Mahkûm Eşi Olmak Zor

DOKUNDUĞUM HAYATLAR - 4

Mahkûm Eşi Olmak Zor

Yardım ve desteğe ihtiyacı olanlar ,bir şekilde bana ulaşıyor. Tesadüf veya sebep diyelim.
Bu aile ile de öyle tanıştık.
Baba , talihsiz bir olay sonucu kader mahkûmu olmuş. Zaten günlük kazanıp geçinen bir aile olduğundan, baba gidince çok zor durumda kalmışlar.

.Anne olarak bir çözüm bulmalıdır kadın..?
Tek başına oturan ve rahmetli eşinden aldığı emekli maaşı ile geçinen  annesinin yanına sığınmak zorunda kalmış genç bir kadın. İki kızını okutmak zorundadır..
Ev babadan kalma, gerçi kira vermiyor anneanne ama, tek başına rahat geçinirken birden nüfus artınca geçinemez olmuşlar. Çocukların okul masrafları da evin geçimi kadar yük.
Boynu bükük, kısıtlı yaşamaya, hayata direnmeye çalışsa da olmuyor. Çok zor geçiyor günler.

*
Tam da bu dar boğazda tanıdım bu aileyi...
Evlerine gittim. Hepsiyle tek tek konuştum. Dertlerini diledim. Şartlar gerçekten zor.
Ben de emekliyim, fazla bir maddi yardım yapamam ama, çevremden destek bulabilirim diye düşündüm.
Komşulardan ve öğrencilerden pekçok tanıdığım, evlerinde fazla olan giyim eşyalarını verecek birini bulamadıkları için benden bu konuda aracı olmamı isterler... Bu iki kızımıza ihtiyac olan bütün giyim eşyalarını temin etmek sorun olmazdı. Ama
Okul masrafları için burs bulmak gerekirdi. İkisi de çok çalışkan çok akıllı çocuklar. Bütün karneleri  "Takdir"li gelmiş. Bu bilgileri iletince, Üyesi olduğum derneklerden burs bulmak zor olmadı. Bireysel olarak da kendi imkanlarıma göre küçük bir miktar katkı yaparak okul masraflarını karşıladık.. Bu da çok mutlu edici bir sonuç
Evet ama yetmiyor. Evde her gün,, sağlıklı beslenmelerini sağlayacak kadar bir çeşit olsun yemek pişmesi gerek. . Başaracağım diye yola çıkan mutlaka çare bulur derler ya..
Sık sık eve servis aldığımız, , iyi niyetli, lokanta sahibi tanıdığımıza konuyu anlattım.

Her akşam, dükkanı kapatmadan, kalan çorbaları döktüklerini biliyordum. Ama çorba deyip geçmeyin, onun çorbası gibi lezzetli besleyici çorba yapan çok az bulunur. İlikli kemikleri saatlerce kaynatıyor , süzüyor, bu suyu kullanarak, bol yumurta sarısı ve unla çok özel bir lezzet üretiyor...
Bu çorba için birkaç mahalle öteden gelen müşterileri var..
Bu çorbayı akşam dükkanı kapatmadan, uygun bir kaba doldurup kenara bırakırsanız bu aileye ulaştırbailirim dedim. Çok sevindi, onca emek verdiği çorba dökülmeyecek, birilerine şifa olacak. Hem de kim bilir ne kadar dua alacak.
Çorba dedik ama, sık sık diğer yemeklerden de artan oluyordu, en çok da pirinç pilavı...
Bu yemekleri muntazaman, her akşam, yürüyerek gideceğim kadar uzaklıktaki bu ailenin evine götürüyordum.
Nasıl bir mutluluk bu bilemezsiniz. ( Akşam saati, bir mahkum eşi olarak dışarı çıkamıyordu anne, malum mahalle baskısı... )

*
Böylece rahat bir şekilde okul bitti. Tabii karneler yine hep "Takdirname"li geldi. Kurallar gereği, burslar, ,başarılı öğrencilere verilirdi ..İki yıl böyle devam etti.
Sonra babaları geldi, eski mesleği şöförlük olduğundan, yine bir arkadaşının arabasında çalışmaya başladı.
Sorunları çözülmeye başladı. Artık baba eve ekmek getiriyordu. Ama o çorbanın lezzeti başkaydı..
Çocuklar da çok alışmış ve sevmişlerdi o çorbayı. Anne bu çorbayı yapan ustadan tarif almak istedi , öğrendi
ve bu çorbadan yapmaya başladı. Eve gelenlere de ikram ediyordu.
Çorba öyle meşhur oldu ki, herkes bu çorbadan bana da yap demeye başladı, evlere servis bu çorbadan yapıp , tencerelerle satmaya başladı. Böylece aile bütçesine bir ek gelir daha sağlamış oldu.
Artık herkes mutluydu.
Mutlu sonları görmek ne güzel. Keşke hayatta her sorun kolayca çözülebilir olsa. Önce sağlık.
Sağlık varsa gerisi kolay.

*
Bazen öyle çaresiz dertler geliyor ki insanların başına, çıkmaz sokakarda kalıyorlar. Mesela EMS hastaları, kanserler, Hidrosefali, Felçler.. ve şimdi de "Corona" çıktı. Allah dermansız dert vermesin.
Gücümüzü aşmayan, çözebileceğimiz sorunlar olsun. Sorunları çözelim, dertlere derman olalım.
Mutlu sonları görmek kısmet olsun. Bu huzur ve mutluluk ne parada ne varlıkta , insan kalbi kazanmak, insana yatırım yapmak inanın hepsinden daha değerli. Hepinize, sağlıklı, huzurlu günler dilerim. Hayat , karşınıza çözebileceğiniz sorunlar çıkarsın. Çıkmaz sokaklarda kalıp, çözülemeyen sorunlar karşısında aciz bırakmasın. Mutluluğun yolunu açsın.
Aslında mutlu olmak çok kolay.

Mutlu olmak için Mutlu etmek gerek, bunu denemelisiniz.

SEVİL AĞTAŞ/BANDIRMA - 01-03-2021