Mart kapıdan baktıramıyor...?

Bu kış sanki daha da zor ve uzun geldi herkese. Baharı özlemle bekledik. Nihayet baharın müjdecisi  Mart geldi. .Gerçi, ".Mart kapıdan baktırır Kazma kürek yaktırır. " deriz yıllardır da, sanırım bu yıl  kapıdan   değil  pencereden bile baktıramayacak.  Bir sözümüz daha vardı ya yıllardır dillerden düşmeyen, " Mart Ay'ı  dert Ay'ı  ." diye..  Martda  Emlak vergileri var..  Kış için alınan odun lar kömürler bitmiştir çoğu evde ama soğuklar tam gaz devam etmekte..  Nisanı bir görsek hayırlısı ile diye dua etmekte  , güneşe.  çiçeklere, ağaçların yeşiline özlem duyanlar..  Nisan gelse de gelmese de yürekleri güneşler ısıtmadan, Gönüllerde çiçekler açmadan Bahar gelmez. Bahar mutluluk demektir, bahar Neşe demektir,  bahar yeniden doğmak, yenilenmek, enerji dolmak demektir.  Oysa insanlarda kin, nefret, şiddet ve karamsarlık, umutsuzluk duyguları yoğunlaşmış. Sevgi yürekleri terk etmiş..   Hergün bir acı haber,  TV.ler felaket tellalı sanki. " ..14 yaşındaki  masum bir kız Öz Babasını Öldürdü diye sevindik...Hiikayeyi duymayan kalmamıştır sanırım, Baba alkolik , hergün anne ve çocuklara şiddet uyguluyor, eve erkek arkadaş getiriyor kızlarına tacize göz yumuyor. eşinden boşanıyor ama  peşini bırakmıyor yine aynı evde aynı işkenceler ve başka bir kadını da o eve getiriyor.v.s. yaani dayanılmaz olaylar..tabii her zamanki gibi KAVGA.. bir kavgada  baba  Silah çekiyor anneyi öldürecekken silah düşüyor ve 14 yaşındaki KIZ  silahı alıp Babayı öldürüyor..  polis amcalarıyla giderken çok mutlu,  annemi kurtardım ya,  diyor. annem artık ağlamasın  ben ömür boyu hapis yatsam da..pişman değilim.  ve hepimiz o kız için  haklı müdafaa diye indirim istedik... haklıydık da.. . böyle çok örnek var ekranlarda, kendi öz çocuklarını, beni boşadı diye anneden intikam almak için tüfekle öldüren cani baba, ve daha pekçok örnek...  Bunlara benzemeyen, yürekleri sızlatan dramlar da her gün çoğalmakta,  işten atılan, iş bulamayan, eve ekmek götüremeyen babalar, çocuğuna okul çantası, okul forması, pantolon alamayan babalar ,diplomalı işsizler, yıllarca Atama bekleyenler,  bunalım sonucu onlarca kişinin Canlarına kıydığını ekranlarda ve gazetelerde hüzünle izlemekteyiz. 
Haa bütün bunlar  yaşanırken  08 Mart  Emekçi Kadınlar günü kutlanacak, aslında Yas günü olan,  yılar önce çalıştıkları fabrikada erkeklerle eşit ücret istediler diye, kapılar ardına kitlenerek diri diri Yakılan Kadınların  hatırlanması için başlatılan , zamanımızda kutlamaya dönüşen YAS günü..

, Bir başka yönüyle Mart,Güzel günlerin habercisi, Havaların ısınacağını müjdeleyen  CEMRE ler düşüyor.. .  Keşke   Gönüllere  de düşse Cemreler, yüreklere Sevgi, umut, mutluluk düşse.. Bolluk bereket getirse evlere..