12 Mayıs Cuma. Seçime 2 Gün Kala Türkiye Gündemi

12 Mayıs Cuma gününden herkese günaydın. Seçime tam 2 gün kaldı. Dün yaşanan gelişmelerin ardından son 48 saatte yapılacak açıklamaları ve yaşanacak değişimleri merakla bekliyoruz. Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilliği seçimlerinin sonuçları kadar, öncesi de önemli ve ilginç geçiyor. 

 • Günün hikayesi: Muharrem İnce'nin adaylıktan çekildiğini açıklamasının ardından gelen tepkiler, değerlendirmeleri ve yapılan son anketlerin sonuçlarını kaleme aldık.
 • Günün belgeseli: Daha önceki seçimlerde Erdoğan ve AK Parti'yi destekleyen Kürt aşiretlerin, son dönemde Kılıçdaroğlu başkanlığındaki CHP'ye geçtiği haberleri gündeme geliyordu. Voys ekibi; Urfa, Mardin ve Diyarbakır'da 2 milyona yakın mensubu bulunan Metina Aşireti ile iki gün geçirdi. Belgesele buradan ulaşabilirsiniz.
 • Günün çalma listesi: Yoğun gündemde sakinlik arayanlar için Lazy Jazz Cat

PİYASALAR & EKONOMİ

   

• Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) yayımladığı Kent-Kır Nüfus İstatistikleri 2022 yılı verilerine göre, Türkiye nüfusunun %68'sini oluşturan 58 milyon kişi ülke yüzölçümünün sadece %1,6'sını oluşturan yaklaşık 12 bin kilometrekarelik yoğun kent olarak sınıflandırılan yerleşim yerlerinde yaşıyor. Verilerde en kalabalık yoğun kent İstanbul olurken, kır olarak sınıflandırılan yerlerde yaşayanların oranının en fazla olduğu il Ardahan oldu.

• Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS), günlük 50 puandan fazla düşüşle Aralık 2022'den bu yana ilk kez 500 baz puanın altına geriledi.

• Cari işlemler hesabı, Mart ayında 4 milyar 484 milyon dolar açık verdi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, Ocak’ta 10,3 milyar dolar, Şubat’ta ise 8,7 milyar dolar olan cari açık, yılın ilk çeyreğinde 23 milyar 591 milyon dolarlık rekor seviyeye yükseldi. 12 aylık cari açık ise 54,2 milyar dolar oldu.

• Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Birliği'nin ortak borçlarının geri ödenebilmesi ve çeşitli programların finansmanı için şirketler, mali işlemler ile kripto varlıklardan vergi alınmasını talep etti. Strasbourg'da gerçekleştirilen AP Genel Kurul oturumunda, bütçeye yeni öz kaynaklar getirilmesine ilişkin hazırlanan rapor 199 “hayır” oyuna karşın 356 “evet” oyuyla kabul edildi.

• Avro Bölgesi'nde tüketicilerin gelecek 12 ayı kapsayan kısa vadeli enflasyon beklentisi, Mart'ta bir önceki aya kıyasla 0,4 puan yükselerek %5,0 seviyesine çıktı ve Ekim ayından bu yana ilk kez artış gösterdi. Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından yapılan ankete göre, gelecek 3 yılı kapsayan orta vadeli enflasyon beklentisi de 0,5 puan artışla %2,9'a çıktı.

• İngiltere Merkez Bankası (BoE), politika faizini piyasa beklentilerine paralel şekilde 25 baz puan artırarak %4,50 seviyesine çıkardı. Karar metninde İngiltere ekonomisinin resesyondan kaçınabileceği beklentisi dile getirildi.

• Çin'de enflasyon, Nisan ayında %0,1 olarak gerçekleşti ve Şubat 2021’den bu yana en düşük seviyeyi kaydetti. Çin Ulusal İstatistik Bürosu verilerine göre, üretici fiyatları ise Nisan’da yıllık olarak %3,6 geriledi.

İŞ DÜNYASI & FİNANS

   

• Pegasus, yılın birinci çeyreğinde, 441 milyon liralık zarar beklentisinin üzerinde 598 milyon lira zarar açıkladı. Faiz, amortisman ve vergi öncesi kârı (FAVÖK), 1,159 milyar liralık beklentinin üzerinde 1,204 milyar lira gelirken cirosu beklentilere paralel 8,79 milyar lira oldu.

