Seçimlerin Arifesinde...

SEÇİMLERİN ARİFESİNDE…

14 Mayıs Seçim tarihine birkaç gün kaldı. Şu anda bile ülkeyi yönetecek olan; 500 milyar dolar dış borcu kapatacak, 120 milyar doları bulan 6 Şubat deprem hasarını onaracak, insanları çadırlardan, konteynerlerden kurtaracak, onları ev sahibi, iş sahibi, aş sahibi yapacak iktidarı kuracak olan ittifak grubu partileri seçmekte zorlanıyoruz.

Seçimlerin kaderini, gelmiş olduğumuz bugün – seçim arifesinde- dahi “karasızların oyları” belirleyecektir. Bu durum sizde nasıl bir duygu uyandırıyor? Bende uyandırdığı duygu; acizlik, kandırılmışlık, çaresizlik, kolayca manipüle edilebilir olmak! Ve de derin üzüntü.

Depremzedelerin kaderi, evsizlerin evleri, işsizlerin işleri, Pazar artıklarından beslenenlerin aşları, askıda ekmekle, kuru ekmekle açlık giderenlerin ekmekleri, ya da ucuz ekmek, ucuz pide kuyruklarında beklemeye zamanı olan emeklilerin “ölü emekleri”, kararsızların verecekleri son anlık kararla değişecektir. “Ya herro, ya merro “durumu!

Meydanlarda, bir ittifak grubunca; “Patates- soğan, güle güle Erdoğan!” sloganları atılırken, ülkenin bu ekonomik bataklığa saplanmasında tek suçlunun, tek sorumlunun “iktidar grubu” olduğu haykırılırken, diğer tarafta; “Togg yaptık, her aileye, sudan ucuz bir Togg vereceğiz, parayla değil haaa, sırayla, sırayla. Duyuyor musun Bay bay Kemal, sen bu ülkeye ne yaptın? Bunlar var ya bunlar, Erzurum’da kendi kendilerini taşlatarak mazlumu oynuyorlar, böylece oy toplayacaklarını sanıyorlar. Avucunuzu yalarsınız, avucunuzu!” söylemleri kulakları tırmalıyor. Kararsızlar da bir o tarafı dinliyor; “haklı” diyor, bir öte tarafı dinliyor; “haklı” diyor.

Hadiyin artık kararsızlar, kararınızı verin de bu dünyada cenneti mi yaşayacağız, cehennemi mi biz de bilelim artık. Her şey sizlerin elinde. Sözüm ona; “patron sizsiniz”, ücretiyle geçinmeye çalışan “tırışkadan”patron!

09. 05. 2023, İzmir, Sedat Pamuk