Doğru İnsanı Bulmak

DOĞRU İNSANI BULMAK
    Her insanın değer ölçüleri ve öncelikleri farklı.  Bu öncelik ve ölçüleri genellikle ; kişinin karakteri ,aile ve toplum  belirliyor. Çoğumuz neyi ,neden seçtiğimizi bilmiyor veya biliyor ama ifade edemiyoruz.  Yaşam kalitemizi belirleyen de; yaşam boyu yaptığımız tercihler.
     Özellikle eş ve arkadaş seçiminde nelere dikkat etmeliyiz ki; yaşamımız kaliteli olsun.  Ya da kimlerden , nasıl uzak durmalıyız?
    Hayli geç kalmış olmama rağmen, konu dikkatimi çekti. Epeyce araştırdım, üzerinde kafa yordum, kendi deneyim ve gözlemlerimi bir bir elekten geçirdim, Kendimce kararlar alsam bile artık  bu kararları hayata geçirebilir miyim ? Tartışılır. 
     Öğrendiklerimi paylaşırsam , belki yolun başında olanlar bundan faydalanabilirler. Eş ya da arkadaş seçerken  şunlara özellikle dikkat etmemiz gerekiyormuş.
       Dürüstlük
       Güvenilir olmak
       Sorumluluk almak
       Verilen sözlerin arkasında durmak
        Kararlılık
        Samimiyet
        Duyarlılık
        Ölçülü ve dengeli olmak
         Hoşgörü ve paylaşımda  sınırları zorlamamak
         Yeni tanıdığınız bir insanı yaşamınıza dahil etmeden kendinize zaman tanıyıp, gözlemler yaparak, karşınızdaki insanın, bu özelliklere sahip olup olmadığını anladıktan sonra yakınlaşmak gerekiyormuş. Yani üç beş görüşmeyle ,hele hele internette tanışıp evlenmeye kalkmak  gibi şuursuzluklar bütün hayatınızı zindan edebilirmiş.
        Diyelim ki; kendinize zaman tanıdınız, karşınızdaki insanın bu özelliklere sahip olduğundan emin oldunuz! Şimdi aynaya bakma zamanı! Siz kendinizde bu özellikleri 
buluyor musunuz?
       Kişisel karar ve seçimlerimiz bizi ve yakınlarımızı ilgilendirir. Üzülür veya mutlu oluruz.  Bir de yaşamımıza ister istemez dahil olan, yaşamımızı öyle ya da böyle etkileyen kişiler var. Eğer seçme sansımız varsa onları da seçerken bu özelliklere uyup uymadığına dikkat etmek gerekir.
       Evet ,yanılmadınız! Tepemizdeki siyasilerden söz ediyorum.

Daha dün; tü_kaka dediği kişilerle, bugün muhabbet bağına girenlere, çıkar ortaklığı için arayışa girenlere,  dün ağzından tükürük saça saça hakaretler ettiği kişiye bugün yağlı ballı ekmek uzatanlara güvenebilir miyiz? Yüz bana, bir sana diyerek paylaşım yapanlara, Samimiyetsiz , hatta küçümseyerek  toplumu yönlendirmeye kalkanlara, verdiği sözde durmayanlara, aklımızla alay etmeye kalkanlara,  hoşgörüden yoksun, acımasız olanlara, orantısız güç kullananlara, yaptıkları hataların hesabını vermeden pişkin pişkin yoluna devam edenlere, insana doğaya  saygısı sevgisi olmayanlara, birlikte yola çıktığı insanları bile bir kalemde silip atanlara, insanların inançlarını sömürüp, değerlerine saldıranlara, bütün bu olanlar karşısında sessiz kalan veya saçma sapan savunmalar yapanlara, dönüp  dönüp taviz verecek miyiz?
     Yazılıp söylenenlerden herkes kendi kapasitesi kadar anlam çıkartacak, herkes kendi karakterine uygun kişi ya da kişileri seçecek.  Dünya döndükçe nice sayfalar açılıp kapanacak... Doğrular ve gerçekler değişmeyecek, yine kendi seçimimizin sonuçlarına katlanacak; ya da  doğrularımızın arkasında dimdik duracağız...
                           07-11-2022/ ULVİYE KARA AKCOŞ/BANDIRMA