Dokunduğum Hayatlar - Anatomi Atlası

Dokunduğum hayatlar: 3

ANATOMİ ATLASI

Kapımı çalanlardan çoğu, bir yardım talebi getirir genelde. Yıllar içinde çok alıştım buna. Yine bir gün, komşum geldi, ama kendi için değil. Benim tanımadığım bir komşusunun kızı, liseyi takdırle bitirmiş ve İstanbul Tıp Fakültesini kazanmış. Maddi durumları iyi değil, ama kızı okusun Doktor olsun diye her fedakarlığı yapmışlar.
Kayıt işlemleri kolay olmuş ama devlet yurdu çıkmayınca biraz zorlanmışlar. Neyse okul başlamış, ama Tıp okumak epey masraflı. Kitaplar çok pahalı. Anne evde , çalışmıyor, baba emekli. Çare bulmak gerek. Baba Bankadan Kredi çekmiş, kitapları almış. Biraz olsun rahatlamışlar.. derken dersler ilerlemiş, latınce ve ingilizce ağırlıklı derler çok zorlamaya başlamış. Okul içinde açılan İngilizce kurslarına katılması gerekmiş, de bu kurslar da paralı... Günlük harcamalarını karşılamak için de para gerekiyor. Kurs ücreti taksit imkanı vermiş. Ayda 100.oo Yüz Tl.
Talep şöyle, bir yıl için bu kızımıza her ay yüz tl verebilme imkanı bulalım. Pekçok akrabaya, çevreye sorduk, istedik olmadı. Son çare, o mutlaka çözüm bulur dedik...diye gözümün içine bakıyorlar.

...İlk iki ay ben ve kardeşim verdik.. sonrası için nazım geçenlere, öğrenciye duyarlı olanlara ricada bulundum.
insan kendisi için birşey isteyemiyor da hiç tanımadığı biri için rahatlıkla derdini anlatım yardım talep edebiliyor. Bir gazeteci kızımız iki ay da ben katkı yapayım dedi...çok mutlu olduk. Sonrası için de bir dernekden iki ay yardım aldık.. Sonrasında, tek başına yaşayan, maddi durumu iyi, çalışkan öğrencilere destek olmaktan mutlu olan bir emekli öğretmen, konuya ilgi duydu. hassasiyet gösterdi. Tıp dünyası böyle hevesli çalışkan bir genç kazansın dedi ve , kurs bitene kadar ben taksitleri öderim dedi.. Böylece bir sorunu çözdük dedik ama, bu arada birinci yarıyıl bitti, ikinci yarıyılda dersler ilerledikçe yeni kitap ihtiyaçları çıktı. Bunları bulmak zor.
Daha da zoru Anatomi Atlası...

Bu Atlas çok pahalı. Kitaplar da öyle. oldukça yüklü bir miktar tutuyordu. Çareler aradım. Çevremde Tıp Okuyan çocukları olan arkadaşlara ulaştık, ama bu kitaplar ve hele o Atlas, her zaman kullanacakları bir kaynak olduğundan, veremediler. Çaresiz kaldık derken, bir öğretmek arkadaş son bir yol önerdi. Briç Kulübü.. .
Buradaki üyeler çoğu fanatik üyeler, hepsi çok eğitimli, kültürlü ve çalışkan öğrenciler için burs falan verip yardım ediyorlar dedi.
Yine iş bana düştü tabii. briç Kulübünün kapısını çaldım. Dernek Başkanı beyefendi, çok duyarlı bir insandı. Tamam ben sorunu çözerim ama, kendim tanıyıp gerçek ihtiyaç sahibi olduğunu görmem gerek dedi haklı olarak, sonuçta çok büyük bir para tutuyor yeni kitapları almak. Tamam dedim. isim, adres, telefon numarası verdim. Üşenmedi Fakülteye kadar gitti. derdini dinledi. Ve sonuçta, büyük bir özveri ile, Dernek Üyelerinden para topladı, bütün kitapları ve Anatomi Atlasını satın aldı... ve de bu değerli paketi, bizzat kendisi götürüp, okul kapısında bu çalışkan kızımıza teslim etti...
Ne denir, nasıl teşekkür edilir bilemedim. Kendisine ve kimlerden katkı geldiğini ismen bilmediğim bütün üyelere bir kez daha buradan teşekkür ve takdirlerimi sunmak isterim.
Keşke böyle duyarlı insanlar daha çok olsa. Mesela her apartman yönetimi Bir Öğrenciye Burs verip okutsa. Dernekler, öğrencilere ücretsiz Yemek verse.. gibi projeler hep kafamda şekillenir. Dünya daha güzel olmazmıydı o zaman.
O kızımızın mutluluğunu yüzyüze görmek kısmet olmadı ama telefon ve internetden bir süre görüştük. işin en zor kısmı Birinci sınıfı bitirmekti. Bu arada kredi yurtlar kurumuna başvurda, iknci sınıf için. Annesi de evde kek, börek yapıp satmaya başladı. Babanın bankadan aldıgı kredi borcu da bitti. Artık benim de görevim sora ermiş oldu.

Sonrası mutlu son. Çok başarılı yıllar birbirini kovaladı ve bu çalışkan kızımız dört yıllık kısmı bitirdi ve Uzmanlık sınavlarını kazandı. Uzman Hekim olmak için eğitime devam ediyor Fakültesinde.
Mutlu Sonları görmek ne güzel. Keşke her zaman her böyle çözümler üretebilsek..Ve çevremize de bu güzel örnekleri gösterip onlara örnek olsak.
Haydi Kızlar Okula kampanyası vardı ya, Şimdi de, Haydi güzel yürekli insanlar, Kız Çocuklarını Okutma Kampanyasına... diyelim.

 SEVİL AĞTAŞ/15-02-2021