Mirza'nın Bandırma'ya En Büyük Hizmeti

    MİRZA'NIN BANDIRMA'YA EN BÜYÜK HİZMETİ

    Bu yazımda Bandırmalıların hiç bilmediği bir konuya değineceğim...
    İnsanlığın arsızca soyup soğana çevirdiği güzel dünyamızın doğal kaynaklarının sonu hızla yaklaşıyor ve kapıyı çalan en büyük tehlike de kömür, petrol ve doğalgaz kaynakları hızla tükeniyor; bu tükenmeyle birlikte çevre kirliliği de hızla artıyor ve dünyanın iklim düzeni de hızla bozuluyor.
  Bu gidişata karşı iklimin bozulmasına neden olan etkenlerin karşısına alternatif enerji kaynağı olarak, güneş ve rüzgâr enerjisini kullanmaktır.
    Petrol ve doğalgaz yatakları, dünyayı yöneten emperyalist güçlerin elinde olduğu için, bu güçler öteki doğal kaynaklara yakın zamana kadar izin verditmediler.
    Ama artık dünya yavaş yavaş güneş ve rüzgâr enerjisine dönüyor ve hazırlıklarını yapıyor, fosil yakıt yerine yenilenebilir enerjileri kullanmaya başlıyor.
    Geçmiş dönem CHP Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza'yı seversiniz ya da sevmezsiniz; bu sizin tercihiniz ama Dursun Mirza'nın 5 yıllık hizmeti içinde yapmış olduğu en hayırlı hizmet, dünyada yaşanan bu değişimi ve gelişimi görüp, takip ederek güneş enerjisi projesini Bandırma'nın Erikli Mahallesi'nde Bandırma'ya aait olan ve tarım için elverişli bulunmayan arazide uygulamaya geçirmiş olmasıdır.
    Bu tesisle Dursun Mirza Bandırma Belediyesi'ne temiz enerji ürettirerek, Bandırma Belediyesi'nin elektrik giderlerini karşılamış, hem de tasarruf sağlamıştır. Daha da bitmemiş Elektrik Kurumu'na bu santralden elektrik satılarak şu anki yönetimin idare ettiği belediyenin kasasına milyonlarca liranın gelir olarak girmesini sağlamıştır. 2023 yılında, şu anki Bandırma Belediyesi'nin sadece bir yılda güneş enerjisi santralinden Bandırma Belediyesi'nin elde ettiği ve kasasına gelir olarak giren para 8 milyon liradır.
    Gönül isterdi ki şu anki belediye başkanı ve ekibinin de bu güneş enerjisi santral projelerini çoğaltmasıydı ama maalesef olmadı. Dursun Mirza bir 5 yıl daha görevde kalmış olsaydı, bu proje gibi iki tane güneş enerjisi santrali ve rüzgâr enerjisi santrallerini yapacaktı...
    Bandırma halkı hâlâ hizmet veren ve belediyeye gelir getiren bu projeyi bilmiyor.
    Şu anki yerel seçimlerde tekrar CHP'den Belediye Başkanı aday adayı olan, anketlerde birinci görünen Dursun Mirza'nın, bu güneş enerjisi santrali projesini hizmete geçirerek Bandırma'ya hediye ettiği en büyük hizmetidir.   

21-01-2024/SEDAT KUTBEK