Namık Havutça 'dan Ürkütücü Gerçek

HALKIN % 80’İ BORÇLU !

AKP Yüzünden Üretmeden Tüketen Bir Ülke Haline Geldik

AKP’nin dış politikada ve iç siyasetteki yanlışları yüzünden bugün ülkede ekonomik buhran yaşanmaktadır” diyen CHP Balıkesir Milletvekili Av. Namık Havutça ekonomik verilerin kaygı verici olduğunu belirtti.

Ülkedeki ekonomik verilerin kötü gidişatına dikkat çeken havutça yaptığı yazılı açıklamada, borç batağında olan esnafın yanı sıra vatandaşın % 80’ninde borçlu olduğunu dile getirdi.

Medyaya yapılan baskılarla ekonomideki kötü gidişat örtbas edilmektedir diyen havutça bu kötü gidişat kamuoyundan saklanmaktadır” dedi.

Havutça açıklamasında; özel sektörün borçlarının hiç olmadığı kadar yüksek olduğunu, her on vatandaştan sekizinin bir şekilde devlete, şahıslara veya bankalara borçlu olduğunu ifade etti.

“Ülkede yaşanan ekonomik kriz AKP İktidarı tarafından kamufle edilmekte” diyen CHP Havutça, ekonomik verilerle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Havutça yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“Üretmeden tüketen bir ülke yolunda politikalar üreten AKP iktidarı günü kurtarmanın dışında başka bir şey yapmamaktadır. AKP İktidarı yüzünden üretmeden tüketen bir ülke haline geldik. Bu nedenlerden ötürü piyasalarda yaşanan büyük durgunluk esnafı borç batağına sürüklemektedir.

Esnafın işlerinde yaşanan durgunluğun yanı sıra vergi ve sigorta primleri ve işyeri kiraları kötü giden ekonomiyi iyiden iye körüklemektedir.

Piyasalar durgun, insanları tedirgin. Esnaf gibi vatandaş da borç batağında, insanımız kredilerle ayakta durmaya çalışıyor. AKP’nin yanlış politikalarının ekonomi üzerindeki etkileri nedeniyle esnafın büyük bir bölümü kapısına kilit vururken varlığını sürdürmeye çalışan esnaf da zor günler geçiriyor.

Bu karamsar tablodan sonra AKP İktidarının ekonomide sorun yok demesi, bankaları ve finans kuruluşlarını baskılaması, medyayı da susturması kamuoyunu aldatmadan başka bir şey değil.

Birçok işletme kapanmakta, işsizlik artmakta, döviz yükselmekte, vatandaşın kredi ve kredi kartı borçları katlanarak büyümekte. Halkın ekonomisi kötü giderken AKP İktidarı ise pembe tablolar çizerek halkı kandırmaktadır.

Maalesef kendi vatandaşlarımızın ülkemizde değil artık yurtdışında yatırım yapıyor olduğunu göremeyen ya da görmek istemeyen bir iktidarla yönetilmekteyiz.

Bu çelişkili durum, ülkenin içinde bulunduğu çıkmazın kötü yönetilen dış politikayla birleşmesi sonucundan bizlere ekonomik olarak Türk Halkının büyük bedeller ödeyeceğini göstermektedir.”

B-G HABER\SERHAT OZAR