştır. Bu savaşta kimse kendini açık hedef ilan etmez. Savaş hedefi karşı tarafın kurmaylarını yok etmek üzerine kurulur.

Tarih derin sayfalarında kalmış bu işin kent savaşı ustalarından SR'lerin hedefi hiç bir zaman sıradan askerler veya bürokratlar olmamıştır. Çar, Çar ailesi, Çar'ın özellikle İçişleri Bakanı, Emniyet Genel Müdürü -özellikle Ohrana'nın genel müdürü gibi stratejik hedefler olmuştur. Hiç bir siyasi mahkum veya taraftar (bunlara Tolstoy gibi imanlı pasifist anarşisti de ekleyelim) açlık grevi/"ölüm orucu"(!?) gibi dinsel kaynaklı kendini yok edecek "intihar" biçimlerini eklemeyi "akıl" edememişlerdir. Bunu kullanan Manatham Ghandi'dir. Hindistan'dan komünist partisinin gücünü kırmak için Britanya MI.6 kanalıyla Güney Afrika'dan getirilen idareci kastı üyesi avukat.

Ho Amca hapishanelerde "intihar" grevlerini yasaklarken savaş meydanında beline TNT saran FEDAİleri ABD ordusunun stratejik köy harekat merkezlerine veya 105 mm.lik obüs toplarının bataryalarına Vietkonglu gerillaları saldırtmıştır. Ki bu Amerikan ordusunun korkulu rüyası olmuştur.

1970'lerde Tupomaroslar faşist darbeci generaller ve CIA marifeti ile 1m.x1,5m.lik (12 MK üyesi. birisi ölmüş. biri aklını kaçırmıştır) kovuklarında insanlık dışı biçimde 3 yıl hücre hapsinde kendi dışkılarını yiyerek asla teslim olmayı kabul etmeyerek, savaşmışlardır. Hiç birinin aklına "açlık grevi" gb. bir "intihar" gelmemiştir. Yıllar sonra onlardan biri Uruguay devlet başkanı olmuştur.

53 yıllık thkpc-1970 saflarında silahlı mücadeleden; 33 yıldır yazarlığı sosyolog titri ile güçlendirerek verdiğim mücadelede (12 Eylülde tutuklu bulunduğum hapishanede karşı olduğum bu eylem biçimine eleştirisini yaptıktan sonra sadece 3 gün sembolik olarak katıldım( -maalesef-) bu gibi küçük burjuva atıp-tutmalara prim vermedik.

Bilimsel Komünizm, Proleter Devrimciliği bilim olarak esas alırken; işçi sınıfı fabrika disiplinini de mücadele biçiminin iradesini sağlam tutma biçimi olarak kabul eder. Bunun dışında küçük burjuvazinin bayıldığı lafazanlıklara karnımız toktur.

Tek yol kesintisiz sosyalist devrimdir..

06-04-2020/BURHANİYE