Büyükşehir'in Sömürgesi Bandırma

BÜYÜKŞEHİR'İN SÖMÜRGESİ BANDIRMA
    
 Balıkesir ilinin en büyüğü ve  sanayi ilçesi olan Bandırma, parasal katkı olarak ilin gelirinin yaklaşık % 60'ını karşılıyor. Geri kalan % 40 da merkez dahil, diğer ilçelerin  katkısıdır.
 Bandırma, Balıkesir'e bu kadar yüksek katkı sağlarken, merkeze ödediği kaynaktan ilçeye hakkaniyetli  bir katkı alıyor mu? HAYIR!..

İlçenin yeni doğmuş bebeğinden, en yaşlı yurttaşına kadar sömürülen Bandırma, Büyükşehir Yasası'ndan sonra daha vahim duruma düştü ve şu an Bandırma Belediyesi'nin tüm gelir kaynakları Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'ne geçerek sıradan bir mahalle muhtarlığı düzeyine indirildi.
    Sosyal medyaya bakıyorum, sokakta vatandaşı dinliyorum; yurttaşların Büyükşehir olayından hâlâ haberi yok ve Bandırma'nın Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin yetki alanında olduğunu bilmiyor, Bandırma Belediyesi'ni yeriyor, eleştiriyor. Çünkü beklenen hizmetlerin Balıkesir tarafından yerine getirileceğini, onun tarafından yapılması gerektiğini bilmiyor.
    Bandırma Belediyesi'nin en büyük geliri olan İller Bankası payının % 40'ı kaynağından kesilerek Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'ne gönderiliyor ve bu % 40'tan tek bir kuruş Bandırma'ya yatırım olarak dönmüyor. Bu parasal kaynak yüzlerce milyon liraları buluyor.
    Yağmur yağdığında tıkanan su giderleri, kanalizasyon Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin sorumluluğundadır. Su ve kanalizasyon işleri Balıkesir'indir.
    Su gelirleri Büyükşehir Belediyesi'ne geçtiği için, yapılan su fiyatlarındaki artış, Balıkesir tarafından belirlenmektedir. Bu nedenle Bandırma Belediyesi'nin kasasına girecek yüz milyonlarca lira Balıkesir'in kasasına girmektedir.
    Bandırma şehir içi ve kırsal mahallelere ulaşım, bir zamanlar Bandırma Belediyesi'ne bağlı halk otobüsleri ve onların güzergâhlarının belirlenmesi, sefer sayısı, durakların yapımı, bakımı, otobüs bilet fiyatlarının belirlenmesi ve halk otobüslerinin aylık cirosunun belirli bir yüzdesi Büyükşehir Belediyesi'ne yatmaktadır.
    Şehirlerarası Otobüs Terminali'nin yazıhane, işyeri, taşıtların otogara giriş-çıkış ücretlerinin tüm gelirleri Balıkesir'e gitmektedir.
    TIR Parkı gelirleri de Büyükşehir Belediyesi tarafından alınmaktadır.
    Sebze Meyve Toptancı Hali'ndeki işyeri kiraları ve hale giren-çıkan sebze ve meyvelerin rüsum gelirleri Büyükşehir Belediyesi'nin kasasına girmektedir.
    İnşaat ruhsatlarından alınan zorunlu otopark paraları Büyükşehir Belediyesi'nin otopark hesabında birikiyor ve bu havuzdaki paralar Bandırma'da otopark yapımında kullanılmıyor.
    Atatürk, İnönü, Ordu ve Kurtuluş caddeleri Büyükşehir Belediyesi'nin sorumluluğundadır. Bu caddelerin yapımı, bakımı, onarımı, temizliği, aydınlatılması, ışıkları, trafik ve yaya çizgileri, yeşil alanların bakım görevi Büyükşehir Belediyesi'ne aittir. Görüyoruz ki sorumlu Balıkesir bu işlerini de yapmamaktadır. Deniz kıyısındaki sahil bandı, limandan başlayarak Livatya'ya kadar olan deniz dolgu alanları Büyükşehir Belediyesi'nin sorumluluğundadır. Bu dolgu alanlarının çim biçimi, temizliği düzeni Balıkesir'e aittir. Ama Bandırma için hiçbir katkı göremiyoruz.