 • Dahası: İlk çeyrekte toplam misafir sayısı %29 büyüme kaydederken toplam satış gelirlerinde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %64 artış görüldü. Toplam yan gelirler %68 artarken misafir başına yan gelirler %30 büyüdü.

• Halkbank, yılın ilk çeyreğinde 4,03 milyar liralık piyasa beklentisinin üzerinde 4,26 milyar liralık net dönem kârı elde ettiğini açıkladı. Bankanın özkaynak kârlılığı, bu çeyrekte 2022 yılının son çeyreğindeki %28,1'den %16,5'e geriledi. Aktif kârlılık ise, hem yıllık bazda hem de çeyreklik bazda %1,1’e geriledi.

• Microsoft'un, Helion'un 2028'de devreye girmesi planlanan ilk füzyon elektrik santralinden füzyon enerjisi satın alma anlaşması yaptığı açıklandı. Bu ortaklığın Microsoft'un 2030 yılına kadar karbon negatif olma hedefiyle uyumlu olduğu da belirtildi.

• Disney+'ın, 2023'ün ikinci çeyreğinde 4 milyon abone kaybederek bir önceki çeyrekteki 161,8 milyon abone sayısının 157,8 milyona düştüğü açıklandı. Analistler ise abone sayısının 163,17 milyona ulaşmasını bekliyordu.

 • Bir adım geriden: Düşüşün ana nedeninin, 2023'ün ilk çeyreğinde abone tabanının %8'ini kaybeden Disney+ Hotstar olduğu belirtildi. Hindistan'daki birçok abone, şirketin Hindistan Premier Kriket Ligi'nin yayın haklarını elinde tutmama kararından rahatsız olmuştu.
 • Dahası: Disney CEO'su Bob Iger, Disney+, Hulu ve ESPN+'yı bağımsız seçenekler olarak sunmaya devam edeceklerini belirtirken Disney+ ve Hulu içeriklerini birleştiren "tek uygulama deneyiminin" 2023'ün sonlarında piyasaya sürüleceğini duyurdu.

• Japonya merkezli Honda, bu mali yıl için faaliyet kârında %19,1 artış öngörerek analistlerin 7,32 milyar dolar olan tahminine karşılık 7,4 milyar dolarlık beklenti açıkladı.

 • Bir adım geriden: Analistlerin 1,22 milyar dolar olarak tahmin ettiği son çeyreğin faaliyet kârı, 780 milyon dolar olarak gerçekleşmişti.

POLİTİKA |‎ TÜRKİYE

   

• ATA İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, Memleket Partisi lideri Muharrem İnce'nin cumhurbaşkanı adaylığından çekildiğini açıklamasının ardından kendisinin de çekileceği iddialarına ilişkin, "Türk milletinin aziz evlatları, sonuna kadar mücadeleye devam edeceğiz" açıklamasında bulundu. 

 • Bununla birlikte: Konuya ilişkin konuşan ATA İttifakı'ndaki Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ, "Böyle bir şey söz konusu değil" yanıtını verdi. Özdağ, "Millet İttifakı, Muharrem İnce’ye baskı yapabilir ben onu bilmem ama Zafer Partisi’ne ve cumhurbaşkanı adayımız Sinan Oğan’a kim nasıl baskı yapabilir, böyle bir şey mümkün değil." dedi. 

• Cumhurbaşkanı Erdoğan, HAK-İŞ Genel Kurulu'ndaki konuşmasında "Temmuz'da bir adım daha atıyoruz, en düşük memur maaşının, en düşük kamu işçisi maaşından aşağı kalmayacak şekilde düzenleyeceğiz. Kamu işçisinde olduğu gibi en düşük maaşı yine 15 bin liraya çıkartarak üzerine de enflasyon ve refah payı olarak benzer bir artış yapacağız. Böylece en düşük memur maaşı 22 bin lirayı bulacak" dedi. 

