Feribota Günler Kala

FERİBOTA GÜNLER KALA

Erdem ÖZCAN

Doların, altının zirve yaptığı 3 yıl önceki fiyatların da buna uyum sağlamasının ardından hastalıkta bahane olunca feribot bu yükü kaldıramadı. 3 yıldan beri deniz otobüsüne razı olduk. Ancak tabi onlar güzel ve rüzgârsız havaların deniz araçlarıydı. Bir gün lodos bir gün poyraz fark etmiyor ve feribotların sefer yapabildiği rüzgârlı havalarda deniz otobüsü seferleri iptal olabiliyor.

Bu gerçek bugün de geçerli. 3 yıldan beri defalarca yazdım. Sadece geçen yıl “Bandırma Gemisiz Kaldı” “Feribotsuz kaldık” “Gemisi Olmayan Bandırma” “Feribot Seferleri Ne zaman” ve “Kış Geldi İptaller Başladı” başlığıyla ayni konu hakkında 5 kez yazmışım. Son yazım 30 Aralık 2022 tarihindeydi. “Kış Geldi İptaller Başladı” başlıktaki yazımda deniz otobüslerinin Marmara’nın sert rüzgârlarına karşı çok yetersiz olduğunu vurgulamış feribotun şart olduğunu belirtmiştim. Feribot seferleri önemli bir değişiklik olmazsa 18 Haziran’da başlaması gerekiyor. Sefer tarifesinin; İstanbul’dan Cuma günü Bandırma’ya, Bandırma’dan da Pazar günü İstanbul-Yenikapı’ya dönüş olarak planlandığını sanıyorum. Ücrete gelince şu anda deniz otobüsü tam bilet ücreti 322 lira ama hareket günü yaklaştıkça mesela 422 lira oluyor ki çok saçma; böyle tarife mi olur? Bir kişi son gün talep ettiyse neden 100 lira farklı olsun. Bu tarife şekli hava yollarında da uygulanıyormuş. Hâlbuki mümkün mü? Belki parası erken almaya müsait değil! Hem İDO bir deniz yolu ulaşımı, uçak ise havayolu ulaşımı…Şart mı havayolları tarifesine tabi olmak?

İnsaf yahu?

Feribot yolcu bilet ücreti de ayni olabilir ama araç ücreti belli değil. Araçların karayolundan gitmeleri halinde yakıt maliyeti de dikkate alınıp inşallah insaflı bir tarife uygulanırsa talep çoğalır, yaz tatilinin de başlaması nedeniyle safer sayıları da artabilir. 65 yaş üstü yüzde 10 indirim devam ediyor.

Hayırlı yolculuklar…

31-05-2023/ERDEM ÖZCAN