Çevre Dayanışmasında Bandırma Belediyesi Yok Mu?

Çevre Dayanışmasında Bandırma Belediyesi Yok Mu?

Dün akşam Eski Belediye binasında Güney Marmara Dayanışması’nı inşa etmeye yönelik bir toplantı vardı.

Ben de toplantıya katıldım. Öncelikle bilmeyenler için Güney Marmara Dayanışması toplantısının hangi amaçla düzenlendiğini açıklayalım.

Bilindiği gibi 1/100 binlik plan çerçevesinde Güney Marmara’nın geleceği şekilleniyor. Bu plana göre Bandırma’da adını ister Ana Metal deyin, ister Metalik deyin, ister katı atık kimya depolama alanı deyin potansiyel olarak kırk bin dönüm genişleme alanında bir organize sanayi bölgesi kurulması planlanıyor. Bu toplantıda kurulması planlanan OSB’nin olası olumsuzluklarının önüne geçme adına neler yapılabileceği ve nelerin yapılması gerektiğini belirlemeye yönelik bir ön çalışma yapıldı.

Toplantıya Çanakkale’den geniş bir katılımcı grubu katıldı. Ç.Kale Belediye Başkan Yardımcısı, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı, Ç.Kale Kent konseyi Başkanı olmak üzere 22 kişilik bir heyet katıldı ve konuşmalarında  Kaz Dağlarına karşı verdikleri mücadelede edindikleri deneyimlerini aktardılar.

Bu yazıda toplantıda konuşulanları ve sonuçlarından öte başka bir konuyu değinmek istiyorum.

Bandırma Belediyesinin duyarsızlığını ve ayıbını. Önce ayıbından başlayalım. Çanakkale Belediyesi de CHP’li kardeş bir belediye. Başka partiden olsa da fark etmez ama aynı partili olduğunuz bir belediye. Bizim için duyarlı olmuşlar ve Şehrimizde düzenlenen toplantıya Başkan Yardımcısı düzeyinde katılım sağlayarak konuya verdikleri önemi ortaya koymuşlar.  Bandırma Belediyesinden meclis üyeleri CHP den Abdullah Erbay ve MHP'den Harun Algül  dışında,STK lardan  bir Allah’ın kulu yok!.

Toplantı içeriğine katılıp katılmamanızı aşağıda değineceğim. Protokol, nezaket ve konukseverlik adına en azından Başkan Yardımcılarından biri orada olması gerekmiyor muydu? Saat 18’de başlayan toplantıya katılmamak için nasıl bir gerekçeniz vardı? O kıymetli tarım arazilerine metal sanayi kurulmasına karşı iseniz hiç olmazsa nedeninini öğrenirdik.

Bana göre bu bir ciddiyetsizlik ve sorumsuzluktur. Toplantıyı organize edenlerden Kent Konsey’i Başkanı ile aranızda sorun olabilir. Marmara Ana Metal OSB sanayinin yürütme kurulu toplantılarına bizzat iştirak eden başkandan fikir ve düşüncelerini duymak isterdik  tüm Güney Marmara ekolojisini ve geleceğini ilgilendiren toplantıya lütfetmeliydi diye düşünüyorum. Karşıyım ya da değilim diyemese de en azından süreçte son durum nedir kimler gelecek ne yapılacak yada yapılmayacak bilgi almalıydık. Sadece Belediye yönetimi değil, daha düne kadar ilçe ve il kongresinde delegeleri etkilemek adına her fırsatı değerlendiren CHP Bandırma’İlçe Yönetiminın ağır abileri de dinlemek isterdik. Bandırma da siyasete gelince bol keseden sallayanlar nerde?  Eski Milletvekilleri, ilçe başkanları  rol kesen abileri göremedik.

Toplantı içeriğine gelirsek…

Sosyal demokrat veya demokratik solun temel ilkeleri arasında insan, çevre, doğa ve sağlıklı bir kentleşme vardır. Sadece Bandırma’ya değil tüm Güney Marmara’yı ilgilendiren yaşamsal bir konuda Sayın Başkanın ne düşündüğünü sanayicilere yaptığı davetlerden ve katıldığı toplantılardan biliyoruz. Belediyeciliği yol yapmak, asfalt dökmek ve yeni imar alanları yaratmaktan ibaret gören bir zihniyet maalesef sosyal demokrat belediyelere de bulaşmış. Ülkenin dört bir yanındaki doğa katliamlarına tepki gösteren yurttaşlar onların önceliği değil mi?  Sayın Tolga Tosun’un önceliği  sanayicileri Bandırma’ya çekmek. Bir başka demecinde ise Bandırma’yı turizm kenti yapmak istediğini söylüyor. Bu nasıl olacak ? Olmaz başkan. Bir koltuğa iki karpuz sığmaz. Bir karar vermek lazım.

Daha 150 bin nüfusu varken trafiğini, alt yapısını çözememiş bir kentin başkanı olarak 600 bin nüfusla nasıl yapacaksın?

Sosyal demokrat belediyecilik, bakıma muhtaç insanların evini temizlemek, yemeğe muhtaç insanlara sıcak yemek vermekten ibaret değildir. Sosyal demokrat belediyecilik tüm canlıları ve doğayı da savunmaktır. 

Bence tarafını belli ettin Sayın Başkan. Sanayiden yanasın. Tamam çık açık açık söyle. Tıpkı senden önceki gibi sende doğayı ve tüm yaşam alanlarını yok edecek projelere karşıymış gibi gözüküp diğer yandan yol verip birbirimizi kandırmayalım.

Seçileli yaklaşık bir yıl oldu. Kaldı dört yıl. İlk yılında seni destekleyen omuz verenlerden biri olarak emeğe, insana ve doğaya yönelik bir şeyler bekliyoruz.

Bak kaldırımlar meydanlar yollar halen işgal altında ve sen hiçbir şey yapmıyorsun.

27-02-2020/BANDIRMA