 • Öte yandan: Cumhurbaşkanı Erdoğan gençlerin sorularını cevapladığı yayında Kızılay’ın çadır satmasına ilişkin "Bu konu beni de ciddi manada üzmüştür. Kızılay çadır satma işine giremez. Ve süratle bu yanlışı düzeltmesi gerekir. Çünkü biz Kızılay’ı özellikle çadır üretiminde çok daha aktif hale gelmesi için sürekli teşvik ettik. Kızılay’ın çadır dendiği zaman en ufak sıkıntısının olmaması gerekir" dedi.

• Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, DEVA Partisi lideri Ali Babacan ile birlikte 30 Aralık 2022 günü, Ankara'da düzenlenen suikastta öldürülen eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş'in mezarını ziyaret etti.

 • Öte yandan: İstanbul Sancaktepe'de konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu 14 Mayıs'ta gerçekleşecek seçimlere ilişkin "Bunlar milletin cebindeki parayı pul etti. Bunları tez elden, bir gün bile çok, Pazartesi günü bunları  tıpış tıpış evlerine yolluyoruz." ifadelerini kullandı.
 • Bununla birlikte: Kılıçdaroğlu, mutfağında çektiği "Gerçekler" adlı videoda, alışveriş poşetleriyle kameranın karşısına geçti. Kılıçdaroğlu, "1 kilogram kuru fasulye var burada. Geçen sene 17 TL, bugün 36 TL vermişiz. Toz Şeker; geçen sene 20 TL’ye alabildiğimiz şeker, bugün tam 47 TL. Sevgili halkım, biz gelmek zorundayız ki, bir kalıp peynir bu senenin sonuna kadar 125 TL olmasın, 1 kg çay 110 TL olmasın." ifadelerini kullandı.

• Büro-İş Sendikası, HÜDA PAR’ın kapatılması için Yargıtay’a başvurdu. Başvuru dilekçesinde partinin, anayasanın 1, 2, 3, 6, 11, 41, 42, 68, 69, 174, 176. maddeleri ile Siyasi Partiler Yasası’na aykırı eylemlerde bulunduğu iddia edilirken partinin bir çok yöneticisinin Hizbullah terör örgütü davasından yargılanıp hüküm giydiği belirtildi.

• İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Şu anda bana 'çok çalışıyorsun', diyorlar. Herhalde Murat Karayılan’dan az çalışacak halim yok, herhalde Cemil Bayık’tan daha az çalışacak halim yok veya Duran Kalkan’dan daha az çalışacak halim yok. Çıkmışlar masanın üzerine, tepiniyorlar. Tayyip Erdoğan gitsin de gitsin diye. Tayyip Erdoğan 14 Mayıs’tan sonra gelecek, biz de sizin üzerinizde tepineceğiz hiç merak etmeyin." dedi.

 

 

POLİTİKA‎ |‎ DÜNYA

   

• Ermenistan-Azerbaycan sınırında çarşamba gecesi çatışma çıktı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan birliklerinin ateş açtığını ve bir Azerbaycan askerinin hayatını kaybettiğini açıklarken Ermenistan Savunma Bakanlığı, ateş açanın Azerbaycan birlikleri olduğunu ve 4 Ermenistan askerinin yaralandığını bildirdi.

• Avrupa Birliği (AB), Türkiye'nin cumhurbaşkanı kararnamesiyle Temmuz 2021'de ayrıldığı kadın ve kız çocuklarına yönelik şiddeti önlemeyi öngören İstanbul Sözleşmesi'ne katılmaya hazırlanıyor. Avrupa Parlamentosu anlaşmayı onaylarken AB üye ülkeleri de bazı üyelerin çekincelerine rağmen anlaşmaya imza koymak için hazırlıklara başladı.

• Ukrayna, Rusya, Türkiye ve Birleşmiş Milletler arasında gerçekleştirilen Tahıl Koridoru anlaşmasına ilişkin görüşmeler 10-11 Mayıs tarihlerinde Türkiye'nin ev sahipliğinde İstanbul'da gerçekleştirildi. Millî Savunma Bakanlığı, görüşmelerin devam etmesi konusunda tarafların mutabık kaldığını belirtti.

 • Bilgi notu: Mevcut Tahıl Koridoru anlaşması, 18 Mayıs tarihinde sona erecek.

