Trafik Haftası ve Fahri Müfettişlik

Bu yıl 04-10 Mayıs "Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası" ülke genelinde  düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Türkiye genelinde, trafik kolluk görevlilerinin (polis-jandarma) bulunmadığı noktalar da onlara trafik denetimi görevinde yardımcı olmak amacıyla, sivil inisiyatif olarak hiçbir beklentisi olmadan trafik kazalarında yaşanan can kayıplarını önlemek için trafik denetimi görevi üstlenen Fahri Trafik Müfettişleri 1997 yılından beri başarıyla görev yürütmektedirler.

Bugün Türkiye genelinde, aralarında spor yorumcusu, gazeteci, sanatçı gibi popüler isimlerin ve asker, polis, avukat, öğretmen gibi her meslek grubundan yaklaşık 34 bini aşkın Fahri Trafik Müfettişi görev yapıyorlar.
Trafik Güvenliği konusunda duyarlı, büyükşehirlerdeki kuralsızlığın önüne geçmek isteyen çok sayıda Fahri Trafik Müfettişi adayı var. Ancak buna rağmen yeni trafik müfettişi adaylarına yıllardır onay verilmiyor.
Oysa yasa, bir ilde trafik tescile kayıtlı motorlu araç sayısının binde 2'si kadar trafik müfettişi olmasını öngörüyor. Bu yıl ocak ayı itibarıyla İstanbul'da trafiğe kayıtlı motorlu araç sayısı yaklaşık 5 milyon 455 bin.
Yani İstanbul’da yasa uyarınca 10 bin 900 fahri müfettiş olması gerekiyor. Oysa İstanbul’da hâlen fahri trafik müfettişi sayısı 4 bin 500 civarında. İstanbul'dan Müfettiş olmak için başvuran adaylar görevlendirme için iki ya da üç yıldır beklediklerini ifade ediyorlar. Dünyanın birçok gelişmiş ve medeni ülkelerinde vatandaşlar, Fahri Trafik Müfettişi olmadıkları hâlde fahri müfettiş gibi görev yapıyorlar, trafikteki kuralsızlıkları kolluk görevlilerine ihbar ediyorlar. Çünkü bu bir vatandaşlık görevidir.
Ben de merkezi İstanbul'da bulunan Fahri Trafik Müfettişleri (FTM) Derneği'nin hem yönetim kurulu üyesi hem de basın sözcüsü kimliğimle, Türkiye genelinde ve megakent İstanbul'da her yıl motorlu taşıt sayısı arttığından, başta İstanbul, Ankara,İzmir ve Bursa gibi büyükşehirler olmak üzere sürekli trafiği gözetleyerek denetim görevi yapacak fahri müfettişlere ihtiyaç duyulmaktadır.

Türkiye genelinde  Valiliklere başvuru yaparak fahri trafik müfettişi olmak isteyen  binlerce adaylar mevcuttur. Bu adaylar, İçişleri Bakanlığımızdan yeni Fahri Trafik Müfettişi adaylarına görevlendirme onayı verilmesini istiyorlar..

Ben de,ülke genelinde trafik kolluk görevlerine yardımcı olmak ve trafik güvenliğinin sağlanması için sürekli ve etkin bir trafik denetimi yapılmasının sağlanması amacıyla, bu fahri müfettişlerin görevlendirme talebinin gereğinin İçişleri Bakanlığımızca yapılacağına yürekten inanıyorum.

15-05-2024 -HALİS KAHRAMAN