    Sahil dolgu alanındaki işyerlerinin Balık Hali'nden başlayarak, çaybahçelerinin, kafetaryaların, lokantaların, restoranların ve büfelerin kiraları Büyükşehir Belediyesi'nin kasasına yatmaktadır.
    Bursa-Balıkesir Karayolu'nun Bandırma girişindeki sanayi kuruluşlarının önünden başlayıp, bütün caddelerin ilân-reklâm vergileri ve işgâliye ücretleri Balıkesir'in kasasına girmektedir.
    Tüm itfaiye işlemleri, arama-kurtarma hizmetleri, kış şartlarında oluşacak tehlikelerle, afetlerle mücadele etmek Büyükşehir Belediyesi'nin yetki alanındadır.
    İlçenin kırsal mahallelerindeki tüm bağlantı yollarının bakımı, onarımı, tamiri Balıkesir'in sorumluluğundadır.
    Sinek ve haşere ile mücadele ve ilâçlama işlemleri Büyükşehir Belediyesi'nin yetki alanındadır.
    Şehiriçi trafik sorunlarının çözümü Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin yetki alanındadır. Bu Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı UKOME Ulaştırma Koordinasyon Merkezi'ne verilmiş olup, burada Bandırma Belediyesi'nin eli kolu bağlanmıştır.
    Bandırma halkına sorulmadan şehirdeki bazı cadde ve sokakların isimleri değiştirilirken, hanelerin kapı numaraları da Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından değiştirilmiştir.
    Bandırma'da yaşayan yurttaşlarımızın on yıldır değişen bu düzenden haberi yok!. Hizmetsizlik sitemlerini Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'ne yapacaklarına, yetkisi bulunmayan Bandırma Belediyesi'ne yükleniyorlar, söyleniyorlar da söyleniyorlar. Bu da ilginç(!)
    Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin Bandırma'ya bıraktığı tek hizmet; ÖTEKİ DÜNYA, yani mezarlık hizmetleri. Gelir yok, gider çok. Çünkü işine gelmiyor. Ama mezarlar satılık, hele 1. mevki, 2. mevki gibi ya da manzaralı olsaydı, inanın ki mezarlığı bile Bandırma Belediyesi'ne bırakmazdı.
    Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin Bandırma'ya bıraktığı şaka gibi tek somut hizmet, olmaması gereken yere kondurduğu TUVALET, WC, HELA... Siz ne isim verip ne derseniz deyin(!) Balıkesir'in Bandırma'ya ince bakış açısını hesaplayın: BANDIRMA=HELA. Bir de kendini bilmezler var; her ortamda ulu orta 'Çişim geldi,' deyip.  ortalıkta gezerek, bu tuvaleti öğrencisine kendisinin yaptırttığını yazıp-çizip anlatan, konuşan, övünen zavallılar var. Bir de bu helaya kendisinin adının verilmesi eksik kalmış(!) Neyse bu konuya sonra değineceğim.
    Lâfın kısası Bandırmalılar!...
    Şu an Bandırma Belediyesi'nin eli kolu bağlı bir muhtariyet. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından iliklerine kadar sömürülen bir Bandırma var. Bu ilçenin kaymağını yiyen de bir il...
    Bandırma buna lâyık değil.
    Bandırma, Balıkesir'e ağır geliyor; Balıkesir de Bandırma'ya hafif. Balıkesir bu yükü kaldıramıyor.
    Bandırma İL olmadığı sürece, Balıkesir'in bir ballı-kaymaklı sömürgesi olarak hizmet almaktan uzak bir ilçe olarak mutsuz yaşamına devam edecek...

19-01-2024/SEDAT KUTBEK