Gazze'de Yaşanan Soykırım

GAZZE’DE YAŞANAN SOYKIRIM
Gazze’nin üzerine bombalar yağıyor…
Gazze’nin üzerine füzeler atılıyor… Gazze’nin sokaklarına tanklar giriyor ve Gazze’nin sokakları top atışları ile dövülüyor.
Gazze’nin üzerinden savaş uçakları geçiyor ve her bir savaş uçağı, kız çocuklarının kucağındaki oyuncaklarını hedef alıyor… Kız çocukları, oyuncak bebeklerinin boyutunda parçalara ayrılıyor. Kimlikleri tanınsın, ceset parçaları karışmasın diye, çocukların kollarına kimlikleri mürekkeple yazılıyor. Savaş uçakları sorti yapıyor, çocukları hayattan koparıyor. Küçücük bedenlerden kopan yürekler, birkaç dakika da olsa çamurlu sokaklarda atmaya devam ediyor. Gazze’de katliam yaşanıyor. Gazze’de Filistin halklarının kökü kazınıyor.
Gazze’de yaşananlara Batı dünyasının gözleri kapalı. Kapitalist üretim sisteminin Merkez ülkesi konumundaki ABD, kapitalist ülkelerin demiurgosu olan ABD, Gazze’deki soykırımın müsebbibi olan ABD, uçak gemileriyle, maddi manevi desteğiyle İsrail yönetiminin sırtını sıvazlıyor. “Yürü!” diyor. “Arkanda ben varım!” diyor. “ Tanrı’nın sana vadettiği bu kutsal topraklarda, insan görünümlü hayvanları yaşatma, alayının; çoluk çocuk, kadın erkek, genç yaşlı, sağlıklı hastalıklı, hepsini yok et!” diyor. “Aha da sana silah yığınağı; toplar tüfekler, uçaklar füzeler, tanklar buldozerler, daha daha ne istiyorsan, ne kadar istiyorsan, al kullan, yok et, insanlarla birlikte silah stoklarını da tüket!” diyor. 
Silah stokları tüketilmeli… Silah stoklarını yer gök almıyor. Silah stokları depolara sığmıyor. Silah stokları; her biri “ölü” sermaye. Her biri ölüm kusan sermaye. Kapitalist sistemin Drakula’larının oyuncakları. Uluslararası sermayenin paracıkları, gözbebekleri. Sürekli üretiliyorlar, yeniden, yeniden teknolojik yeniliklerle üretiliyorlar. Elbette ki tüketilecekler! Kapitalist sistemin olmazsa olmazı; kar amaçlı üretim ve üretimin sürekliliği için gerekli olan tüketim…
Tüketiyorlar silah depolarında birikmiş silahları; küflenmesin diye, yerine yenilerini, hem de pırıl pırıl ışıldayanlarını yapabilsinler ve paracıklarını kasalarında toplayabilsinler diye. Kapitalizm krizde… Kriz demek; sermayenin değersizleşmesi demek. Sermayeyi yeniden değerlendirmek, kapitalizmi krizden çıkarmak gerek.

Atınız bombaları, füzeleri Gazze’ye, tüketiniz silah stoklarını. Atınız, atınız Gazze’ye!

Bugün Gazze’ye, yarın belki de Gebze’ye! Kim bilir…
Sedat Pamuk, 08. 11. 2023, İzmir