• Pakistan Yüksek Mahkemesi, bu hafta bir yolsuzluk soruşturması kapsamında tutuklanan Pakistan'ın eski Başbakanı İmran Han'ın serbest bırakılmasına karar verdi. Mahkeme, yetkililerin Han'ı hukuka aykırı bir şekilde tutukladığını açıkladı.

 • Bir adım geriden: Han, tutuklanmasının ardından yargıç karşısına çıkmıştı; mahkeme, Han'ın 8 gün daha gözaltında tutulmasına karar vermişti. Han'ın destekçileri tutuklanmasının ardından protesto düzenlemiş, eylemlerde 1300 kişi gözaltına alınmış, 2 kişi hayatını kaybetmişti. 

• ABD'nin Meksika'dan sınırı geçmeye çalışan sığınmacıları hızlı bir şekilde sınır dışı etmesine olanak tanıyan 42. Madde, sona erdi. Maddenin sona ermesi, ABD-Meksika sınırında bir günde 10 bini aşkın rekor sayıda göçmenin toplanmasına sebep olurken ülkeye göçmen girişinin de artacağına dair endişeleri artırdı.

• Daily Mirror gazetesinin yayıncısı Mirror Group Newspapers (MGN), Sussex dükü Prens Harry'den özür diledi. Prens Harry, "telefon dinleme ve yasa dışı yollarla özel bilgi toplama" gerekçesiyle Daily Mirror'a dava açmıştı.

• ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Dış İlişkiler Komisyonu Ofisi Direktörü Vang Yi ile Viyana'da bir araya geldi. Tarafların stratejik iletişim kanallarını sürdürme konusunda anlaştıkları belirtilen görüşme, Şubat ayında Çin'e ait yüksek irtifa balonunun ABD hava sahasına girmesiyle yaşanan krizden bu yana yapılan en üst düzey diplomatik temas oldu.

TEKNOLOJİ & GİRİŞİM

   

• Elon Musk, Twitter’ın CEO'luğunu bırakacağını ve görevi için başka birini bulduğunu duyurdu. Kadının 6 hafta içinde işe başlayacağını duyuran Musk, kendi pozisyonunun CTO ve yönetici başkanı olacağını belirtti.

• Avrupa Birliği (AB) antitröst düzenleyicilerinin, Microsoft'un Activision'ı 69 milyar dolara satın alma işlemini önümüzdeki hafta onaylayacağı öne sürüldü. Microsoft'un Nvidia, Ukrayna merkezli Boosteroid ve Japonya merkezli Ubitus gibi bulut yayıncılığı rakipleriyle lisans anlaşmaları yapmayı kabul etmesinin ardından satın alma işleminin onaylanması bekleniyor. Karar vereceği tarih olarak 22 Mayısı belirleyen AB Komisyonu konuyla ilgili bir açıklamada bulunmadı.

 • Bir adım geriden: Nisan ayında Microsoft’un satın alımı, Birleşik Krallık rekabet otoritesi tarafından bulut oyunlarındaki rekabetin engelleneceği gerekçesiyle reddedilmişti.

• Google'ın her yıl mayıs ayında düzenlenen geliştirici konferansı Google I/O dün gerçekleşti. Google'ın birçok yeni cihaz tanıttığı Google I/O 2023'ün öne çıkan başlığı ise 2023 yılını domine eden yapay zeka oldu.

 • Detaylar: ChatGPT2ye rakip olarak geliştirilen Bard'a güç veren yeni büyük dil modeli PaLM 2 duyuruldu. Sheets, Meet, Slides, Docs ve Gmail için sunduğu yapay zeka desteğini, Duet AI adı altında topladığını belirtti. Erken erişime açılan sohbet robotu Bard'ın tüm özellikleri açıklandı. Açıklanan diğer jeneratif yapay zeka araçları, Quando’da.

• Rusya haber ajansları bir Rusya mahkemesinin, "LGBT propagandası" ve Rusya'nın Ukrayna'daki askerî harekatı hakkında "yanlış bilgi" içerdiğini belirttiği YouTube videolarının silinmediği gerekçesiyle Google'a 3 milyon ruble (38 bin 600 dolar) para cezası verdiğini bildirdi.

