Üç Açıklama Bir Soru

Üç açıklama, bir soru

Önce açıklamalar:

Geçen hafta içerisinde, Av. Tolga Tosun:

“Aydınlığa, başarıya, hizmete, tutkumun ve sevdamın adı Bandırma’mın Belediye yönetimine adayım.

Gençliğimi, dinamikliğimi, heyecanımı, avukatlığımı, işadamlığımı, yılların verdiği belediyecilik tecrübemle harmanladım. Güçlü ekibimizle, kadınlara, çocuklara, gençlere daha iyi yaşayabilecekleri modern, çağdaş, sosyal bir Bandırma için adayım.” demiş ve Bandırma Belediye Başkanlığı için aday olduğunu ilan etmişti.

*

Birkaç gün sonra Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, 31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerde Bandırma Belediye Başkanlığı görevine devam etmek isteğini belirten bir açıklama yaptı.

Dursun Mirza: Kapalı Pazar yeri, Santral Kültür Merkezi, Harun Karacan Gençlik ve Spor Merkezi, General Balcı Çamlığı, Güneş Enerji Santralı, Hobi Bahçeleri, Kırsal kesimde yollar, Atatürk ve Hürriyet Parkları, Bandırmalı hanımlar için Kültür turları, çocuk parkları, düğün salonları, yüzme kursları ve yaptığı diğer hizmetlerden bahsettikten sonra karşılaştığı zorlukları; Büyükşehir Yasası nedeniyle yarıya düşen belediye gelirlerine rağmen 2014’de göreve gelirken vaat ettikleri projelerin % 85’ini gerçekleştirdiğini anlattı.

Kendisinden bahsederken:

*Üniversite yıllarından bu yana siyaset ile iç içe olduğunu,

*Cumhuriyet Halk Partisinin ilçe yönetimin kurulunda çalıştığını, ilçe başkanlığı yaptığını,

*Bandırma ve Balıkesir Büyükşehir Belediyeleri meclis üyeliğinde bulunduğunu,

*Bandırma Belediyesi Başkan Yardımcılığı ve son dört yıldır Bandırma Belediye Başkanlığı görevini yürüttüğünü, yeni dönem için hazırlıklı, birikimli ve deneyimli olduğunu anlattı.

Son dört yılda, “BİZ” yaptık yaklaşımı ile belediye meclis üyelerinden, il ve ilçe örgütü yöneticilerinden, milletvekillerinden destek gördüğünü bundan sonra da aynı

desteğin süreceğini, başarının örgütlü bir mücadele olduğunu, geçen seçimdeki 10.000 oy farkını bu seçimde 15.000’e çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Adaylık açıklamasını:

“Ben, Halkım bizi tekrar görmek isterse, Örgütümüz onaylarsa, sadece yerel yönetim için bir kez daha adayım ama sadece bir kez daha… Çünkü 5 yıl hazırladığımız projeler için yeterli bir süre değil. Rantçıların değil halkçıların görev alması için bir dönem daha yetki istiyorum.

Anketler yapılıyor sizlere soruluyor eğer beğeniyorsanız evet dersiniz. Belli bir kriterin üstünde evet çıkıyorsa atama olarak gelecek. Diğer aday arkadaşlarım da var. Onlara sevgi ve saygım var. Hepsi yoldaşımız, benim onlara onların da bana ihtiyacı var, elbirliğiyle ve barış içinde yola devam edeceğiz.” diyerek bitirdi.

*

İki gün sonra, Bandırma Belediyesi Başkan Yardımcısı Ozan ONUR da,

“Sevgili Bandırmalılar… Bandırmalıların önceliklerini, hassasiyetlerini ve karşılaştığı sorunları yakından biliyorum. Belediyecilik ve Siyaset olgusunda önemli tecrübeler edindim.

Sizlerin de desteğiyle, Şehrimizi şeffaf, yenilikçi, genç ve dinamik bir şehir olarak daha da ileriye taşımak istiyorum.

Biliyoruz ki, Bandırma’mız tarihten aldığı güç ve üstün değerleriyle daha da iyi noktalarda olabilir, olacak da.

Şehrimizin kalkınması, kültürel faaliyetler ve belediyecilik hizmetlerinin daha ileri seviyelere taşınmasıyla mümkün.” diyerek:

“Yeni bir sayfa açmak zamanı geldi” sloganı ile Belediye başkanlığına aday olduğunu ilan etti.

***

Şimdi soru:

Üçü de, saygın ve sevilen kişiler.

Üçü de, uzun süredir çeşitli görevler alarak ve halen birlikte Bandırma için çalışmaktalar.

Üçü de, Bandırma için bir şeyler yapan ve yapmak isteyen kişiler.

Üçü de, demokratik haklarını kullanıyorlar ve ‘en iyi ben yapacağım’ diyorlar…

Ancak:

Hangisinin 2019 da seçimlere girecek aday olacağına

* Ön seçim,

* “Kamuoyu” yoklaması (anket),

* “Partinin görevlendireceği bir komite” karar verecek.

Kamuoyu yoklamaları ışığında “Partinin görevlendireceği komite”nin belirlediği aday (ki, bu aday, aday adaylıklarını açıklayan kimseler dışında biri bile olabilir) Ekmeleddin İhsanoğlu örneğinde olduğu gibi seçmeni “tıpış tıpış” ya da “mecburen” sandığa gitme durumuna sokabilir.

O zaman, hoş geldin: ‘Yukarı tükürsen bıyık, aşağı tükürsen sakal’ durumu…

Ve sormadan yapamıyorsun:

Türkiye’nin en eski ve köklü partisi neden ön seçim yapmaz?

SÜHA ORAL -BANDIRMA -24-10-2018