Kalbinizdeki Yüklerden Kurtulun

Bir TV. programında Uzman Dr..." Boynunuzu ve Belinizi korumak için ağır paketler, ağır çantalar taşımayın" diyordu.

Çantamız , en fazla kilomuzun onda biri ağırlığında olmalıymış. Yaani 60 kilo iseniz 6 kg.  Beden sağlığımız için idealmiş.

Oysa hayatın yükünü taşımak zorunda kalanlar, sırtlarında ağır yükleri taşıyan Hamallar var. Alışverişten  dönüşte, ağır yükleri ile yürümek zorunda kalan, anneler, babalar var.  Sırt çantalarında çok sayıda kitap defterle okula gitmek zorunda kalan Çocuklar var. ( Haa  bunları düşünürken , aklıma  Karıncalar geldi, kendi ağırlığının ON katını taşıyabilirmiş bu çalışkan canlılar..bunu  ayrıca incelemek araştırmak gerek.)  

Biz yine insanlara dönelim.   Taşımak zorunda kaldığımız ağır yükler nasıl ki bedenimizi olumsuz etkiliyorsa, Olumsuz duygular da kalbimizi beynimizi, ruhumuzu olumsuz etkilemekte.Sırtımızda 20 kilo yükle bir yokuşu çıkarken nasıl nefesimiz daralıyor, kalbimiz çarpıyorsa,  beynimizdeki,  Kin, Nefret, Öfke, Evham, kuruntu gibi olumsuz duygu ve düşünceler de ,kalbimizi, beynimizi ve ruhumuzu  olumsuz etkiler.  Bu duygulardan kurtulmak  kendimiz için önemli ve faydalı.    Örnekleyelim birkaçını. Mesela Nefret.  Nefret ettiğin kişiye zarar verir mi bu duygu? Hayır. Ama yüreğinde  durduğu  sürece bu  nefret sana zarar verecektir.   Bir diğeri ,Kıskançlık kıskandığın kişinin belki bundan haberi bile olmayacak, ama senin yüreğini, beynini sürekli yıpratacak. Kendin için, kendi huzurun ve mutluluğun için bütün bu kötü duygulardan kurtulmak, bunların yerine Sevgi, merhamet, yardımlaşma, paylaşma, hoşgörü, gibi güzel duyguları  doldurmak gerek  kalplerimize.  Af edebilsek bize yapılan hataları. Barışabilsek küs olduklarımızla.   Nasıl hafifleyecek yüreklerimiz, beyinlerimiz, ruhlarımız. Nasıl mutlu ve huzurlu olacağız..

Bir Özdeyiş der ki.. -- " Sevgi, Her Kapıyı Açan Sihirli Bir Anahtardır."  Çocuklarımıza iyi eğitim vermek önemli tabii ki, amaa  yabancı dil öğretmenin yanında Sevgi Dili de öğretmeliyiz onlara.
  Yaz geliyor, her evde temizlikler başladı. gereksiz şeyler atılıyor.  Kışın yapılamayan işler yapılıyor. Halılar yıkanıyor.    Temiz, ferah evlerde daha huzurlu oluyoruz.  Aynı temizliği iç dünyamızda da yapalım. Atalım bütün kötü duyguları kalplerimizden. Kuruntuları atalım beyinlerimizden.  Ruhumuzu temizleyelim kin, nefret ve öfkelerden.  Kurtulalım  bu ağır yüklerden.  Sevgi dolu, huzurlu ve mutlu sabahlara uyanalım.  Böylece, dünya da  daha güzel olacak.    Ruhumuz sağlıklı olunca, beynimiz huzurlu olunca  , bedenimiz de sağlıklı olacaktır. Mutluluk bütün hastalıklara ilaçtır. Hadi,Hep Beraber , Yaz Temizliğine başlayalım..

Mutlu olalım , huzurlu olalım, çevremize de örnek olalım. Varmısınız..?

SEVİL AĞTAŞ - 07-06-2019 - BANDIRMA