• İtalya Rekabet Kurumu (AGCM), Apple hakkında pazar hakimiyetini kötüye kullanıp kullanmadığına yönelik soruşturma başlattı. Şirketin, uygulama geliştiricilerine kendi uygulamalarına uyguladığından daha "kısıtlayıcı" bir gizlilik politikası uyguladığından şüphelenildiği belirtildi.

GÜNÜN HİKAYESİ

   
Fotoğraf: BirGün Gazetesi

Muharrem İnce adaylıktan çekildi; son durum ne?

İlkim Emirler

 

Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilliği seçimlerine 3 gün kala Memleket Partisi lideri Muharrem İnce, cumhurbaşkanı adaylığından çekildiğini duyurdu. İnce açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Benim bu kumpaslardan, montajlardan, sahte dekontlardan korktuğum yok. 45 gündür direniyorum. Adaylıktan çekiliyorum. Bunu memleketim için yapıyorum. Türkiye'ye üçüncü bir seçenek önerdim. Ne Cumhur ne Millet tek yol memleket dedim. Atatürk'ün yolundan dedim. Bir kanal açmaya çalıştım. Bu kanalı başaramadık. Bahaneleri kalmasın. Yoksa seçimi kaybettiklerinde, seçimin sabahı bütün suçu bize atacaklar. Bahaneleri kalmasın. Memleket Partisi'ne her evden bir oy istiyorum, cumhurbaşkanı adaylığından çekiliyorum."

Neler olmuştu? 

Muharrem İnce'nin başkanı olduğu Memleket Partisi aylar öncesinde Zafer Partisi'nin de dahil olduğu ATA İttifakı'nın bir üyesiydi. Daha sonra İnce, partisinin ittifaktan çekildiğini açıkladı. 

Nisan ayı başında Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce'ye teklif yapıldığını ancak uzlaşılamadığını söyledi. Muharrem İnce ise "Bana ittifak ile ilgili hiçbir teklif yapılmadı" dedi. 

Eski CHP milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Fikri Sağlar ise Muharrem İnce ile görüştüklerini, İnce'nin adaylıktan çekilme talebini kabul etmediğini bildirdi. Muharrem İnce, "Kemal Bey’e yeterli ve doğru bilgiler verilmemiş de olabilir. Memleket Partisi'nin oy oranları ile ilgili belki kamuoyu gibi onu da yanıltmış olabilirler. O yüzden ben de onu suçlamak istemem" dedi.

Bu açıklamalardan birkaç hafta sonra, Nisan ayı ortasında İYİ Parti lideri Meral Akşener, "Muharrem İnce'nin Millet İttifakı'nın içinde yer almasını isterdim, memnuniyet duyardım." ifadelerini kullandı.

Muharrem İnce, geçtiğimiz günlerde Millet İttifakı'nı desteklemek için tek şartı olduğunu onun da Gelecek Partisi lideri Davutoğlu ve DEVA Partisi lideri Babacan'ın masadan çekilmesi olduğunu söyledi.

Dün Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, İnce'ye "Gelmek istiyorsa otursun soframıza bu pislikleri birlikte temizleyelim siyasetin içinden" ifadeleriyle seslendi. 

Öte yandan İnce'nin adaylığını açıklamasının ardından kamuoyunda adaylıktan çekilmesi yönünde talepler gelmiş, son haftalarda ise bu yönde söylemler artmıştı. İnce'ye yönelik birçok farklı iddia ortaya atılırken geçtiğimiz gün kendisi olduğu iddia edilen cinsel içerikli bir video yayınlanmıştı. 

Muharrem İnce videoya ilişkin "Son 45 günde gördüklerimi 45 senede görmedim. Sahte dekontlar, olmayan bacanaklar, olmayan görüntüler, fotoğraflar... İsrailli bir porno sitesinden alıyor görüntüyü benim kelleyi kesip oraya koyuyor FETÖ'cüler. Muhalif olmak için bunu paylaşanlar da var. Benim böyle bir görüntüm, ses kaydım yok. Özel hayatın gizliliği falan değil bu, iftira. Gerçek değil bu." açıklamasında bulundu. 

