Mendireği Hasan Aydınlattı!

MENDİREĞİ HASAN AYDINLATTI!

Erdem ÖZCAN

Uzun bir süre sonra karanlıkta kaldığı belirtilen mendirekle ilgili yaptığım haberden sonra mendireğin karanlıkta kaldığını fark eden Balıkesir Büyükşehir Belediyesi gazetelere gönderdiği yazıda mendireği, aydınlığa kendi belediyesinin kavuşturduğunu ileri sürmüş.

Ama bana kalırsa mendireği eski fırıncı esnafından Hasan Sümer aydınlattı dersem yalan da olmaz sayılır. Mendireğin lambaların yanmadığı için karanlıkta kaldığını bana Hasan Sümer söyleyince haberim oldu. Yaptığım haberlerden sonra mendirek Büyükşehir Belediye ve UEDAŞ işbirliğiyle aydınlığa kavuştu. Yani Hasan Sümer vesile olmuş oldu. Çalışan ekibe çay dahi ikram ettiğini bildiğim ve vatandaşlık görevini yapan Hasan Sümer’e teşekkür etmek lazım…

Ben konuyla ilgili haberimde Büyükşehir Belediyesi’nin de malzemelerin taşınmasında yardımcı olduğundan bahsetmiştim. Konuyla ilgili haberi yazmadan önce UEDAŞ’ı da telefonla aramıştım. Gelen mesaj aynen şöyleydi:

”Değerli müşterimiz, aydınlatma ihbarınız DU-8713508 talep numarası ile kaydedilmiş ve konunun en kısa sürede giderilmesi için ilgili saha ekiplerimiz bilgilendirilmiştir.” Buradan da tesisatı UEDAŞ’ın gerçekleştirdiği anlıyoruz. Hatta daha sonra telefonla görüştüğüm Uludağ Elektrik Dağıtım Arıza Koordinatörü Samet Vural da konuyla ilgileneceğini söylemişti ve çok kısa, 3-5 gün gibi bir zamanda eski direklerin yerlerinden alındığını gördüm. Çalışma sırasında gittiğim mendirekte direk gibi bazı malzemeler Büyükşehir Belediye aracındaydı. Elektrik tesisatını onaran teknisyenlerin giysilerinde ve araçlarında yazan UEDAŞ yazısından da anladığıma göre; aydınlatma direklerinin yenilerinin konulmasından, elektrik tesisatının onarılmasına kadar UEDAŞ teknisyenleri tarafından gerçekleştiğini gördüm. UEDAŞ teknisyenleri olmadan tesisat yenilebilinir mi? Ama Büyükşehir hepsini biz yaptık diyor! Gazete ve bazı haber sitelerinde gördüğüm açıklamada sanki bütün tesisatı kendi belediyelerinin yaptığı şeklindeydi... UEDAŞ elektrik teknisyenleri olmadan tesisat yenilebilinir mi? Yani UEDAŞ’ı yok mu sayacağız? Bu çalışmanın özeti; Büyükşehir Belediyesi –UEDAŞ işbirliği sonunda mendirek karanlıktan kurtuldu olmalıydı. UEDAŞ teknisyenleri olmadan elektrik tesisatı onarılamazdı.

Ancak bir konuyu merak ediyorum. 20 yeni aydınlatma direği B.B. Belediyesi’nin mi, UEDAŞ’nin miydi?

Bu arada yazı ekinde gönderilen fotoğrafın birinde gördüğüm Büyükşehir Belediyesi görevlisinin elinde tarihi mendirek duvarlarında darbeli matkap ile çalışmasıyla ilgili söyleyeceğim şudur; Tarihi mendirek duvarlarında hasar verildiğinin farkında mısınız? 1900 yılında yapılan mendirek 122 yıl dalgalara karşı direnirken zaten yeteri kadar yoruldu!

Bu mizansen olmadı!

11-08-2022/ERDEM ÖZCAN