Milli Park Kuş Cenneti

MİLLİ PARK KUŞ CENNETİ

Erdem ÖZCAN

Her yıl 266 türden 3 milyon göçmen kuşa ev sahipliği yapan Avrupa Konseyi A Sınıfı diploma sahibi Bandırma (Manyas) Kuş Cenneti Milli Parkı’ında idare ve ziyaretçi merkezi yenileniyor.

Kısmet olursa önümüzdeki yıl görebileceğiz.

Milli Park’ın dolayısıyla mevcut müzenin yeniden düzenlenmesi çok isabetli bir karar olmuş. Hele kuş gözlem kulesine asansör konulması çok önemli ve çok faydalı bir yenilik olmuş.

Müze inşaatı geçen yıl başladı, önümüzdeki yıl Kuş Cenneti festivalinde açılması bekleniyor. Yani, yapım süresi 2 yıl biraz fazla geldi bana. Biraz değil çok fazla geldi bana.. En fazla 1 yıl olmalıydı. Bana göre bu sürede çok, 6-7 ayda bitirilseydi daha iyi olacaktı.

Hani ne derler, “ölme eşeğim ölme!..”

Aynen öyle…

Sözde dünyaca ünlü milli park…

Neyse ki bitim süresi yaklaştı.

Önümüzdeki yıl bitecek müze inşaatının son durumunu görmek için geçen hafta oradaydım. Hızlı bir çalışma vardı. Asansör, tuvalet ve mescit yapımı bitirilmiş. Önümüzdeki yıl 2022, yani müze inşaatının bitim yılı olan 2 yılda bitecek ve Bandırma Kuş Cenneti Kültür ve Turizm Festivali’ne yetiştirilecekmiş.

Bir olumlu konu da, 18 metre yüksekliğindeki 40 kişi kapasiteli kuş gözlem kulesine asansör konulmuş… Çok sevindirici bir gelişme. Kule 2001 yılında yeniden yapılmıştı ve asansörlü olacaktı. Ancak asansör yapılmadığı için bugüne kadar yaşlılar ve engelliler kuleye çıkamadan geri dönüyorlardı. Kuleye çıkanlar göçmen kuşlarını özellikle pelikanları doğal ortamlarında izleyebiliyorlardı. Yeni projede de asansör yoktu ama bu konuyla ilgili tenkitlerimiz olmuştu. Dikkate alındığına sevindim. Kulenin dışına kurulmuş, çok ta isabetli olmuş.

Artık özürlü ve yaşlılar da asansörle çıkmaları mümkün olacaktı.

Şu anda içeri girmek yasak, kuşları hatta müze inşaatının fotoğrafını çekmek yasak, bilgi vermek hepsinden yasak…

Onun için kule yanına yapılan asansörü de göremedim.

Seneye göreceğiz…

Yeni kuş müzesinin çok kaliteli olacağını tahmin ediyorum. Geriye; Kuş Cenneti Köyü ile müzeye 1 kilometre olan mesafedeki çok bozuk olan asfalt yolun mutlaka yenilenmesinin gerektiği kalıyor.

Cennete, dünyanın dört bir yanından göçmen kuşlar geldiği gibi yabancı ziyaretçiler de geliyor.

Yenilenmiş bir milli parka giden bu yol mutlaka düzenlenmeli.

30-10-2021/ ERDEM ÖZCAN/ BANDIRMA