Tepkiler ne oldu? 

Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu, İnce'nin çekilme kararının ardından "Benim çağrım hâlâ geçerli. Eski kırgınlıkları, dargınlıkları bir kenara bırakalım artık. Sayın İnce’yi Türkiye’nin sofrasına bekliyoruz. Buyursun lütfen gelsin." açıklamasında bulundu. 

12'nci Cumhurbaşkanı Erdoğan ise İnce'nin kararını "Muharrem İnce ne oldu da çekildi bilmiyorum. Üzüldüm, sonuna kadar devam etmesini isterdim." ifadeleriyle değerlendirdi.

Muharrem İnce'nin adaylıktan çekilmesi üzerine bir tweet atan Gazeteci Fatih Altaylı, paylaşımında "Olan bizim takım elbiseye oldu" ifadelerini kullandı. Altaylı, bugünkü köşe yazısında "Muharrem Bey eğer çekilmek istiyorsa, benimle girdiği iddiayı hiç düşünmesin. Seçimde %8’in altında kalırsa bana bir takım elbise alacaktı. Eğer derdi bu ise çekilirse iddiadan vazgeçerim." demişti.

Şimdi ne olacak? 

İnce'nin çekilmesiyle birlikte, Pazar günü gerçekleşecek olan seçimlerde Millet İttifakı'ndan Kılıçdaroğlu, Cumhur İttifakı'ndan Erdoğan ve ATA İttifakı'ndan Oğan yarışacak. 

Oy pusulası ise değişmeyecek. Pusulada yine 4 adayın ismi ve resmi yer alacak. Muharrem İnce'ye verilen oylar geçerli sayılacak. İnce, resmî olarak çekilme başvurusu yaparsa 2. tura kalamayacak, seçilse bile mazbatasını alamayacak. İYİ Parti'nin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Temsilcisi Mustafa Tolga Öztürk, 14 Mayıs seçimlerine ilişkin "Adaylardan birisi çekilirse ne olur?" sorusuna şöyle yanıt verdi: 

Son durum ne? 

Seçime üç gün kala, Muharrem İnce'nin oy oranının düştüğü konuşuluyordu. Peki bu tahmin doğru muydu? Bugün Konda ve Yöneylem seçimden önceki son araştırma sonuçlarını yayımladı. 

Konda Araştırma Şirketi'nin seçim öncesi yayımladığı son anket sonuçlarına göre; Cumhurbaşkanlığı Seçimi'nde dört adayın oy dağılımı şöyle oldu: 

 • Analiz: Ankete göre; Muharrem İnce'nin 1-2 Nisan tarihli araştırmada %10 olan oy oranı, neredeyse %8 oranında düşüyor. En hızlı oy kaybeden adayın kendisi olduğu görülüyor. Bunun yanında Sinan Oğan oy oranını yükseltirken bir diğer aday Kemal Kılıçdaroğlu da oy oranını özellikle 30 Nisan ila 6 Mayıs arasında hızla yükseltiyor. Kılıçdaroğlu'nun "Alevi" ve "En kısa video" başlıklı videolarının yayınlanmasının ardından oy oranının yükselmesi dikkat çekiyor. Bunun yanında 12'nci Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yükselen oy oranının yeniden düşmesi de dikkat çekiyor:

Yöneylem Sosyal Araştırmalar Merkezi'nin sonuçlarına göre ise Cumhurbaşkanlığı Seçimi ilk tur oy oranları şu şekilde:

 • Analiz: Kararsızların dağıtıldığı anket sonuçlarında benzer şekilde ilk sırada Kemal Kılıçdaroğlu, ikinci sırada Recep Tayyip Erdoğan yer alıyor. İki anketin de sonuçlarına göre, seçim ikinci tura kalıyor. Muharrem İnce'nin adaylıktan çekilmesinin ardından seçmeninin ne yönde oy kullanacağı da bilinmemekle beraber, İnce'nin herhangi bir adayı destekleyeceğini açıklamamasının seçmeni herhangi bir seçeneğe yönlendirmemesinin sandıkta bir değişim yaratmaması olası olarak değerlendiriliyor. 

 

 

 

12-05-2023