Sütaş'ın Biyogaz ve Elektrik Enerjisi Üretim Tesisi Açıldı

 

Sütaş'ın Aksaray'daki fabrikasında yapımı tamalanan Biyogaz ve Elektrik Enerjisi Üretim Tesisi, düzenlenen törenle açıldı

Sütaş'ın Aksaray'daki fabrikasında, Türkiye'nin tarımsal nitelikli en büyük Biyogaz ve Elektrik Enerjisi Üretim Tesisi, düzenlenen törenle açıldı.

Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, tesisteki açılış töreninde yaptığı konuşmada, doğal tarım ve doğal enerji için yatırımlara devam edeceklerini belirtti.

Doğal lezzeti, doğal enerji ile ürettiklerini ifade eden Yılmaz, "Açılışı gerçekleştirdiğimiz tesis, 6,4 MWh elektrik enerjisi üreterek süt ürünleri fabrikasının elektrik ihtiyacının tamamını; buhar ve sıcak su ihtiyacının da önemli bir kısmını sağlayacak. Enerji üretiminin diğer bir çıktısı olan organomineral gübre üretimi için devam etmekte olan yatırımlar 2016 yılı sonunda tamamlanacaktır. Yem bitkileri için günde 150 ton özel gübre üreteceğiz" dedi.

Yılmaz, Sütaş'ın bugüne kadar Aksaray'da doğal tarım, doğal enerji ve doğal lezzet üretim tesislerine yapılan yatırımlarının 205 milyon dolara ulaştığını vurgulayarak, bin 450 çalışan ve 11 bin süt üreticisi aileyle birlikte tarıma dayalı sanayinin güzel bir örneğini ve bir bölgesel kalkınma modeli oluşturduklarını ifade etti. 

Şu ana kadar Aksaray Doğal Enerji Tesisleri'nde 9 milyon dolar yatırım yaptıklarını anlatan Yılmaz, şunları kaydetti:

"2016 ve 2017 yılında enerji üretim kapasitesini artırmak ve gübre tesisini kurmak için 17 milyon dolar daha yatırım yapacağız. Yatırımlarımız tamamlandığında tesislerimiz, bin 800 ton/gün gübre ve atık işleme kapasitesine sahip olacak; elektrik üretimimiz, 15 MWh’e, buhar üretimimiz 10 ton/saat’e çıkacak. Organomineral gübre üretim kapasitemiz ise günde 350 tona çıkacak. Bursa Karacabey’deki Sütaş tesisleri bünyesinde benzer bir tesis var, Tire'deki tesisleri ise bu yılın ekim ayı içinde devreye alınacaktır. Doğal enerji ve gübre yatırımlarının toplam tutarı 2017 sonunda 60 milyon dolara ulaşacak ve böylece 10 milyon ağaçlık bir orman kadar sera gazı salımını azaltacağız"