Kim Suçlu

KİM SUÇLU

(Pasif suçlular)
Dünya, karanlık ve uzun bir tünelden geçiyor.  

Üzerinde yaşayan her varlık, uzaktan  veya yakından etkileniyor. En çok da insanlık. Konfora çabuk alışan, tüketici ruhu ve egosu sürekli beslenen, kapitalizme çanak tutan insanlık. Şimdi kirlilikten yakınan, kendinden başka herkesi suçlayan zihniyet.
Bizi bu tünele sürükleyenleri bulsak bir kaşık suda boğacağız. Aymazlığın faturası ağır geldi. Gemisini kurtaran kaptan olur sanmıştık, olmadı. Bütün toplumlar kendi içlerinde kendilerini sorguluyorlar. Biz de kendimize bakalım!  Ölenlere rahmet olsun. Geride kalanlar versin yanıtı. Çünkü ihale onlara kaldı. Neden dünyanın en kirli bölgelerinden biri olduk? Kirliliğin acı sonuçları  ilk kez Kuveyt'te  yanan petrol kuyuları ile dikkati çekti. Önce doğanın en güzel parçası olan kuşlarda toplu ölümler görüldü.  Toprak kirlendi, hava ve su kirlendi. Petrolün ağababaları  kendilerini temize çıkartınca pislik kapanacak sandılar, yanıldılar. Bütün kirli işlerin baronları kendilerini sütten çıkma ak kaşık olarak görürler. Kirlilik  Ortadoğuya  yayıldıkça , çevre  çöplük oldukça, garip bir gerçek; bizim oralara hayranlığımız arttı. İlişkilerimizi politik çevrelerce planlandı, kabul gördü, ARABESK yaşama fikri yaygınlaştı. Eğitim ve ülke yönetiminde büyük geri adımlar atıldı. Dini bilgilere karıştırılmış arap kültürüyle beslenir olduk. Onlar gibi giyinenlerin statüsü  yükseliyor sandık. En üst devlet katlarında örneklerini gördükçe gaza geldik.
Bilim ve teknik destekli kurumlar şeytani şer ocakları olarak göründü gözlere. Kapatılırken kimseden tık çıkamadı. Çıkan tık'lar hapislere tıkıldı. Onlara yer açmak için tecavüzcüler, hırsızlar, katiller  salıverildi ortalığa.
Dünyadaki kirliliğe dikkat çekenler bu konuda eylem düzenleyenler coplandı, tutuklandılar. Biz  önce düşüncelerimizi, sonra doğru bildiklerimizi kirlettik. Biz namazında niyazında etliye sütlüye karışmayanları(iyi insan) olarak niteledik. Seksen yıldır din prim yaptı. Bilim ve teknikten uzaklaşmaya devam ettik. Konuşan , yazan, çizen araştıranları olabildiğince toplumdan uzak tuttuk, kominist, anarşist ilan ettik. (Her yıl 12.6  milyon insan kirlilik nedeniyle ölüyor!) diye avaz avaz bağıranlara kulaklarımızı tıkadık.
Biz magazin seyrederken bir çok platformda KÜRESEL KİRLİLİK tartışılıyordu.  Her yıl 15 Yaşın altında 600 bin çocuk  kirlilik nedeniyle  canından olurken biz geri dönüşüm kutularının ne işe yaradığını bilmiyorduk. Bu gün bile amacına uygun kullanmaktan aciziz. Zaten   komik sayıda geri dönüşüm merkezimiz var.  Yazdıklarım son yetmiş beş yıl içinde oldu ve iyice mayalandı.  Şu an, on sekiz yaş üstü olan kimse görevini tam yapamadı demek ki. Etliye sütlüye karışmayan, doğruları destekleyip yanında olmayan, yanlışların karşısına dikilmekten korkan iyi adamlar( yani pasif suçlular) başta olmak üzere  çoğumuz suçluyuz.  Dünyadaki çirkin gidişatı durduramadığımız için suçluyuz. Gerçekleri görüp söyleyenleri anarşist sandığımız için suçluyuz. Onlara kulak vermediğimiz için, bana dokunmayan yılan bin yaşasın fikriyle başımızı kuma gömdüğümüz için suçluyuz. Yaşanan katliamları uzaktan izlediğimiz için suçluyuz.  Bize gerçekleri göstermeye çalışan aydınlarımız harcandı gitti. Tarih bizden böyle söz edecek.
İçinde bulunduğumuz tünelden çıktığımızda;  donanımlı gençlik, duruma el koyacak.Dünyanın bütün pisliği kazınacak  Yeniden  temel atılacak, yeni bir dünya inşa edilecek. Temiz, adil, yaşam hakkına öncelik tanıyan bir düzen. Bu  günün bebekleri, o günün gençleri olacaklar. Bu günün gençleri , o günün; geçmişten doğru ders alarak çıkmış , deneyimli, bu çöküşü bire bir yaşamış, bilge kurucu ve yöneticilerini oluşturacaklar. On sekiz yaş üstü olup da (ben görevden kaçmadım, üzerime düşeni yaptım, doğruları söyledim, doğru söyleyenlere sonuna dek destek verdim, kimseye yalakalık etmedim.) diyebilenleri alınlarından öpüyor, saygılarımı sunuyorum.

çevre kirliliğinin en fazla olduğu 10 yer

  • 1- Dzerzhinsk-Rusya.
  • 2- Kabve-Zambiya.
  • 3- Çerbonil-Ukrayna.
  • 4- Haina-Dominik Cumhuriyeti.
  • 5- La oroya-Peru.
  • 6- Linfen-Çin.
  • 7- Mailuu Suu-Kırgızistan.
  • 8- Norilsk-Rusya.
  • 9- Ranipet-Hindistan.
  • 10- Rudnaya Pristan-Rusya.

ULVİYE KARA AKCOŞ/BANDIRMA/24-04-2020